„Ministras pirmininkas turi penkias darbo dienas spręsti dėl ministro atsistatydinimo. Tai nežinau, kodėl jūs nutarėte, kad, jeigu ministrai įteikė atsistatydinimo prašymą, aš turiu jį tuoj pat patenkinti arba tuoj pat atmesti. Ne paskutinį vaidmenį vaidino ir tai, kad tiek aš, tiek ministrai buvo išvykę tomis dienomis.
Mes susitikome visi kartu vakar keletą kartų, aptarėme situaciją. nereiškia, kad nebendravome tas kitas dienas. Juo labiau, kad tai priklausė ir nuo to, kaip baigsis „Lietuvos geležinkelių“ valdybos posėdis, nesakau, kad kurio nors ministro likimas nuo to tiesiogiai priklausė, bet tai labai svarbi aplinkybė.
Po to posėdžio mes aptarėme paskutinius sprendimus ir terminus, per kuriuos manytumėm, kad turime padaryti savo dalį darbo ir paprašiau ministrus atsiimti savo prašymus vakar vakare“, – žurnalistams trečiadienį sakė I. Šimonytė.
Paliko ministrus dirbti
Portalas tv3.lt primena, kad vėlyvą antradienio vakarą I. Šimonytė priėmė sprendimą palikti Vyriausybę dirbti nepakitusia sudėtimi ir nepatraukti užsienio reikalų bei susisiekimo ministrų.
G. Landsbergis atsistatydinimo pareiškimą I. Šimonytei išsiuntė dar penktadienį, M. Skuodis – sekmadienį. Abu ministrai prašė būti atleisti dėl baltarusiškų trąšų „Belaruskalij“ skandalo, kuris kilo praėjusią savaitę.
Ministrai dar praeitą ketvirtadienį viešai tvirtino esantys pasiruošę atsistatydinti, tačiau prezidentas G. Nausėda pareiškė, kad negalima laukti, kol ministrų pasisakymai bus įvertinti premjerės. Anot jo, įprastai politikai „pateikia atsistatydinimo pareiškimą ir tada kitos institucijos priima atitinkamus sprendimus“.
Tiesa, pati I. Šimonytė praėjusią savaitė sakė nemananti, kad ministrų pasitraukimas ką nors pakeistų. Vis tik pirmadienį I. Šimonytė sakė neatmetanti galimybės dėl tebesitęsiančio „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą atsistatydinti visai Vyriausybei.
Trąšų tranzitas tęsiasi
Praėjusią savaitę įsigaliojo JAV sankcijos trąšoms „Belaruskalij“, tačiau jų tranzitas per Lietuvą nesustojo, nors susisiekimo ministras anksčiau teigė, kad tai įvyks. „Lietuvos geležinkeliai“ pranešė, kad gruodį ir galbūt sausio pradžioje per Lietuvą į Klaipėdos uostą dar gabens „Belaruskalij“ trąšas, nes Baltarusijos bendrovė už šiuos krovinius atsiskaitė iš anksto.
Pasak „Lietuvos geležinkelių“, ar šios paslaugos Baltarusijos įmonei bus teikiamos toliau, priklausys nuo sankcijų režimo, valstybės institucijų sprendimų bei bankų pozicijos, ar aptarnauti jos pavedimus.
„Lietuvos geležinkeliai“ skaičiuoja, jog netekus „Belaruskalij“ trąšų, įmonei reikėtų apie 49 mln. eurų subsidijų per metus. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Vyriausybė yra pasirengusi padėti „Lietuvos geležinkeliams“ sprendžiant infrastruktūros išlaikymo klausimus.
JAV Iždo departamentas rugpjūtį įvedė sankcijas „Belaruskalij“ ir iki gruodžio 8 dienos verslui davė laiko užbaigti sandorius. Praėjusį ketvirtadienį JAV išplėstose sankcijose atsidūrė ir „Belaruskalij“ produkcijos eksportuotoja „Belaruskaja kalijnaja kompanija“ (BKK). Sandoriai su ja turi būti baigti iki kitų metų balandžio 1-osios.