„Mūsų manymu, pirmiausia turi būti patvirtinta nauja nacionalinė energetikos strategija. Ji Seime jau buvo pateikta, jai buvo nepritarta, bet trečio karto (pateikimo – red. past.) nesulaukėme. (...) Per ketverius metus žadėtų ambicingų planų nepamatėme, nors buvo žadama, kad jau kovo 10 d. galėsime pamatyti dokumentus dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) , suskystintų dujų terminalo ir kt.“, – pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė opozicijos lyderis socialdemokratas Algirdas Butkevičius.
Jo teigimu, dabar, kai dalis ES šalių jau atsisako statyti naujas atomines elektrines, atnaujinta ,,nacionalinė energetikos strategija turi būti pateikta Seimui ir joje turėtų būti apibrėžta, kokiu keliu eis Lietuva energetikos srityje. (...) Aš manau, kad tokia strategija turėtų būti (numatyta – red. past.) iki 2022 m., ir keičiantis vyriausybėms turėtų išlikti tęstinumas“, - aiškino A. Butkevičius.
Kalbėdamas apie politinėms partijoms konservatorių siūlomą pasirašyti susitarimą „Dėl strateginių energetikos projektų įgyvendinimo“, jis sakė, kad siūlomame susitarime nekalbama apie energetinio efektyvumo ir taupymo programą, nors šilumos kaina yra itin didelė. A. Butkevičiaus teigimu, strategijoje taip pat turi būti numatyta, kaip bus įgyvendinama gyvenamųjų namų renovacijos programa.
Socialdemokratų lyderis taip pat pabrėžė, jog jie pasisako už referendumą, kuriame gyventojai išreikštų savo poziciją dėl VAE reikalingumo Lietuvai.
Lietuvos energetikos strategiją sugriovė Fukušima
„Idėjų daug, o skaičių per mažai, kad priimtume sprendimą“, – pritarė jam Socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Rimantas Sinkevičius.
Jis priminė, kad nuo tada, kai buvo patvirtinta ankstesnioji nacionalinė energetikos strategija, praėjo 5 metai, ir pasaulyje bei Lietuvoje daug kas pasikeitė, todėl ją būtina atnaujinti.
„IAE viltys pratęsti darbą žlugo, Vokietija atsisakė atominės energetikos, nugriaudėjo Fukušima. Todėl mūsų energetikos strategija turi būti pakoreguota, kad atitiktų naujas realijas. Nacionalinė energetikos strategija yra, bet nėra strategijos, kuri įvertintų šiuos pokyčius“, – pabrėžė R. Sinkevičius.
Kalbėdamas apie VAE, jis sakė pasigendantis informacijos, kokia bendrovė ją statys, kokia bus tos įmonės finansinė atsakomybė ir kt.
„Nežinome VAE kilovatvalandės gamybos kainos įvertinant finansinius įsipareigojimus“, – dar kartą atkreipė jis dėmesį į daugelio kartojamą klausimą ir pabrėžė, kad tik žinant ją bei būsimą elektros biržos kainą paaiškės, ar VAE gaminama elektra galės būti konkurencinga.
„Galbūt pasiruošimas referendumui padės visuomenei sužinoti atsakymus į šiuos ir kitus klausimus“, – svarstė R. Sinkevičius.
A. Butkevičius: reikia asmeninės politikų atsakomybės
Opozicijos lyderio A. Butkevičiaus teigimu, siūlydamas pasirašyti politinių partijų susitarimą jiems ministras pirmininkas A. Kubilius kol kas taip pat neparodė VAE koncesijos sutarties.
„Jeigu toje sutartyje nebus kalbama apie finansinius įsipareigojimus, nebus informacijos, kokiomis proporcijomis akcininkai dalyvaus, jeigu nebus nurodyta, ar bus skolinamasi ir kokia bus palūkanų norma (...) jeigu bus pateikta sausa koncesijos sutartis, mes negalime prisiimti politinės atsakomybės ir už tą sutartį balsuoti“, – spaudos konferencijoje pareiškė A. Butkevičius.
Jis pabrėžė, kad kol kas socialdemokratai neskubės pasirašyti konservatorių siūlomo susitarimo, o patiems konservatoriams esą laikas prisiimti „asmeninę politinę atsakomybę“.