Praėjus 6 metams nuo socialdemokratų reformos, pavertusios viceministrus sekretoriais, savo pertvarkos variantą ketina įgyvendinti konservatoriai.
Ministerijų viršūnėse su nerimu laukiama permainų. Jeigu šiandien Seimas palaimins valdančiųjų siūlomą naują ministerijų valdymo schemą, šiose valstybės įstaigose sumažės karjeros tarnautojų ir padaugės politinio pasitikėjimo pareigūnų. Ministerijų valstybės sekretoriai vadinsis kancleriais (jie kaip buvo, taip ir liks „karjeristai“), o ministerijų sekretorius (šių apskritai nebeliks) pakeis viceministrai. Pastarieji - jų galės būti ne daugiau kaip keturi - sustiprins ministrų politinę komandą, rašo „Lietuvos žinios“.
Seimo opozicija nepritaria tokioms permainoms ir įtaria, kad konservatoriai nori ministerijose surinkti savus žmones. Visai neseniai konservatoriai tomis pačiomis nuodėmėmis kaltino valdžioje buvusius socialdemokratus.
Ministrui - sava komanda
„Logiška, kad ministerijų vadovybės reformą siūloma įgyvendinti kadencijos pradžioje“, - LŽ sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas, pertvarkos projektų autorius Jurgis Razma. Politikas įsitikinęs, jog ministras privalo dirbti su pakankamo dydžio politinio pasitikėjimo komanda, turinčia visus įgaliojimus. J.Razma mano, kad priimtos pataisos gerokai sumažins ministerijų vadovybės etatus. Tačiau konservatorius negalėjo atsakyti, kiek biudžeto lėšų siūloma pertvarka leis sutaupyti. Ekonomija priklausys nuo pasirinktų viceministrų skaičiaus. Politikas viliasi, kad ministrai nepiktnaudžiaus.
J.Razma taip pat tikisi, jog išeitinės pašalpos, kurias teks išmokėti ministerijas paliekantiems sekretoriams, biudžeto per daug nepaplonins. „Žinoma, šiemet dėl to biudžete gali atsirasti nedidelis minusas, tačiau kitąmet lėšų taupymas tikrai bus akivaizdus“, - tvirtino frakcijos seniūnas.
Prireiks milijono
J.Razmos nuomone, opozicija siūlomai pertvarkai nepritaria dėl paprasto dalyko. „Per neskaidrius konkursus į karjeros tarnautojo vietas jie įdarbino politiškai angažuotus savo žmones, todėl dabar ir gina tas vietas“, - sakė konservatorius. Buvusios valdžios, pirmiausia socialdemokratų, parinkti asmenys ir toliau ministerijose dirba sekretoriais, o jie gali lengvai „įsprausti ministrą į savo politinius gniaužtus“.
Kad konservatoriai turi panašių tikslų, įtaria ir 7 metus valdžioje buvę socialdemokratai. „Konservatoriai visuomet stengėsi, jog keičiantis valdžioms būtų atleidžiama kuo daugiau žmonių“, - LŽ teigė Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas. Parlamentaras įtaria, kad dangstydamiesi pertvarka valdantieji ketina susodinti ministerijose savus žmones.
Socialdemokratas prognozuoja, jog 13 ministerijų „viršūnių“ reforma gali atsieiti kone milijoną litų. „Sekretorių algos buvo normalios (apie 9 tūkst. litų „popieriuje“), o išeitinės skaičiuojamos nuo vidurkio ir stažo valstybės tarnyboje“, - aiškino A. Sysas.
Šiandien socialdemokratai balsuos prieš konservatorių pateiktus siūlymus.
Vertina profesionalus
Buvusi žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė įsitikinusi, kad keisti dabartinę ministerijų struktūrą - klaida. „Per kelerius metus sumažėjo pareigūnų politikavimas, pradėti vertinti profesionalai“, - kalbėjo ilgametę patirtį turinti politikė. Jos nuomone, tai, kas dabar vyksta, yra „profesionalų išstūmimas iš ministerijų ir politikų susodinimas“. Buvusi ministrė tikino niekada nesidomėjusi, kokios ministerijos sekretorių politinės pažiūros. „Pasiginčydavome, pasikamuodavome ir dirbome toliau“, - sakė politikė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės sekretorius Rimantas Kairelis vakar LŽ tvirtino jokių pasiūlymų dėl tolesnio darbo kol kas negavęs. Nė vienai partijai nepriklausantis pareigūnas ministerijoje dirba 15 metų. „Ne pirmą kartą tenka išgyventi pertvarkas, visko buvo“, - apie įstatymų naujoves diplomatiškai kalbėjo R.Kairelis.
Šiuo metu daugiausia sekretorių - po penkis - dirba Finansų, Ūkio ir Žemės ūkio ministerijose, mažiausiai - po du - Teisingumo ir Kultūros ministerijose. Dalis įstatymų pataisų, kurias šiandien ketina priimti Seimas, įsigalios tik po 4 mėnesių. Būtent prieš tiek laiko apie atleidimą reikia įspėti kai kurių ministerijų valstybės ir „paprastus“ sekretorius.
Raimonda Ramelienė