Dviejų nesusijusių portalo tv3.lt šaltinių duomenimis, Vyriausybei sprendžiant, kas galėtų tapti naujuoju Lietuvos eurokomisaru, premjeras Saulius Skvernelis mini teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus pavardę.
Ne vienintelis kandidatas
2013–2016 metais E. Jankevičius ėjo vidaus reikalų viceministro pareigas, kol S. Skvernelis buvo vidaus reikalų ministru (2014–2016 m.). 2017 m. pradžioje E. Jankevičius tapo premjero S. Skvernelio patarėju sporto, socialinės politikos, savivaldos ir regioninės politikos klausimais.
Pats E. Jankevičius portalui tv3.lt sakė apie tokius premjero svarstymus girdintis pirmą kartą.
„Su premjeru nieko nekalbėjau, pirmą kartą iš jūsų girdžiu. Geriausiai tą situaciją, matyt, pakomentuotų pats premjeras“, – sakė ministras.
Tuo metu Vyriausybė teigia dar nesvarstanti būsimų kandidatų į eurokomisarus.
„Šiuo metu Vyriausybė nesvarsto būsimo eurokomisaro kandidatūros. Ji priklausys ne tik nuo Vyriausybės, tačiau ir nuo Prezidentūros bei Seimo. Kai tik tokie svarstymai įvyks ir visas puses tenkinanti kandidatūra bus pasirinkta, apie tai bus paskelbta“, – atsakyme tv3.lt rašė premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.
Šaltinių duomenimis, minimas kandidatas netenkina didžiausios valdančiosios partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio. Kol kas R. Karbauskis neatsakė į tv3.lt prašymą pakomentuoti šaltinių teiginius.
Tarp kitų kandidatų užimti eurokomisaro postą neoficialiai minimi ministrai Linas Linkevičius bei Rokas Masiulis ir diplomatas Vygaudas Ušackas.
Sudėtinga skyrimo procedūra
Pirmųjų derybų dėl naujojo Europos Komisijos pirmininko bei kitų svarbiausių Europos Sąjungos (ES) institucijų vadovų postų Europos Vadovų Taryba (EVT) susėdo jau šią savaitę.
Po dar vieno EVT susitikimo birželio 20–21 dienomis turėtų paaiškėti, ką Taryba siūlo Europos Komisijos pirmininko kėdėje pakeisti penkerius metus dirbusį Jean-Claude Junckerį, savo kadenciją baigsiantį rudenį. Tuomet naujai išrinktas Europos Parlamentas (EP) liepos 2 dieną balsuodamas išrinks naująjį pirmininką.
Tik tuomet sprendžiama, kas užims likusias pareigas Europos Komisijoje. Komisiją sudaro 28 eurokomisarai – po vieną iš kiekvienos ES šalies narės. Kiekvienas jų atsakingas už tam tikrą politikos sritį.
Taryba, susitarusi su išrinktuoju Komisijos pirmininku, patvirtina kandidatų į Komisijos narius sąrašą. Šie paskirtieji nariai išklausomi EP komitetuose, atsakinguose už būsimas jų kompetencijos sritis.
Tuomet kiekvienas komitetas renkasi į posėdį, kad įvertintų kandidato ekspertines žinias ir jų klausymo rezultatus, o šis įvertinimas išsiunčiamas EP pirmininkui. Tada, balsuodamas vieną kartą, EP turi pritarti visos sudėties Komisijai, įskaitant Komisijos pirmininką ir Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai.
Parlamentui patvirtinus Komisijos pirmininką ir Komisijos narius, Taryba juos oficialiai paskiria kvalifikuota balsų dauguma.
Grybauskaitės korta
Tuo metu Lietuvoje eurokomisaro kandidatūrą, suderinusi su prezidentu, Seimui teikia Vyriausybė, o Seimo nariai balsuodami nusprendžia, ar jai pritarti. Valdančiosios partijos turi rasti kompromisą, antraip Europos Komisijos narys nebūtų paskirtas. Taip pat eurokomisaro kandidatūrą reikia suderinti su Komisijos prezidentu.
Tiesa, šiemet situacija gali būti kitokia jau vien dėl to, kad kadenciją baigiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės pavardė minima tarp kandidatų užimti Europos Komisijos pirmininkės kėdę arba tapti Vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai. Jei išsipildytų vienas iš šių scenarijų, Lietuvai eurokomisaro skirti nebereikėtų, mat kiekviena šalis-narė gauna po vieną poziciją.
Šiuo metu Lietuvos deleguotas eurokomisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, yra Vytenis Povilas Andriukaitis, savo kadenciją baigsiantis rudenį.
Iki šiol Lietuvai Europos Komisijoje atstovavo D. Grybauskaitė (2004–2009 m.) ir buvęs finansų ministras Algirdas Šemeta (2009–2014 m.).