Apie tai pranešta pirmadienį vykusioje SAM spaudos konferencijoje.
Galimybių paso ateitis: vertinamos visos aplinkybės
Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė teigė, kad Vyriausybė ir SAM nuolat stebi situaciją bei vertina, kurios epidemiologinės kontrolės priemonės yra efektyviausios.
„Galimybių pasas buvo įvesta kaip epidemiologinės kontrolės priemonė, neabejotinai visos priemonės yra vertinamos. Šiuo metu galimybių pasas galioja. Galime patvirtinti ir ką matome iš duomenų, kad vakcinacija yra veiksminga ir prieš omikron atmainą, neabejotinai apsaugo nuo sudėtingų ligos atvejų ir nuo mirties.
Dar kartą naudojantis proga norėčiau pakviesti ypatingai rizikos grupių žmones, vyresnius žmones vakcinuotis sustiprinančiąja doze. Omikron yra labai plitri ir yra rizikingabūtent šių grupių žmonėms.
Epidemiologinė kontrolė yra nuolat vykstantis procesas. Vertiname visas aplinkybes, jeigu bus kokių nors sprendimų, neabejotinai apie juos informuosime“, – teigė G. Balčytytė.
Pasak jos, galimybių paso atsisakyti kol kas neplanuojama, jo ateitis yra svarstoma „plačiąja prasme“.
„Kaip tai prisideda prie epidemiologinės situacijos gerinimo ar nebloginimo“, – paaiškino G. Balčytytė.
Pasak viceministrės Aušros Bilotienės-Motiejūnienės, šis klausimas jau buvo keltas prekybininkų bei verslininkų.
„Šiandien reikėtų detaliai išanalizuoti ir neskubant priimti tokį sprendimą. Kad tokių klausimų svarstymas vyksta įvairiuose posėdžiuose – taip. Šiandien apsisprendimo, kad galimybių pasą atšaukti nuo kažkurios dienos, tikrai nėra, tačiau įvertinti, neabejotinai, vertinsime ir epidemiologiją, turėsime kitų šalių padėtį ir turėsime sprendimus. Norėtųsi juos išdiskutuoti iki pabaigos“, – sakė A. Bilotienė-Motiejūnienė.
Kas šiuo metu gali gauti galimybių pasą?
Pasiskiepijus
- „Comirnaty“ arba „Spikevax“ vakcina – praėjus 1 sav. po antrosios vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
- „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcina – praėjus 2 sav. po vienintelės vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po vakcinacijos;
- „Vaxzevria“ vakcina – praėjus 4 sav., bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmosios dozės suleidimo ir iš karto po antrosios vakcinos dozės, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
- Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 18 m. pasiskiepijus 2 „Comirnaty“ arba 2 „Spikevax“ vakcinos dozėmis ir praėjus 1 sav. po antrosios vakcinos dozės suleidimo, neriboto galiojimo.
Persirgus COVID-19 liga – praėjus 2 sav. po bet kurios vienos vakcinos dozės, bet ne ilgiau kaip 210 dienų po pilnos vakcinacijos;
Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 18 m. persirgus COVID-19 liga ir pasiskiepijus viena „Comirnaty“ arba „Spikevax“ vakcina, neriboto galiojimo.
Pasiskiepijus sustiprinančiąja vakcinos doze – iš karto po sustiprinančiosios vakcinos dozės, neriboto galiojimo.
Persirgus
Persirgus COVID-19 – praėjus ne daugiau nei 210 d. nuo teigiamo COVID-19 testo rezultato.
Turint teigiamą COVID-19 IgG antikūnų arba bendrųjų antikūnų kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo rezultatą – praėjus ne daugiau nei 60 dienų (mobiliuosiuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai Galimybių pasui nėra tinkami).
Atlikus testą
Turint neigiamą mokamo SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą – galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo momento.
Vaikams nuo 12 m. 2 mėn. iki 16 m. turint neigiamą PGR arba kaupinių tyrimo rezultatą. Neigiamas tyrimas galioja ne daugiau kaip 7 d., skaičiuojant nuo ėminio paėmimo dienos.