Tai numatyta Farmacijos ir Sveikatos draudimo įstatymų pakeitimuose, kuriuose ir siūlomos minėtos naujovės.
Minėtame teismo sprendime nurodyta, kad iki šiol Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) buvo pasirinkusi netinkamą teisinį kelią, kadangi „pirmojo paskyrimo“ tvarka turėtų būti įtvirtinta įstatymais.
Ministro A. Verygos teigimu, valstybė ir toliau sieks mažinti vaistų kainas, skatindama rinktis ekonomiškiausią to paties efektyvumo vaistą.
„Jau ne pirmus metus mūsų diegiamos naujovės yra labai svarbios, nes jos leidžia taupyti ne tik pacientų pinigus ir jiems įsigyti reikiamus vaistus pigiau. Jos leidžia taupyti ir valstybei. Juk už sutaupytus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pinigus yra įsigyjama labai reikalingų inovatyvių vaistų pacientams, kurie serga sunkiomis ligomis, pradedama kompensuoti vis daugiau naujų vaistų. Kitaip tariant, taip galime padėti dar didesniam skaičiui pacientų, išgelbėti daugiau gyvybių“, – sako ministras A. Veryga.
Anot ministro A. Verygos, kaip ir iki šiol, ir toliau išlieka galimybė, kad prireikus dėl konkrečių vaistų skyrimo pacientui, kai netinka anksčiau paskirti ir naudojami, turėtų spręsti gydytojų konsultacinė komisija.
Panašias tvarkas sėkmingai taiko tokios šalys kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Ispanija, Italija ir kitos. Tą daro ir mūsų kaimynai latviai, „pirmojo paskyrimo“ taisyklę taikantys pastaruosius septynerius metus ir per juos pigiausių vaistų vartojimą padidinę iki 66 proc. Suomijoje 90 proc. pacientų renkasi generinius vaistus. Ekonomiškiausių vaistų vartojimą skatina ir kitos Europos valstybės.
Dėl „pirmojo paskyrimo“ sulaukta teigiamų vertinimų iš pacientų ir medikų.
SAM primena, kad generiniai vaistai gaminami laikantis tų pačių kokybės standartų, kurie taikomi ir originalių vaistų gamybai. Tad pacientai turėtų drąsiai rinktis pigesnius vaistus, o ne permokėti nepagrįstai už lygiaverčius, tačiau brangesnius vaistus.