Kaip prie klimato kaitos taikosi paukščiai
Šiltesnis klimatas nėra palankus paukščiams ir dėl to daugelis jų keičia savo perėjimo vietas. Amerikos Nacionalinė laukinių gyvūnų federacija stebėjo 305 paukščių rūšis, iš kurių 177, tai sudaro net 58 procentus, pastaruosius 4 dešimtmečius plito šiauriau. Pastebėta, jog per praeitą šimtmetį 14 mažų žinduolių rūšių Siera Nevados regione pasislinko gyventi beveik 500 metrų aukščiau.
Pasak britų ornitologo Humprey Crick, klimato kaita jau turi įtakos paukščių populiacijoms. Pavyzdžiui, kai kuriose geografinėse vietovėse pingvinų populiacija sumažėjo 10 procentų ar net daugiau. Didžiausia grėsmė, pasak ornitologo, jog rūšys, kurios negali lengvai keisti savo perėjimo vietos, bus nukonkuruotos invazinių.
Ventės rago ornitologinės stoties vadovo Vytauto Jusio teigimu, Lietuvoje situacija panaši. Dėl šiltesnio klimato pastebima vis daugiau naujų rūšių, o kai kurios dėl nebeužšąlančių ežerų lieka ir peržiemoti. Mūsų šalyje dėl klimato kaitos retai pasitaiko sparnuočių žūčių, tačiau prisitaikymas prie jos reiškia - paukščių migraciją į kitas šalis.
Drugių pastangos
Pleštekės - tai dieninių drugių šeimai priklausantys drugeliai. Jos yra puikus pavyzdys, kaip rūšys gali prisitaikyti prie besikeičiančio klimato. Anksčiau manyta, jog šiuos drugius reikia perkelti kuo šiauriau, antraip jiems gresia išnykimas. Tačiau šie drugiai pakeitė savo mitybos įpročius ir sugebėjo išlikti. Tai vienintelis žinomas atvejis, kai prisitaikymas įvyko per tokį trumpą laiką.
Pasak Aplinkos ministerijos specialisto Selemono Paltanavičiaus, Lietuvoje yra nemažai tokių rūšių, kurios migruoja, daugiausia tai drugiai. Šios rūšys atkeliauja iš Šiaurės Afrikos ir nuo Viduržemio jūros. „Kai kuriais metais vasarą mūsų šalyje stebime didelę baltukų invaziją. Taip pat pastebimi ir sfinksai, tai labai stambūs drugiai. Jei vasara labai šilta ir sausringa, šie drugiai gali dėti kiaušinėlius, išsiritę jų palikuonys stengiasi išsilaikyti būtent Lietuvos klimato sąlygomis, tačiau paprastai jie mūsų žiemos neišgyvena.
Tačiau tokios pastangos rodo, jog vyksta naujų gyvenamųjų vietų paieška, o tai galbūt įmanoma sieti ir su klimato kaita.“
Negalima teigti, jog gyvūnai yra visiškai bejėgiai prieš klimato kaitą, nes kai kurios rūšys sugeba rasti sprendimą. Tačiau nerimą kelia tai, jog klimato kaita vyksta pakankamai greitai, o gyvūnų prisitaikymo ciklas gali šiek tiek užtrukti. Tokie laiko neatitikimai ir lemia didelį mokslininkų susirūpinimą dėl galimo rūšių išnykimo.
Parengta pagal: http://www.nwf.org/