Pokalbis su ekonomistu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Savo „Facebook“ paskyroje dalinotės džiugia žinia, kad infliacija Lietuvoje sustojo ir pradėjo mažėti. Bet yra ir kita žinia, kuri daug blogesnė – gyvename daug blogiau, nes viskas klaikiai pabrango. Energija brangsta, maistas ir gėrimai Lietuvoje pabrango net dvigubai daugiau negu Europos Sąjungos vidurkis. Kodėl taip atsitiko?
Infliacija yra mažesnė, bet ji vis dar yra 20 procentų. Kai kurių kategorijų prekių kainų augimas tikrai stebina. Visų pirma, maisto kainos Lietuvoje augo 34 procentais per metus ir pagal maisto ir nealkoholinių gėrimų kainų lygį, mes šiemet, tikėtina, esame prisiviję Europos Sąjungos vidurkį.
Kaip pavyzdys, Lietuvoje kainos jau šiek tiek didesnės nei Ispanijoje, Nyderlanduose ir labai panašios, kaip Vokietijoje ar Italijoje.
Bet jūs turbūt atsimenate, kiek buvo tyčiojamasi iš žmonių, kurie sakė, kad Lietuvoje viskas labai brangu ir daug brangiau nei turėtų būti. Bet iš tikrųjų, kuo tas brangimas paaiškinamas?
Brangimas prasidėjo dar praeitų metų antroje pusėje dėl tikrai labai plačiai atvertų gyventojų piniginių. Verslas pamatė, kad gyventojai turi pinigų, nori juos išleisti, nes kai tik būdavo panaikinami apribojimai, į ekonomiką įsiliedavo labai didžiulis pinigų srautas. Naudodamiesi ta situacija, pradėjo didinti kainas.
Tas kainų augimas įgavo dar didesnį pagreitį, prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje, pakilus grūdų, energetinių žaliavų kainoms. Atitinkamai turime tokį rezultatą, kokį turime – kurį laiką besitęsiančią virš 20 procentų infliaciją.
Atlyginimai ir pensijos šiemet tikrai nepadidėjo tiek, kiek išaugo kainos, tai žmonės realiai pradėjo gyventi gerokai blogiau. Ar tos žirklės sumažės ateinančiais metais, ar situacija bus tokia pati – bloga?
Reikėtų tikėtis, kad jos turėtų bent jau nebedidėti. Šiuo metu prognozuojama, kad vidutinė metinė infliacija bus panaši, kaip pajamų augimas kitais metais, tai matysime tam tikrą stabilizacijos laikotarpį ir visos viltys nusikelia jau į 2024 metus.
Stabilizacija reiškia, kad bus blogiau negu buvo prieš metus, dvejus?
Stabilizacija reiškia, kad bus taip blogai, kaip šiais metais. Nebus blogiau nei šiais metais. O 2024 metais turėtume ženkliai pagerinti savo situaciją, nes nepanašu, kad tokia didelė infliacija gali išsilaikyti tokį ilgą laiką. Nes trečdalį visos infliacijos Lietuvoje lemia energetinių kainų šuolis, kuris, tikėtina, nesitęs amžinai.
Kitą trečdalį – maisto kainų šuolis. Vėlgi, kadangi mes esame pasiekę Europos Sąjungos vidurkį, būtų sunku įsivaizduoti tokį scenarijų, kad mes taptume ženkliai brangesni negu daugelis kitų Europos Sąjungos šalių.
Tai tik tuo ir galėsime save guosti?
Galėsime guosti ir kitais dalykais. Lietuvoje vyksta kitų gerų dalykų – atlyginimai paaugo tikrai pakankamai nemažai. Bet reikia pripažinti, kad tas infliacijos šuolis – ypatingai pastarojo pusmečio – tikrai nubraukė nemažą dalį pažangos, kurią mes buvome padarę.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
kaip ukrainiečiams nėra.Mes dar šilmoj ir šviesoj gyvename.Turiu giminaičiu Ukrainoje
va ten tai vargas ir kančia,nežinomybe kas bus trumpiausią valandą,gal raketa ant galvos nusileis.Višgaidis teroristas yra kaltas ir kažkaip reikia praleisti ši periodą.Svarbu ,kad mūsų vyriausybė mylėtų savo liaudį,netryptu,vagis stabdyti,rimtai pradėtų dirbti stabdant pasipinigautojus,stabdytiu "Ignitis" plešikavima iš ten iškrapštytu seimunus.
Kazkas itartina, ar tik lietuvoje neatsiras nauju milionieriu
Lietuva, tai svogeriu krastad