Apskundžiau Vilniaus apygardos administracinio teismo atsisakymą nagrinėti Konstitucinio Teismo nutarimą dėl "Leo LT" Vyriausiajam administraciniam teismui. Netrukus palaidosiu „Leo LT“ aferą.
Vilniaus apygardos administracinis teismas motyvavo savo atsisakymą nagrinėti KT veiksmus tuo, kad KT nutarimai "galutiniai ir neskundžiami." Tai nesąmonė, kadangi Europos teisingumo teismas yra aiškiai išaiškinęs, kad tuo atveju, kai ES teisę pažeidžia paskutinės instancijos teismas, toks kaip KT, Aukščiausiasis Teismas arba Vyriausiasis administracinis teismas, asmuo turi teisę pradėti bylą prieš atitinkamą valstybę pirmos instancijos administraciniame teisme. Aš pastaruoju metu būtent tuo ir užsiimu. Tą pačią išvadą padarė ir Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas byloje "S. Tomas prieš Lietuvą, atstovaujamą viešojo administravimo subjekto Vyriausiojo administracinio teismo". Šioje byloje buvo išaiškinta, kad, pažeidus ES teisę, paskutinės instancijos teismų sprendimai yra teismingi Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Vilniaus apygardos administracinio teismo Pirmininkės pavaduotojas Donatas Vansevičius savo nutartyje kategoriškai atsisakė paaiškinti, kodėl jis mano, kad jam neprivalomi Europos teisingumo teismo ir Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimai.
Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos Konstitucinio akto dėl narystės Europos Sąjungoje 2 str. nustato: "Europos Sąjungos teisės normos yra sudedamoji Lietuvos Respublikos teisinės sistemos dalis. Jeigu tai kyla iš sutarčių, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga, Europos Sąjungos teisės normos taikomos tiesiogiai, o teisės normų kolizijos atveju jos turi viršenybę prieš Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus."
D. Vansevičius, kuris, deja, yra teisėjas, atsisakė paaiškinti, kodėl jis netaiko šito straipsnio. Teismo nutartyje žodis "Europa" net nėra minimas, lig Lietuva nebūtų ES nare. Kodėl Vansevičius taip pasielgė? Galbūt todėl, kad jis niekada nestudijavo teisės Vakarų Europoje ir nemoka nei vienos užsienio kalbos, išskyrus rusų? Kas kaltas dėlto, kad ES teisės aktai ne visada yra verčiami į lietuvių kalbą? Galbūt Rusijos Prezidentas Medvedevas arba Putinas yra kalti, kad neverčia Europos teisės į rusų kalbą, kad Lietuvos teisininkams būtų lengviau? Tai tada pasiųskite Medvedevui telegramą.
Nagrinėjant „Leo LT“ bylą, Konstitucinis Teismas neįvykdė savo pareigos aiškinti Lietuvos teisę ES teisės šviesoje. Europos teisingumo teismo konforminės interpretacijos doktrina draudžia Lietuvos teisėjams aiškinti Lietuvos teisę tokiu būdu, kad ji nepaklustų Europos teisei.
Jeigu KT nagrinėtų "Leo LT" steigimo klausimą Europos antimonopolinės ir sąžiningos konkurencijos teisės perspektyvoje, ši bendrovė būtų paskelbta neteisėtai įsteigta, būtų išadryta, o "NDX Energija" prarastų visas teises į kompensaciją ir privalėtų grąžinti mokesčių mokėtojams visą neteisėtai gautą pelną.
Keli piliečiai iš Artūro Račo internetinio dienoraščio persiuntė man kelis klausimus apie “Leo LT”, į kuriuos taip pat nutariau atsakyti.
1) Kur S. Tomas buvo iki EP?
Jūs turit omeny "iki EP rinkimų"? Namuose, Paryžiuje. Išrinktų mane į Seimą pernai – namai būtų Lietuvoje, reaguočiau greičiau.
2) Kodėl nesikreipė anksčiau į EK, dėl LEO LT projekto?
KT nutarimą galėjau apskųsti per 2 mėnesius nuo priėmimo dienos. Tą ir padariau. Negalėjau apskusti KT nutarimo tol, kol jis nebuvo priimtas. Į Europos Komisiją gal dar ir kreipsiuos - kol kas laukiu Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo nutarties.
3) Kokiais balais baigė Prancūzijos ir Anglijos universitetus, nes mokytis galime bet kur ir bet kas, tik pagal galimybes, bet daug kas priklauso kaip mokeisi ( balai )?
Studijavau dvylikoje pasaulio universitetų, vienur aukščiausias balas 10, kitur 6, kitur “A”, kitur “Max”, dar kitur 20, mano vaikystėje buvo 5. Po tų 12 universitetų galėčiau drąsiai išskirti mažiausiai 8 skirtingas BALŲ FILOSOFIJAS. Jos inkomenzurabilios. Tema labai įdomi - bet gal ne šitam forumui. Turiu labai postmodernų požiūrį į balus. Kadangi šiuo metu esu trijų universitetų doktorantas, manau, kad studijavau gerai. O, jeigu man reikia rekomendacijos, kur būtų parašyta, kad mano moksliniai tyrimai – tai reikšmingiausias žingsnis į priekį, skambinu savo buvusiam tyrimų vadovui į Harvardo universitetą.
4) Ar tikiesi pasiekti to paties, kaip ir R. Paksas?
Ką jūs turite omeny? Ar noriu tapti prezidentu? Ar klausiate, ar noriu būti išmestas iš politines sistemos? Šiuo metu esu R. Pakso teisinis atstovas Strasbūro Teisme – esu praktikuojantis teisininkas, bet pagrindinis mano prioritetas – tai mokslinė karjera. Ideali ji bus tuo atveju, jeigu profesoriausiu vienam universitete JAV (Harvardas arba Niujorkas, nors Kalifornija su Holivudu irgi skamba patraukliai), vienam Europoje (Paryžius, pvz.) ir vienam kur nors, kur šilta ir bangos (Prancūzijos salos Indijos ir Ramiajame vandenynuose, Kanarų arba Havajų salos). O dėl rinkimų – kad laimėčiau, turiu tarnauti “Maximai”, turiu buti už mokamą mokslą, už universitetų privatizaciją, už mokamą sveikatos priežiūrą, už Ignalinos AE uždarymą, privalau gultis ant bėgių už “Leo LT” ir taip toliau. Pernai kandidatavau Klaipėdoje – manau, kad mano priešininkas Masiulis turėjo 300 kartų daugiau pinigų, todėl ir laimėjo.
Romas pateikė klausimą, kaip atrodo teisės aktų hierarchija, jeigu Konstitucinio Teismo nutarimus galima taip lengvai skųsti.
Hierarchija yra tokia:
1) Europos žmogaus teisių konvencija (yra keli precedentai, kur ES teisės aktai faktiškai skundžiami Strasbūro Teismui, kuris, kaip išeina, yra aukštesnis už Liuksemburgo Teismą [bet tai jau kita tema]).
2) ES teisė (galima išskaidyti: Steigiančiosios Sutartys, už jas yra žemesnės Stojimo Sutartys, reglamentai ir direktyvos [kolegos, atkreipkite dėmesį - Liuksemburgas pripažino ES Tarybos "išvadas" įpareigojančiais teisės aktais, o Strasbūro Teismas faktiškai taip pat pripažino tam tikras Europos Parlamento "rekomendacijas" įpareigojančiais teisės aktais - fantastiškas langas], taip pat visi ES "poįstatyminiai aktai" - jurisprudencija pakankamai koherentiška).
4) Kiti Lietuvos įstatymai.
Ginčuose dėl Europos teisės paskutinį žodį visada taria Liuksemburgo ir Strasbūro Teismai. Todėl visada ir išeina, kad ES teisė visada aukštesnė.
Bylą laimėsiu.
Stanislovas Tomas, partijos Tvarka ir teisingumas narys