VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas primena, kad gripas yra plačiai paplitusi ūmi kvėpavimo takų liga išsiskirianti iš kitų respiracinių infekcijų sukeliamomis ypač pavojingomis komplikacijomis.
„Inkstus paveikiančių komplikacijų pasitaiko sąlyginai retai, tačiau gripas gali reikšmingai pabloginti jau sergančiųjų lėtinėmis inkstų ligomis sveikatą. Todėl labai svarbu yra imtis profilaktinių veiksmų, apsaugančių nuo šios infekcijos", – įspėjo gydytojas.
Jo aiškinimu, gripo komplikacijos dažnesnės ir sunkesnės vyresniems nei 65 metų pacientams, kūdikiams ir vaikams, asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, nutukusiems, imunosupresuotiems pacientams.
Paprašytas paaiškinti, kaip konkrečiai gripas gali pakenkti inkstų darbui, profesorius sakė, kad tiesiogiai gripo virusai inkstų neveikia.
„Inkstų pažeidimas pasireiškia dėl bendro ligos poveikio organizmui. Susirgus gripu pakyla temperatūra, krečia šaltis, prakaituojama, organizmas netenka skysčių, vystosi dehidratacija. Dėl nepakankamo skysčių kiekio kraujagyslėse sumažėja inkstų gaminamo šlapimo, inkstų veikla nuslopinama, gali išsivystyti ūminis inkstų pažeidimas.
Dažniausiai tai įvyksta, kai gripas komplikuojasi bakterine infekcija ir išsivysto dauginis organų disfunkcijos sindromas. Kartais gripo infekcija gali sukelti retus sindromus, kurių atveju tiesiogiai pažeidžiami ir inkstai", – pasakojo M. Miglinas,
Kas įspėja apie galimas komplikacijas?
Pasiteiravus, kokie simptomai leistų įspėti, kad sergant gripu jau prasidėjo kažkokios komplikacijos, pažeidžiančios inkstus, profesorius atkreipė dėmesį į keletą dalykų.
„Susirūpinti reikėtų, jei priklausote anksčiau išvardintoms rizikos grupėms. Taip pat reiktų pagalvoti apie galimas inkstų komplikacijas jei liga užsitęsia, pradeda mažėti šlapimo, pakinta šlapimo spalva, kvapas, jis tampa drumstas, putotas. Šie požymiai tai gali reikšti apie prisidėjusią bakterinę infekciją šlapimo takuose ir atsirandantį inkstų pažeidimą. Tokiu atveju svarbu laiku pasirodyti gydytojui, kad būtų skirtas savalaikis gydymas", – patarė gydytojas.
Paklaustas, ar dažnai susirgusius užklumpa tokios komplikacijos, M. Miglinas įvardijo vieną svarbiausių tai nulemiančių veiksnių.
„Jei žmogus prieš susergant gripu neturi lėtinės inkstų ligos ir nepriklauso anksčiau išvardintoms rizikos grupėms inkstų komplikacijos yra retos.
Tačiau jei žmogus jau serga lėtine inkstų liga, tikimybė, kad inkstų veikla po gripo bus blogesnė yra ženkli, blogiausiu atveju gali prireikti taikyti pakaitinę inkstų terapiją – dializes. Dėl šios priežastis pacientai, sergantys lėtine inkstų liga, priskiriami prie rizikos grupės ir jie vakcinuojami nemokamai“, – aiškino gydytojas nefrologas.
Portalas tv3.lt primeną rašęs, kad itin atidiems reikėtų būti ir jau prasirgus gripu.
„Yra įrodyta, gripo ar kitų virusinių infekcijų metu stipriai, net penkis šešis kartus padidėja rizika susirgti miokardo infarktu. Tiek infekcijos metu, tiek ir dvi savaites po, net iki mėnesio jau persirgus liga", – sakė VUL Santaros klinikų Kardiologijos skubios pagalbos poskyrio gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis.