Vilniuje vykstančiame ESBO Ministrų Tarybos susitikime Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasisakė itin konkrečiai ir negailėjo griežtų formuluočių.
„Tarptautinei bendruomenei ne visada pavyksta adekvačiai reaguoti į greitai besivystančius procesus. Didelį susirūpinimą kelia sąmoningi veiksmai naudojantis JTO Saugumo Tarybos rezoliucija neteisėtais tikslais, pastangos, prisidengiant šūkiu „atsakomybė už saugumą“ įsiterpti į konfliktus valstybės viduje ir palaikyti tik vieną pusę bei panaudoti jėgą“, – kalbėjo jis. Nesunku buvo suprasti, kad Rusijos atstovas turėjo omenyje būtent Libijos pilietinį karą, kuriame aktyviai dalyvavo NATO pajėgos, palaikančios sukilėlius.
Ministras išskyrė dvigubų standartų taikymą krizinėse situacijose ir teisės viršenybės principo išsižadėjimą. Anot jo, tokiu būdu silpninamas globalinis ir regioninis saugumas, naikinami pamatai, ant kurių statoma visa tarptautinių santykių sistema.
Jo manymu, neatskiriama kolektyvinių veiksmų dalimi turi tapti efektyvesnė reakcija į tarpvalstybinius pavojus. „Verta atkreipti dėmesį į kovą su prekyba narkotikais, terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu bei kibernetinės erdvės grėsmėmis. Iššūkiams vertėtų priskirti ir stichines nelaimes bei žmogaus sukeltas katastrofas, todėl Rusija siūlo suderinti ESBO vaidmenį reaguojant į tokias ekstremalias situacijas“, – sakė S. Lavrovas.
Teisės viršenybė ir vieningi standartai turi būti pagrindiniais ESBO konfliktų sprendimo principais įvairiose stadijose – pradedant perspėjimais, prevencija ir krizių reguliavimu bei baigiant postkonfliktiniu atkūrimu.
„Absoliučiai neproduktyvu ignoruoti vieno iš konflikto dalyvių poziciją: būtent visi konflikto dalyviai gali pasiekti bendrą susitarimą, o išoriniai “žaidėjai“ turi juos raginti surasti kompromisą ir gerbti derybų formatą“, – dėstė savo poziciją jis.
S. Lavrovo manymu, ESBO privalo fokusuoti dėmesį į situaciją Kosove, kuri vėl tampa problematiška po JTO Saugumo Tarybos rezoliucijos atsisakymo ir tarptautinio dalyvavimo neutralumo statuso nepaisymo principo.
H. Clinton kalboje – kritika rinkimams Rusijoje, G. Westerwelle – dėmesys Kalnų Karabachui
„Nesenos protesto akcijos Europoje atskleidė religinį nepakantumą ir ksenofobiją net gilias demokratijos tradicijas turinčiose šalyse . ESBO negali ignoruoti ekstremistų grupelių aktyvumo, neonacių, jau nekalbant apie tai, kad kartais naciai ir jų parankiniai yra heroizuojami“, – sakė S. Lavrovas.
Rusijos atstovas pabrėžė, kad labai svarbu atsiliepti į ESBO nukreiptą nevyriausybinės asociacijos „Lietuva be fašizmo“ kreipimąsi, kuris ragina peržiūrėti nacionalizmo ir neonacizmo apraiškų augimą Europoje.