Kaip atpažinti pogimdyvinę depresiją?
Pogimdyvinė depresija dažnai būna maišoma su pogimdyvine melancholija (baby blues), kadangi jų simptomai labai panašūs. Tačiau depresija pasireiškia žymiai stipriau ir sutrikdo asmens kasdienybę bei trunka ilgesnį laiką, o kai kuriais atvejais praeina tik su specialisto išsikišimu. Svarbu suprasti, kad kiekvienai pagimdžiusiai moteriai pogimdyvinė depresija pasireiškia skirtingai ir ją gali nustatyti tik specialistai.
Pogimdyvinės depresijos simptomai:
- Išsekimas
- Dažnas verkimas be jokios priežasties
- Nuotaikų kaitos
- Dažni panikos priepuoliai
- Kaltės jausmas
- Nemiga
- Sunkumai jaučiant ryšį su kūdikiu
- Sutrikęs valgymas
- Mintys apie savęs ar kito žalojimą
- Dažnas savęs kaltinimas, kad esate bloga mama
- Atsiskyrimas nuo artimųjų
Nustatyta pogimdyvinė depresija: kaip padėti sau?
Pirmiausią pagalbą, kurią galime suteikti sau – tai kreipimasis į specialistus. Nustačius pogimdyvinę depresiją svarbu neužsidaryti nuo kitų, bendrauti, pasipasakoti artimiems žmonėms ar kreiptis į psichologą.
Pagalba sau:
- Kreiptis į psichologą
- Neslėpti savo jausmų
- Sveika mityba
- Aktyvus judėjimas
- Bendravimas su draugais ar artimaisiais
- Skirti laiko sau, savo pomėgiams
Artimųjų pagalba mamai, kuri serga pogimdyvine depresija
Savo artimoje aplinkoje turint neseniai pagimdžiusią mamą, labai svarbu iškart jai parodyti rūpestį, dėmesį, pasiūlyti savo pagalbą. Pagimdžiusi mama dažnai jaučiasi vieniša, todėl nenusisukite nuo jos, bendraukite, supraskite bei išklausykite. Mama, kuri serga pogimdyvine depresija, nenori aplinkinių patarimų, kaip elgtis su vaiku, jai svarbiausia būti išklausytai ir suprastai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!