Šiandien iš Europos kosmoso agentūros (ESA) kosmodromo Prancūzijos Gvianoje į kosmosą turėtų pakilti naujoji ESA raketa „Vega“.
Pranešama, kad pirmasis „Vega“ VV01 pavadintos raketos skrydis prasidės tarp 10.00 ir 12.00 val. GMT laiku. Raketa pakils iš Kuru kosmodromo Prancūzijos Gvianoje, esančios Pietų Amerikoje, tarp Karibų jūros, Brazilijos ir Surinamo.
Keturių pakopų raketa „Vega“ yra maždaug 30 metrų aukščio, 3 metrų pločio, sveria 137 tonas. Ji skirta nedidelės masės palydovams kelti, skelbia „Space.com“. Trys šios raketos pakopos naudoja kietojo kuro variklius. Ketvirtoji, pavadinta AVUM, skraidina į orbitą patį krovinį, sakoma pranešime.
„Vega“ papildo Kuru kosmodrome ESA naudojamų raketų nešėjų arsenalą, kuriame yra vidutinio dydžio rusiškos raketos „Sojuz“ ir didesnės „Ariane 5“ raketos. Pasak ESA atstovų, nors didelės masės palydovų poreikis vis didėja, egzistuoja ir nedidelių raketų, galinčių iškelti į orbitą nuo 300 iki 2 500 kg masės palydovus, paklausa. Paprastai tokios masės palydovai naudojami moksliniais tikslais ar Žemės paviršiui stebėti.
Skirtingai nuo daugumos iki šiol naudojamų nedidelių raketų, „Vega“ gali iškelti kelis palydovus į skirtingas orbitas. Ji gali nuskraidinti į kosmosą ir vieną didelį palydovą, ir vieną pagrindinį palydovą su 6 mikropalydovais, kurių masė siekia nuo 10 iki 100 kg. „Vega“ gali kelti iki 2 500 kg masės naudingąjį krovinį.
Pirmojo „Vega“ skrydžio metu į kosmosą bus iškeltas 390 kg masės LARES (Laser Relativity Satellite) palydovas, skirtas Einsteino reliatyvumo teorijoje aprašytiems efektams tirti, 12,5 kg „ALMASat-1“ (Alma Mater Satellite) mikropalydovas, skirtas Žemės stebėjimams, ir 7 maždaug 1 kg masės „CubeSAT“ nanopalydovai, pagaminti įvairiuose 6 šalių universitetuose. Jie kosmose vykdys įvairius mokslinius tyrimus.
Ketvirtoji „Vega“ pakopa AVU po starto iš pradžių pasieks apskritą maždaug 1 450 km aukščio orbitą ir paleis LARES palydovą, o po to pereis į 350 km aukščio orbitą ir joje paleis kitus palydovus.
Jei pirmasis „Vega“ raketos skrydis bus sėkmingas, jis atvers kelią būsimoms ESA kosminėms misijoms, įskaitant ir dviejų komercinių Žemę stebėsiančių „Sentinel“ palydovų iškėlimą. ESA išleido 700 mln. eurų „Vega“ raketai pagaminti, o penki artimiausi jos skrydžiai agentūrai kainuos dar 300 mln. eurų, sakoma pranešime.
Šiame vaizdo siužete – pasakojimas apie „Vega“ raketos kūrimą.