Praėjusių metų pabaigoje Klaipėdos apylinkės teismas už sukeltą avariją ir sunkias jos pasekmes skyrė V. Cemnolonskiui minimalią Baudžiamajame kodekse (BK) už tokią nusikalstamą veiką numatytą bausmę – 3 metus nelaisvės. O štai šių metų birželį tas pats teismas jaunuolį nuteisė pagal BK 260 str. 1 d. (neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, gabenimas ar siuntimas narkotinių ar psichotropinių medžiagų turint tikslą jas parduoti ar kitaip platinti arba psichotropinių ar narkotinių medžiagų pardavimas ar platinimas) 3 su puse metų. Subendrinus bausmes, teismo nuosprendžiu V. Cemnolonskas už grotų pasiųstas 5 su puse metų. Kartu gyvenęs draugas Mantas Lesauskas buvo apkaltintas kvaišalų laikymu be tikslo juos parduoti ar platinti nubaustas 50 MGL (6500 litų) bauda.
Pernai gegužės pradžioje uostamiesčio Pilies gatvėje įvykusios pragaištingos automobilių lenktynės nusinešė dviejų jaunuolių gyvybes. Šiurpios avarijos vaizdo įrašas tuoj pat pasklido internete. Iš jo buvo matyti, jog Naujojo Sodo gatvėje susitiko du BMW automobiliai. Pasukę link Pilies tilto abiejų automobilių vairuotojai ėmė spausti greičio pedalus.
Antrąja eismo juosta važiuojantis BMW, kurį vairavo klaipėdietis Mantas Jazbutis (27 m.), užvažiavęs ant tilto, buvo priverstas pristabdyti, nes pamatė įsukantį taksi automobilį.
Tuo metu važiuojantis pirmąja eismo juosta kitas BMW didžiuliu greičiu juos aplenkė. Nedidelis kelio iškilimas po ratais tapo kliūtimi: automobilis kryptėjo į šoną, priekinis ratas užkabino šaligatvio bortą, nevaldomas automobilis pralėkė priešingą eismo juostą ir trenkėsi į medį. Šį BMW vairavęs V. Cemnolonskis susižeidė nesmarkiai, užtat šalia jo sėdėjęs Eivydas P. (21 m.) ir jo bendraamžis Mantas K. žuvo iš karto.
Skyrė baudą
Kol rinkosi liudininkai ir buvo kviečiama greitoji, į nelaimės vietą grįžo ir M. Jazbučio vairuojamas BMW. Tačiau jaunuolis, pamatęs, kas atsitiko, apsisuko ir dingo naktyje. Tačiau pasislėpti jam nepavyko. Pernai rugsėjį Klaipėdos apylinkės teismas paskyrė M. Jazbučiui 1000 litų baudą bei vienam mėnesiui atėmė teisę vairuoti.
Pažeidėjo automobilyje įrengtas vaizdo registratorius užfiksavo ne tik jo 58 kilometrais per valandą viršytą greitį, bet ir kito lenktynių dalyvio – V. Cemnolonskio avariją.
Kaip pranešė šio teismo atstovas ryšiams su žiniasklaida Kęstutis Butvydas, skirdamas nuobaudą, teismas atsižvelgė į pažeidimo pobūdį, jį padariusio vyro asmenybę bei į tai, kad M. Jazbutis mieste viršydamas leistiną greitį, kėlė pavojų tiek sau, tiek ir aplinkiniams. Be to, lenktyniaudamas su šalia važiavusio automobilio vairuotoju, turėjo įtakos minėtos avarijos sukėlimui.
M. Jazbutis savo kaltės nepripažino. Jis aiškino vairavęs automobilį, tačiau neigė viršijęs leistiną greitį. Vyras patvirtino, kad jį pralenkė greta važiavęs automobilis, kuris po to trenkėsi į medį.
Lietuvos teismo ekspertizės centro pateiktose išvadose buvo teigiama, o ir teisme jų specialistas patvirtino, kad filmuotoje medžiagoje užfiksuotas laikas sutapo su natūraliu laiku ir joje nebuvo strigimų ar neatitikimų.
Taigi, iš M. Jazbučio automobilyje įtaisytos filmavimo įrangos medžiagos buvo nustatyta, kad jis tą gegužės 2-ąją, prieš vidurnaktį, automobiliu BMW 525 Klaipėdoje daugiau nei dvigubai viršijo leistiną greitį. Lenktyniaudamas su kitu automobiliu, Pilies gatvėje jis važiavo 108 km/val. greičiu. Kvaišalų pėdsakai
Na o antrojo BMW automobilio vairuotojui V. Cemnolonskiui buvo iškelta baudžiamoji byla dėl dviejų žmonių pražudymo. Bylą kontroliavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuroras Juozas Sykas, bylos tyrimo pabaigoje sakė, jog šiuo atveju nustatyti, kas ir kaip vyko buvo žymiai paprasčiau, nes įvykis užfiksuotas vaizdoje medžiagoje. „Kaltininkui pareikštas įtarimas pagal LR BK 281 str. 4 dalį (Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksplotavimo taisyklių pažeidimas; jeigu dėl to įvyko avarija, dėl kurios žuvo žmogus), pagal kurią numatoma bausmė iki 8 metų nelaisvės“, – sakė prokuroras.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikta daugybė ekspertizių. Ir ne tik techninių. Buvo tiriama, ar vairuotojas nebuvo išgėręs ar apsvaigęs nuo psichotropinių medžiagų, nes tai turi įtakos bausmės skyrimui. Jei būtų paaiškėję, kad V. Cemnolonskis vairavo apsvaigęs nuo narkotikų, prokuroras teismo būtų galėjęs prašyti skirti nusikaltėliui įstatyme numatytą maksimumą – 10 metų laisvės atėmimo bausmę.
Tačiau ekspertai V. Cemnolonskio kraujyje rado tik apsvaigimo nuo narkotikų pėdsakų, o jų nepakanka, kad vairuotojas būtų apkaltintas vairavęs apkvaišęs nuo narkotikų.
Ir teismas buvo gailestingas – į tai atsižvelgęs, teskyrė du žmones pražudžiusiam lakstūnui tik 3 su puse metų laisvės atėmimo bausmę.
Gavo duomenų
Tačiau apsvaigimo pėdsakų nuo narkotikų jaunuolio organizme pastebėta ne atsitiktinai. Policijos pareigūnai dar nuo pernai pavasario, gavę operatyvinės informacijos, kad V. Cemnolonskis galimai užsiima narkotikų platinimu, ėmė jį sekti ir klausytis jo telefoninių pokalbių. Jaunuolis sulaukdavo daug skambučių. Skambinusieji kalbėdavo žargonu – dažniausiai apie „kristiną“ ir „kamilę“, kiek gramų jų įsigyti. Pareigūnai iš patirties žinojo, kad „kristina“ – tai daugelio narkotikų platintojų sugalvotas žargonas, kuriuo vadinamos psichotropinės medžiagos – „kristalai“. Sekliai stebėjosi, kad V. Cemnolonskis niekur nedirbo, dienomis miegodavo, o vakarais ir naktimis švęsdavo, girtuokliaudavo, vartodavo narkotikus, vaikščiodavo po naktinius klubus. Pareigūnai nustatė, kad kvaišalus jaunuolis dažniausiai laikė namuose, nes paskambinusiems asmenims, jis sakydavo, kad pirmiausiai turi grįžti į namus.
Rugpjūčio 7-ąją sekliai užfiksavo, kaip V. Cemnolonskis netoli Girulių paplūdimio kažką perduoda savo draugui Pauliui K., atvažiavusiam automobiliu „Honda Accord“. Pasekę ir vėliau sustabdę automobilį jame rado paketėlį su medžaga, panašia į cukraus kristalus. Vėliau buvo nustatyta, jog baltuose milteliuose yra ne mažiau nei 1, 18 g metilmetkatinono – psichotropinės medžiagos, vadinamos „kristalais“, kurią Paulius K. iš V. Cemnolonskio įsigijo už 100 litų. Beje, šie naujos kartos kvaišalai sparčiai plinta Lietuvoje.
Rado narkotikų
Tos pačios dienos vakare pareigūnai prie namo, kuriame gyveno galimas narkotikų platintojas, nutvėrė berūkantį jo draugą M. Lesauską. Jo turimame „Malboro“ cigarečių pakelyje rasta „dozė“ – kurios sudėtyje aptikta 0, 354 g metilmetkatinono.
Na o V. Cemnolonskio bute policijos pareigūnai surado ne tik naujosios kartos psichotropinių medžiagų, bet ir 130 g kanapių bei jų dalių, svarstykles. Kvaišalai buvo išfasuoti į folijos lankstinukus bei polietileno maišelius ir paruošti platinimui.
Iš pradžių Paulius K. prisipažino pirkęs kvaišalų iš V. Cemnolonskio, bet vėliau ėmė viską neigti. Girdi, susitiko su V. Cemnolonskiu, nes skolinosi iš jo 100 litų. Kadangi ką tik buvo mirusi mama, buvęs labai prislėgtas, tad draugas ir pasiūlęs atsipalaiduoti.
Keitė parodymus
Teisme išsisukinėjo ir parodymus kaitaliojo tiek V. Cemnolonkis, tiek M. Lesauskas. Girdi, abu rūkantys tokias pačias –„Malboro“ – cigaretes, tai M. Lesauskas, matyt, sumaišęs ir pasiėmęs draugo pakelį. V. Cemnolonskas aiškino, jog esąs labai draugiškas, tad draugus kartais per vakarėlius pavaišinąs „kristalais“. Esą būtent tą vakarą ir buvo nusprendęs pasilinksminti, atsipalaiduoti, tad „kristalus“ ir susibėręs sau. Na, jei draugai būtų pageidavę, kad linksmesni pasijustų, būtų mielai pasidalinęs. Girdi, neprekiauja jis jokiais narkotikais, o pinigų jam pakankamai atsiunčianti užsienyje dirbanti motina.
Tačiau teismas tokiais išvedžiojimais nepatikėjo – byloje buvo surinkta pakankamai rimtų argumentų, įrodančių, kad V. Cemnolonskis platino kvaišalus. Beje, savo parodymų, kad narkotikus įsigydavo būtent iš jo neatsiėmė ir kai kurie psichotropinių medžiagų vartotojai ir pirkėjai. Tad V. Cemnolonskis, dar pailginus jau dėl avarijos paskirtą bausmę, gražintas už grotų.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ