• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didinti pensijas ar atlyginimus? Premjeras nenori rinktis

Premjerui Andriui Kubiliui pareiškus, kad jis nenori rinktis tarp pensijų ir minimalaus atlyginimų didinimo, kiti politikai dėl to vieningos nuomonės neturi.

REKLAMA
REKLAMA

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskich portalui „Balsas.lt“ sakė, kad rinktis vis tiek reikės, nori to premjeras Andrius Kubilius ar ne, o taip pat pirmiausia siūlė didinti pensijas. „Darbuotojas dar gali tikėtis, kad, augant eksportui ar kažkuriems sektoriams, jei turės iš – pridės darbdavys. O pensininkas nieko iš niekur kitur tikėtis negali. Aišku, nei minimali mėnesinė alga, nei pensija neužtikrina oraus gyvenimo, bet prioritetas šiandien teiktinas pensijoms, - mano V. Uspaskich.

REKLAMA

Krikščionių partijos pirmininkas Gediminas Vagnorius dėstė kitokį požiūrį. „Premjeras, kalbėdamas apie tokį pasirinkimą, arba tyčia apsimeta, arba demonstruoja ekonomikos pagrindų neišmanymą. Tik padidinus atlyginimą, kaip mokesčių bazę, įmanoma atrasti lėšų pensijų didinimui. Pensija apsikaičiuojama procentais nuo darbo užmokesčio. Visos ankstesnės patirtys byloja, kad padidinus minimalią mėnesinę algą 10 procentų, biudžetas papildomai gaudavo po 200-300 milijonų litų pajamų”, tikino G. Vagnorius.

REKLAMA
REKLAMA

„Balsas.lt“ primena, kad Seimo pirmininkė Irena Degutienė, trečiadienio interviu „Žinių radijuje“ siūlė pagalvoti apie kitų šalių praktiką – didinti minimalią algą, susitariant su profsąjungomis ir darbdaviais, tose sektoriuose ir ūkio šakose, kur tam yra resursų, o ne visiems iškart.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimas reikalautų iš valstybės papildomų išlaidų, tai valstybei kainuotų daugiau nei 100 mln. litų, o Premjeras Andrius Kubilius sako nenorintis, kad tektų rinktis tarp pensijų atkūrimo ir algų didinimo.

REKLAMA

„Ir viešajam sektoriui MMA didinimas yra svarstomas, ir jo didinimas reikalautų iš valstybės papildomų išlaidų. Nesinorėtų, kad tektų rinktis tarp sumažintų pensijų atstatymo, ką mes esame numatę, ir tam reikia papildomų 600 mln. litų, ir atlyginimų didinimo, ko lyg ir reikalauja tam tikri projektai Seime. Yra Finansų ministerijos skaičiavimai, tai (išlaidos dėl MMA didinimo – ELTA) būtų daugiau nei 100 mln. litų, tai nėra juokingai maži pinigai, kiekvienas litas, kiekviena dešimtis milijono yra dideli pinigai, kai skaičiuojama, kiek jie didina valstybės skolą, kiek reikia mokėti papildomų palūkanų skolinantis tokius pinigus„, – sakė A. Kubilius ketvirtadienį interviu “Žinių radijui".

REKLAMA

Vyriausybės vadovas teigia, kad yra svarbu įsiklausyti į visus argumentus – ne tik stambaus verslo ir profesinių sąjungų, kurios teigia, kad reikia didinti MMA, bet ir į smulkaus ir vidutinio verslo pareiškimus, kad šiuo metu tai jam būtų kenksminga.

Ketvirtadienį Seimui planuojama pateikti kelis dokumentų projektus, susijusius su minimalios mėnesinės algos didinimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rezoliucijos projektą „Dėl minimalios mėnesinės algos didinimo“ turėtų pateikti Seimo Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis. Jame Vyriausybei siūloma nuo šių metų liepos 1 d. didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 900 litų, o nuo 2012 m. sausio 1 d. – iki 1000 litų.

REKLAMA

Dokumento projekte siūloma taip pat laipsniškai didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį, kuris galėtų užtikrinti geresnį socialinį teisingumą, nemažinant gyventojų suinteresuotumo darbine veikla.

Kitą dokumentą – nutarimo projektą „Dėl minimalios mėnesinės algos dydžio“ numato pateikti Seimo narys Gintaras Songaila.

REKLAMA

Jame siūloma Vyriausybei įstatymų nustatyta tvarka imtis priemonių, kad ne vėliau kaip iki 2011m. liepos 1 d. minimalios mėnesinės algos dydis būtų padidintas ne mažiau kaip 200 litų ir siektų ne mažiau kaip 1000 litų.

Dar vieną rezoliucijos projektą „Dėl minimalios mėnesinės algos“ yra įregistravęs Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jame siūloma Vyriausybei „remiantis objektyviais ekonominės socialinės padėties vertinimais neatidėliojant suformuoti poziciją savo atstovams Trišalėje taryboje dėl minimalios mėnesinės algos didinimo, o gavus Trišalės tarybos teikimą – priimti Vyriausybės nutarimą dėl minimalios mėnesinės algos didinimo“.

REKLAMA

Dokumento projekte siūloma Trišalei tarybai ir Vyriausybei apsvarstyti diferencijuotos minimalios mėnesinės algos nustatymą atskiroms ūkio šakoms, regionams bei darbuotojų grupėms.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija siūlo didinant minimalų atlygį iki 1 tūkst. litų, tuo pačiu 5–10 proc. mažinti valdžios sektoriaus mokos fondą bei susijusias išlaidas.

Frakcija siūlo, kad Vyriausybė naujos tvarkos priėmimą inicijuotų nuo 2012 m. sausio 1 dienos.

Šiuo metu MMA yra 800 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų