Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai šeštadienį aptarė, kaip reikėtų bendradarbiauti su naująja palestiniečių vyriausybe ir paremti Izraelio atsargiai pasveikintą arabų taikos iniciatyvą.
Diplomatai teigia veikiausiai sutarsiantys dėl neformalios politikos - bendrauti su tais nacionalinės vienybės vyriausybės ministrais, kurie nepriklauso islamistiniam judėjimui "Hamas", atsisakančiam pripažinti Izraelį ar atsisakyti smurto.
27 šalių ES boikotavo "Hamas" vadovaujamą vyriausybę, sudarytą praėjusiais metais, ir ragino sudaryti vienybės vyriausybę iš prezidento Mahmoudo Abbaso (Mahmudo Abaso) nuosaikiosios nacionalistinės partijos "Fatah" bei "Hamas", atitinkančią pagrindines tarptautinės bendruomenės keliamas sąlygas.
"Mes pasveikinome šį procesą kaip tokį, ir tolesnis mūsų vertinimas priklausys nuo šios vyriausybės sprendimų ir darbų, kurie, savaime suprantama, turės padarinių bendradarbiavimui su atskirais vyriausybės nariais", - žurnalistams sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris).
Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį išvyksta trijų dienų kelionės po Libaną, Jordaniją, Izraelį ir palestiniečių teritorijas, tačiau sakė, kad tikėtis optimistiškų vizito rezultatų maža priežasčių.
"Dabar mums reikia pažiūrėti, kiek naudos vyriausybė gali gauti iš šio taikos proceso Artimuosiuose Rytuose. Nors aš manau, kad mums prieš akis labai ilgas ir sunkus kelias", - Berlyne kalbėjo kanclerė.
ES užsienio ryšių ir Europos kaimynystės politikos komisarė Benita Ferrero-Waldner (Benita Ferero-Valdner) pakvietė finansų ministrą Salamą Fayyadą (Salemą Fajadą), gerbiamą nepriklausomą technokratą, balandžio 11 dieną apsilankyti Briuselyje ir aptarti būdus, kaip būtų galima teikti palestiniečiams humanitarinę pagalbą.
Tačiau ji įspėjo nesitikėti, kad tiesioginės pagalbos tiekimas bus atnaujintas per naktį ir sakė, jog dabartinis paramos skirstymo mechanizmas aplenkiant vyriausybę dar kurį laiką liks galioti.
Prancūzija spaudžia greičiau atnaujinti ryšius ir paramą palestiniečių vyriausybei, o Nyderlandai laikosi santūriausiai ir nesirengia glėbesčiuotis su administracija, kuri nepripažįsta Izraelio ir net nepaleidžia pernai pagrobto žydų kario.
"Mums reikia judėti. Aklavietė niekam nepadeda", - pabrėžė Austrijos užsienio reikalų ministrė Ursula Plassnik (Ursula Plasnik).