Mažiau nei po mėnesio Lietuva ir dar 8 Europos Sąjungos šalys prisidės prie Šengeno erdvės. Bendrijos vadovybė ir artimiausi kaimynai jau paskelbė, kaip paminės reikšmingą datą, o Lietuva vis dar neturi tikslios šventinės programos.
Su Šengeno plėtra susijusių Lietuvos institucijų atstovai apie numatomus renginius kol kas kalba nedrąsiai. Aišku viena - šalyje grandiozinės šventės nebus. Užtat aukšti Lietuvos pareigūnai vyks į renginius kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje, kur lankysis ir Europos Komisijos (EK) elitas, rašo dienraštis "Lietuvos žinios".
Gruodžio 21-ąją į iškilmingą ceremoniją Rygos jūrų uoste atvyksta EK vicepirmininkas Franco Frattini. Vėliau komisaras kartu su Lietuvos ir Latvijos atstovais lankysis Saločių-Grenctalės pasienio punkte. F.Frattini taip pat vyks į Latvijos ir Estijos pasienį. Ar šiuose renginiuose dalyvaus aukščiausi mūsų šalies pareigūnai, šiuo metu dar derinama.
Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovė Inga Stanytė-Toločkienė patvirtino, kad Lietuvos prisijungimą prie Šengeno erdvės planuojama paminėti aukščiausiu politiniu lygiu - surengti kaimyninių šalių vadovų susitikimą pasienyje ir simboliškai atverti kelius į naują erdvę.
Priešingai nei VRM atstovai, ji teigė, kad pagrindinis šventės minėjimas vyks ne Rygoje, o Estijos sostinėje, kurioje, be kitų svečių, lankysis EK pirmininkas Jose Manuelis Barroso. Į šį susitikimą pakviestas Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas.
Lietuvoje numatomi kur kas kuklesni renginiai. Vienas jų - gruodžio 14 dieną Vilniaus filharmonijoje vyksiantis iškilmingas Lietuvos prisijungimo prie Šengeno erdvės minėjimas. Programoje numatyta simbolinė ceremonija: scenoje tautiniais drabužiais pasipuošę vaikai į didžiulę dėlionę sudės aštuonias naujas Šengeno erdvės šalis. Tikimasi, kad ją baigs prezidentas Valdas Adamkus, įterpdamas paskutinę, devintąją dalelę - Lietuvą.
Per šventę bus įteikti apdovanojimai labiausiai prie šio reikšmingo įvykio prisidėjusiems asmenims.
"Kadangi VRM buvo atsakinga už Šengeno priemonės lėšų panaudojimą, šis koncertas bus skirtas "darbininkams" - žmonėms, talkinusiems ministerijai: pasieniečiams, įvairių VRM padalinių, URM atstovams", - LŽ pasakojo VRM Europos Sąjungos paramos administravimo skyriaus vedėja Daiva Racevičienė.
Šengeno plėtrą ketinama paminėti ir kaimyninėse Lietuvos apskrityse bei Lenkijos vaivadijose, įtraukiant vietos bendruomenes.
Šengeno sutartis pasirašyta 1985 metais. Šalys atsisakė tarpusavio sienų kontrolės, kad valstybių piliečiai galėtų laisvai judėti sutartį pasirašiusių valstybių teritorijoje ir susidarytų bendra vidaus rinka.