Penktadienio vakarą posėdžiavusi Naujosios sąjungos (socialliberalų) taryba nusprendė neatšaukti Algirdo Monkevičiaus iš kandidatų į švietimo ir mokslo ministrus.
„Nutarta, kad lieka A.Monkevičius mūsų kandidatu, tačiau mes atkreipiame dėmesį - esame sunerimę, kad šita procedūra tiek užsitęsė. Kiekviena diena kainuoja, reformų sąskaita tai yra atliekama. Tas bevaldystės laikotarpis, kuris tęsiasi, nenaudingas nei mūsų šaliai, nei švietimo reformai“, - žurnalistams po tarybos posėdžio dėstė socialliberalų vadovas Artūras Paulauskas.
Jo teigimu, palikti savo partijos narį kandidatu nuspręsta dėl to, kad atsitraukimas greičiausiai būtų suprastas kaip „įsižeidimas, o tai nėra geriausia motyvacija šiuo atveju“.
„Mes savo poziciją išsakėme ir šiuo metu viskas. Manome, kad dabar sprendimus turi padaryti kiti, kurie įgalioti pagal Konstituciją“, - sakė A.Paulauskas.
Pats A.Monkevičius apgailestauja, kad anksčiausiai jis darbą galėtų pradėti birželį - kitą savaitę Seimas daro pertrauką posėdžiuose ir jis, net ir prezidentui pasirašius dekretą, negalėtų prisiekti. Tuo metu, pasak A.Monekvičiaus, ministerijoje priimami abejotini sprendimai. Jis pažymi, kad pritrūkusi pinigų mokytojų atlyginimams kelti šiuo metu R.Žakaitienės laikinai vadovaujama ministerija juos nurėžė nuo mokslininkams skirtų pinigų.
„Per tą dviejų mėnesių laikotarpį, kuomet ieškoma naujo ministro, paaiškėjo, kad mokytojų atlyginimų didinimui pritrūko pinigų ir jie yra paimti - per 40 milijonų - iš mokslinių programų. Tai yra tie pinigai, kuriuos turėtų uždirbti mokslininkai“, - BNS pasakojo A.Monkevičius.
„Kažin, ar Lietuvos istorijoje yra buvęs toks precedentas, kuomet lyg ir pritariama, prašoma pradėti dirbti, bet nesudaromos galimybės dirbti. Mes nenagrinėjome, kokie čia žaidimai žaidžiami, bet akivaizdu, kad čia norima turbūt didesnio paklusnumo ir įsipareigojimo šimtu procentų vykdyti partijų susitarimą“, - žurnalistams aiškino A.Monkevičius.
Skyrimo procedūra - per ilga
Naujosios Sąjungos komunikacijos vadovas Marius Ulozas naujienų portalui „Balsas.lt“ sakė, kad atšaukimo klausimą svarstyti paskatino jau du mėnesius užsitęsusi ministro skyrimo procedūra.
Pasak M. Ulozo, partijos taryba nori aptarti susidariusią padėtį ir nuspręsti, ar toliau verta dalyvauti šiame procese. Jis pridūrė, kad partija nėra delegavusi A. Monkevičiaus kandidatuoti į ministrus, jo kandidatūrą yra pateikęs premjeras Gediminas Kirkilas. „Visi sako, kad švietimo sistemoje reikia skubių pertvarkų ir reformų, tačiau nežengiamas net toks minimalus žingsnis kaip naujo ministro paskyrimas. Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna “ - sakė M. Ulozas.
Pasak partijos atstovo, socialliberalai šio posto nesiekė, o tik norėjo, kad iš principo būtų sprendžiami esminiai reformų klausimai, tęsiamas dialogas su pedagogais ir studentais.
Po ilgų svarstymų, A. Monkevičiaus kandidatūrą premjeras Gediminas Kirkilas pateikė prieš 10 dienų. Kandidato paieškos užsitęsė dėl nesutarimų tarp valdančiosios koalicijos partnerių bei pačioje Lietuvos socialdemokratų partijoje. Šiai kandidatūrai nepritarė ir socialdemokratų partijos prezidiumas.
Kritiškai apie premjero Gedimino Kirkilo pasirinkimą atsiliepė ir opozicijos atstovai. Darbo partijos frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė praėjusią savaitę paskelbtame pareiškime teigė, kad toks žingsnis neva liudijąs socialdemokratų vykdomos švietimo politikos bankrotą, o tai, kad socdemai nesugebėjo rasti kandidato savo partijoje, neva rodo, kad jų gretose nebelikę profesionalų.
Opozicinei Tėvynės sąjungai atstovaujanti Seimo narė Rasa Juknevičienė naujienų portalui „Balsas.lt“ tuomet taip pat pritarė, kad valdančiosios partijos potencialas baigia išsekti. Ji kritikavo ir A. Monkevičiaus darbą ministro poste 2000-2004 metais, kuomet ministerija neskubėjo iš karto didinti atlyginimų mokytojams.
Jau pasiūlytas į ministro postą A. Monkevičius neslėpė nepritariantis 6 partijų suderintiems Aukštojo mokslo reformos principams, kuriose be kita ko numatytos įmokos už mokslą beveik visiems studentams. Beje, šio susitarimo jo atstovaujama Naujoji Sąjunga nepasirašė.
Portalui „Balsas.lt“ A. Monkevičius anksčiau tvirtino, kad svarbiausia – švietimo sistemą pakreipti link visuomenės lūkesčių, išgirsti ne vieną, o visas suinteresuotas grupes.
Tačiau, susitikęs su Prezidentu Valdu Adamkumi, A. Monkevičius tapo nuosaikesnis ir žadėjo remtis jo partijos nepasirašytu susitarimu bei papildyti jį naujomis iniciatyvomis.