• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, karo grėsmė Lietuvoje tapo apčiuopiama kaip niekada per visus 24-erius atkurtos Nepriklausomybės metus. Prakalbus apie karinę parengtį, gynybos ekspertas Aleksandras Matonis sakė, kad turima įranga padės užtikrinti logistikos saugumą, tačiau kovinis pajėgumas nėra išvystytas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dar prieš stodama į NATO Lietuva įsigijo tiek trumpojo nuotolio priešlėktuvinių sistemų „Stinger“, kurios bazuojamos ant visureigių, tiek švedų gamybos raketinių sistemų, pastarosios yra modernizuojamos. Reikalas tas, kad jau praėjo daugiau kaip dvylika metų, tam tikras yra išsieikvojimas ir resursų, tų pačių šaudmenų, juos reikia atnaujinti. Esminio dalyko, kurio trūksta, parodo karas Gruzijoje“, - sakė A. Matonis.

REKLAMA

Reikia priedangos iš oro

Rusija per karinės operacijos fazę Gruzijoje neteko 9 savo lėktuvų. Iš jų 5 buvo numušti nuo peties paleidžiamų raketų. Tai suteikia kariams mobilumo ir padidina jų nepažeidžiamumą.

„Pastarąsias savaites mes stebime, kad Rusija, nors ir pasimokė iš karo Gruzijoje klaidų, savo karyboje operacijas vykdys taip pat kaip ir anksčiau: milžiniškų šarvuotų kolonų ir mechanizuotų kolonų veržimusi į teritoriją, kurios yra pridengiamos iš oro“, - teigė gynybos ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mūsų kariai turi pakankamai prieštankinių ginklų (...), kuriais būtų galima naikinti šarvuotą jėgą, būtent priedanga iš oro to neleistų padaryti. Vadinasi, kad mūsų kariai galėtų normaliai veikti, kad ir mažais padaliniais, bet priešo kolonų judėjimo trikdymui turi gauti priedangą iš oro“, - pridūrė specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kariuomenės specializacija NATO - benzinvežių pajėgumas

Lietuva už 200 mln. Lt nusipirko du išminavimo laivus, o už 70 mln. Lt kariuomenei nupirkta 50 galingų sunkvežimių. Pasak A. Matonio, tai užtikrins logistikos saugumą, bet ne kovinį pajėgumą.

REKLAMA

„Labai ilgą laiką mūsų gynybos planavimas ir atitinkamai įsigijimai buvo orientuojami į optimalius scenarijus, kad NATO kažkur judės, Lietuva kažkaip kažkuo padės. Aš prisiminsiu projektus, kadangi dirbau gynybos žurnalistu, kad Lietuvos specializacija NATO būtų benzinvežių kolonos. Įsivaizduokit, Lietuvos kariuomenė būtų turėjusi specializuotis kaip NATO benzinvežių pajėgumas. Ačiū Dievui, net ir tokio totalinio apakimo laikotarpiu tų planų buvo atsisakyta ir visiškai koviniai pajėgumai neapleisti“, - prisiminė pašnekovas.

REKLAMA

Logistika saugi, bet...

Jo nuomone, joks karybos ekspertas neleis ginčytis: logistika yra labai svarbi, tad įsigyti šarvuoti sunkvežimiai padeda užtikrinti logistikos saugumą. Tačiau logistika yra vystoma arba visiškai lygiagrečiai su koviniais pajėgumais arba jau išvysčius kovinius pajėgumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo atveju išminavimo laivai, tai nėra koviniai pajėgumai. Tai labiau karinio aprūpinimo kategorija. Buvo pradėta nuo paties žemiausio laiptelio, t.y. logistikos vystymas, o kovinių pajėgumų, pavyzdžiui karinėse jūrų pajėgose, mes neturime nuo to laiko, kai buvo nurašytos ir supjaustytos dvi fregatos“, - tikino A. Matonis.

Žinių radijas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų