• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas galutinai apsisprendė dėl mokesčių ir pensijų reformos. Jei prezidentė šeštadienį pasirašys Seimo priimtus teisės aktus, pokyčiai įsigalios jau nuo kitų metų sausio mėnesio. 

6

Seimas galutinai apsisprendė dėl mokesčių ir pensijų reformos. Jei prezidentė šeštadienį pasirašys Seimo priimtus teisės aktus, pokyčiai įsigalios jau nuo kitų metų sausio mėnesio. 

REKLAMA

Sujungus darbuotojo ir darbdavio mokesčius alga „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto. Apjungus mokesčius galios 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas ir 19,5 proc. socialinio draudimo įmoka. Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažės iki 1,47 procento, ji apims nelaimingų atsitikimų, nedarbo ir profesinių ligų draudimą, taip pat įmokas į garantinį ir ilgalaikių išmokų fondus.

Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms bus taikomas 15 proc. GPM. 

Taip pat įvedamas mokesčių progresyvumas. Daugiau uždirbantiesiems 2019 m. atsiras „Sodros“ lubos, kurios reiškia, kad metinė pajamų dalis, viršijanti nustatytą ribą, nebebus apmokestinama „Sodros“ įmokomis, tačiau šioms pajamoms bus taikomas 27 proc. GPM tarifas. 2019 m. „lubos“ sieks 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) (per mėnesį vidutiniškai „ant popieriaus“ apie 8850 eurų, 2020 m. – 84 VDU, 2021 m. – 60 VDU. Bet „lubos“ negalios sveikatos draudimui. 

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant mažinti darbuotojų apmokestinimą, bus didinamos neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) ir plečiamos jo taikymo ribos. Numatoma, kad kitąmet NPD sieks 300 eurų, antraisiais reformos metais didės iki 400 eurų, o 2021-aisiais – iki 500 eurų. Pajamų riba, iki kurios būtų taikomas NPD, kitąmet sudarytų 2 VDU, tai yra taikoma iki 1790 Eur.

REKLAMA

Tiesa, būtina pažymėti, kad pokyčiai žmogaus algoje priklausys nuo to, ar jis pasirinks papildomai kaupti pensijai, ar ne. Pasirinkus iš karto pilnai kaupti senatvei, alga „į rankas“ gali būti net mažesnė nei gaunama dabar. Dėl to ne vienas Seimo narys ir kritikavo pensijų reformą, jog žmonės pasirinks, kad ir keliais eurais gauti daugiau dabar nei atsidėti ateičiai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikia tris pavyzdžius, kaip atrodytų atlyginimai po pokyčių. Priklausomai nuo to, ar žmogus pasirinks kaupti pensijai bei kiek kaupti, galimi trys algų pokyčių variantai.

REKLAMA
REKLAMA

Jei atlyginimas šiuo metu – 500 eurų „ant popieriaus“

Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu žmogus uždirba 500 eurų „ant popieriaus“ ir jau dabar kaupia pensiją prisidėdamas savo lėšomis, „į rankas“ šiuo metu jis gauna 419 eurų su trupučiu. Po visų pokyčių, jeigu jis nuspręs kaupti toliau, į rankas jis gaus 426 eurus su centais. Kaip pabrėžia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, šiuo metu kaupiančiu žmogumi laikomas tas asmuo, kuris prisideda prie kaupimo nuo savo darbo užmokesčio. Tai vadinama kaupimu pagal formulę 2+2+2, kai po keletą procentų moka pats žmogus, prisideda valstybė ir perveda „Sodra“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo atveju jeigu žmogus dabar nekaupia ir nekaups ateityje, jo darbo užmokestis „ į rankas“ paūgės nuo 429 iki 446 eurų.

O jei asmuo nekaupė, bet nori pradėti kaupti ir ateityje gauti dvi pensijas (sodrinę ir savo sukauptą), pradėjus kaupti po truputį (laipsniškai) jo darbo užmokestis nuo 429 eurų padidės iki 434 eurus. Bet, jeigu asmuo dabar nekaupia išviso, o nuspręs kaupti ne po truputį, bet iš karto 3 proc., jo alga nuo 429 eurų sumažės iki 426 eurų. 

REKLAMA

 

 Primenama, kad gyventojai, kurie šiuo metu kaupia tik „Sodros“ lėšomis, panaikinus „Sodros“ pervedimus privatiems pensijų fondams atsiduria tokioje pat padėtyje kaip nekaupiantieji, nes jie patys nekaupė nuo savo darbo užmokesčio.

Jei atlyginimas šiuo metu – 1000 eurų „ant popieriaus“

Jeigu žmogaus darbo užmokestis dabar sudaro 1000 eurų „ant popieriaus“, kaupiantis žmogus „į rankas“ gauna 752 eurus. Po visų pokyčių nusprendęs toliau kaupti jis gaus 777 eurus.

REKLAMA

Dabar nekaupiantis ir kaupti nenorintis asmuo į piniginę šiuo metu įsideda 772 eurus, o po pertvarkų – 816 eurų.

O nekaupiantis, bet nusprendęs kaupti nuo 1,8 proc. asmuo gaus ne 772 eurus, kaip dabar, bet 793 eurus. Tiesa, tokią algą uždirbantis žmogus, gali nuspręsti iš karto kaupimui atsidėti 3 proc. ir vis tiek po pertvarkos gautų 5 eurais didesnę algą, nei dabar nekaupdamas iš viso. 

Jei atlyginimas šiuo metu – 1500 eurų „ant popieriaus“

Tuo atveju jeigu žmogus uždirba 1500 eurų bruto atlyginimo ir savo lėšomis prisideda prie kaupimo, „į rankas“ jis dabar gauna 1110 eurų. Po pertvarkos nutaręs toliau kaupti jis gaus 1129 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekaupiantis ir kaupti nenorintis gyventojas galės džiaugtis atlyginimo paūgėjimu nuo 1140 iki 1187 eurų.

Tuo metu nekaupiantis, bet nusprendęs pradėti laipsniškai kaupti nuo 1,8 proc. kaupimo, kitais metais gaus 1152 eurus, vietoje dabar gaunamų 1140 eurų. Vėlgi, jei toks asmuo dabar nekaupia ir gauna po mokesčių 1140 eurų, nuspręs ne laipsniškai, o iš karto kaupti 3 proc., jo alga sumažės iki 1129 eurų.

Į kaupimą įtrauks automatiškai

Pensijų kaupimo įstatymu nuspręsta, kad visi dirbantieji iki 40 metų ir visi dabartiniai kaupiantieji bus įtraukiami į naują pensijų kaupimo sistemą su galimybe atsisakyti. Atsisakius, pasiūlymas kaupti bus kartojamas kas 3 metus iki žmogui sukaks 40 metų. Sulaukus šio amžiaus siūlymai kaupti teikiami nebebus.

REKLAMA

Pensijų fonduose šiuo metu kaupiantiems gyventojams ketinama suteikti galimybę per du mėnesius atsisakyti kaupimo ir grįžti į „Sodrą“, grąžinant sukauptas lėšas „Sodrai“ arba paliekant jas pensijų fonde.

Kaupiantieji pagal schemą „2+2+2“ pasikeitimų nepajus – jiems valstybės skatinamoji įmoka toliau sudarys 2 proc. vidutinio darbo užmokesčio, o jie patys prisidės 4 proc. nuo atlyginimo (4+2 schema). Tiems, kurie pensijų fonduose šiuo metu kaupia tik 2 proc. „Sodros“ pervedamą įmoką arba iš viso nedalyvauja kaupime, numatomas penkerių metų terminas 4+2 schemos įmokoms pasiekti, tačiau jie turėtų ir galimybę iš karto pradėti kaupti maksimaliai.

REKLAMA

Tiesa, sujungus darbuotojo ir darbdavio įmokas, perskaičiuoti procentai atrodys taip: 3+1,5. Šiuo atveju 3 proc. žymi darbuotojo įmoką ir 1,5 proc. valstybės skatinamąją įmoką. Beje, kaupti norinčio žmogaus įmoka nebūtinai iškart turi siekti 3 proc. Jeigu asmuo nori, jis galės rinktis laipsnišką įmokos augimą per 5 metus: nuo 1,8 proc. iki 3 proc.

Papildomai bus galima kaupti ir daugiau už tam tikras lengvatas. Už papildomas įmokas asmuo gaus gyventojų pajamų mokesčio lengvatą. Jeigu savo darbuotojo ateičiai kaups jo darbdavys, jis už papildomas įmokas galės pretenduoti į pelno mokesčio lengvatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sujungiant mokesčius, išmokos „į rankas“ gyventojams lieka tokios pat

Taip pat Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad dėl atlyginimų padidėjimo „ant popieriaus“ turės keistis ir procentinė įvairių mokamų išmokų dalis, tačiau išmokos „į rankas“ liks tokios pat.

Pavyzdžiui, šiuo metu pasirinkus vienų metų vaiko priežiūros atostogas mamai arba tėčiui mokama 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio išmoka.100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio išmoka apskaičiuojama įvertinus iki vaiko gimimo gautą mamos arba tėčio atlyginimą „ant popieriaus“.

REKLAMA

Po mokesčių sujungimo atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto. Jeigu išmokų procentinė dalis nebūtų perskaičiuota, tai reikštų, kad išmoka atitinkamai didėtų. Norint, kad išmoka „į rankas“ liktų ta pati kaip dabar, reikia sumažinti procentinę išmokos dalį. Todėl įstatyme, vietoje 100 proc., 70 proc. ir 40 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio išmokos per vaiko priežiūros atostogas, tiksliai perskaičiuota ir bus rašoma taip: 77,58 proc., 54,31 proc. ir 31,03 proc.

Įstatymuose įtvirtintas procentinis išmokos pokytis palies ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, taip pat nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir ligos išmokas, kurios mokamos žmonėms, kai jie tampa laikinai nedarbingi dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą, iš darbo ar profesinės ligos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų