Dešimtims tūkstančių lietuvių „Sodra“ jau grasina nuskaičiuoti iš sąskaitų po pusantro tūkstančio eurų. Toliau auga emigrantų skolos Sodrai už privalomąjį sveikatos draudimą, mat politikai nedrįsta jiems paskelbti amnestijos, nors tokią idėją iškėlė pats valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis. O skolos tautiečiams didėja vien todėl, kad jie nepranešė, jog emigravo.
„Gyvenantys užsienyje dažnai bijo, kad bus pinigai be perspėjimo nuskaičiuoti, kaip vyksta šiuo metu arba uždaro savo banko sąskaitas, laiko minimalią sumą“, – sako Lietuvių bendruomenės JK vadovė Dalia Asanavičiūtė.
Sodra jau beveik 40 tūkst. tautiečių laiko ilgalaikiais skolininkais, kurių ketvirtus metus neberanda Lietuvoje, tad laiko emigravusiais. Tačiau kadangi jie nėra atleisti nuo privalomojo sveikatos draudimo įmokų, Sodra didina skolą ir šiuo metu kas mėnesį prideda po 39 eurus.
„Jie skolingi po 1400-1500 €. Tų asmenų mes negalime rasti, jų niekur nėra. Nei mes juos pasiekiame nei elektroninėje erdvėje, nei kitomis priemonėmis. Manome, kad jie yra ilgalaikiai emigrantai, kurie išvykę seniai“, – pasakoja „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.
Tačiau patys emigrantai tikina, kad dažnu atveju užsienio lietuviai, nemokantys PSD įmokų, sveikatos apsaugos paslaugomis Lietuvoje ir nesinaudoja. Tad jie piktinasi, kad Lietuvos valdantieji niekaip nesugeba paskelbti amnestijos tokiems emigrantams ir Sodra toliau grasina atimti tūkstančius eurų:
„Diskusija dėl išvykusiųjų gyventi į užsienį skolos Sodrai vyksta jau ne vienerius metus. Tendencijos išlieka tokios pačios. Žmonės neturi informacijos ir labai nustemba pamatę skolą savo sąskaitoje arba nuskaičiuotus pinigus. Prasideda diskusijos su „Sodra“, susirašinėjimas, bandymai pinigus atgauti ir įrodyti, kad dirbi šiuo metu ne Lietuvoje.“
Ramūnas Karbauskis amnestiją nuo privalamojo sveikatos draudimo mokesčio skolų ir siūlo tiems emigrantams, kurie paslaugomis Lietuvoje nesinaudoja ir jei jie atitinkamus mokesčius moka kitose ES šalyse. Tačiau jo pasiūlytas įstatymo pataisas atmetė ir Vyriausybė, ir Seimo komitetas. Tad Karbauskis jau kitą savaitę žada aiškintis, kaip pajudinti iš mirties taško išeiviams itin svarbų klausimą.
„Mes galime pradėti istoriją šnekėti, kas kaltas, kad gimė kažkur ar pan. yra mūsų šalies piliečiai, išvažiavę, dirba kažkur kitur, moka mokesčius kitoje valstybėje, įstatymais leidžiama, yra tarpvalstybinės sutartys. Jei nesinaudoja Lietuvoje sveikatos apsaugos paslaugomis, tikrai neturėtume jų versti skolininkais“, – teigia LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Seimo ir Vyriausybės nariai valstiečių lyderio pasiūlymuose įžvelgia spragų.
„Išvažiuoja, nepraneša, ten dirba nelegaliai, ten nemoka įmokų. Grįžta į Lietuvą, susimokėję už mėnesį gali gauti paslaugas, kurios gali kainuoti žymiai brangiau. Vadinasi, išlaidas padengiam mes visi. Įmokas ir mokesčius turi mokėti visi“, – kalbėjo Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Čia tokia lazda su dviem galais. Klausimas, keik yra tokių, kurie nedeklaravę išvažiuoja. Manau, nebūtų sudėtinga žmonėms susitvarkyti“, – sako ministras Aurelijus Veryga.
„Skatinam žmones greičiau tvarkytis juridinius santykius su Lietuva, registruoti savo išvykimą. Kol nėra registruoto išvykimo, tol skola ir kapsės“, – teigia ministras Linas Kukuraitis.
Beje, PSD įmoka nuo naujųjų metų dar labiau padidės dėl didinamos minimalios mėnesio algos ir sieks 42 eurus. Be ilgalaikių emigrantų skolų, Sodrai PSD įmokų nemoka ir daugiau lietuvių. Tokių skolininkų jau 250 tūkst. ir bendra jų skola šiemet net ketvirčiu didesnė nei pernai.