• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Berlyno sienos griūtis 1989 m. ir Michailo Gorbačiovo atsistatydinimas iš Sovietų Sąjungos prezidento pareigų 1991 m. pažymėjo SSRS žlugimo pradžią, bet ne patį žlugimą. Nors po 1991 m. SSRS nustojo egzistuoti, kaip juridinis asmuo, SSRS žlugimas vyksta ir šiandien. Du Čečėnijos karai, Rusijos invazija į Gruziją 2008 m., Rusijos įvykdyta Krymo aneksija 2014 m., Kirgizijos ir Tadžikistano susirėmimai pasienyje ir 2020 m. Antrasis Karabacho karas tarp Armėnijos ir Azerbaidžano yra tik keli pavyzdžiai. Sovietų Sąjunga griūva ir šiandien. Tačiau būsimi istorikai veikiausiai apibūdins Rusijos 2022 m. vasario mėn. invaziją į Ukrainą kaip didžiausią, jei ne paskutinę, Sovietų Sąjungos žlugimo akimirką, rašo Hudson Institute analitikai.

Berlyno sienos griūtis 1989 m. ir Michailo Gorbačiovo atsistatydinimas iš Sovietų Sąjungos prezidento pareigų 1991 m. pažymėjo SSRS žlugimo pradžią, bet ne patį žlugimą. Nors po 1991 m. SSRS nustojo egzistuoti, kaip juridinis asmuo, SSRS žlugimas vyksta ir šiandien. Du Čečėnijos karai, Rusijos invazija į Gruziją 2008 m., Rusijos įvykdyta Krymo aneksija 2014 m., Kirgizijos ir Tadžikistano susirėmimai pasienyje ir 2020 m. Antrasis Karabacho karas tarp Armėnijos ir Azerbaidžano yra tik keli pavyzdžiai. Sovietų Sąjunga griūva ir šiandien. Tačiau būsimi istorikai veikiausiai apibūdins Rusijos 2022 m. vasario mėn. invaziją į Ukrainą kaip didžiausią, jei ne paskutinę, Sovietų Sąjungos žlugimo akimirką, rašo Hudson Institute analitikai.

REKLAMA

Pasak jų, kada baigsis karas Ukrainoje, nežinoma, bet greičiausiai tai žymės šiandien žinomos Rusijos Federacijos (Sovietų Sąjungos teisinės įpėdinės) žlugimą. Rusija neabejotinai patyrė didelį smūgį savo ekonomikai, nuniokoti ir jos kariniai pajėgumai ir sumažinta įtaką regionuose, kuriuose kadaise turėjo daug galios. Tikėtina, kad po 10 ar 20 metų Rusijos Federacijos sienos žemėlapyje neatrodys taip, kaip dabar.

REKLAMA
REKLAMA

Artėjant galutiniam Sovietų Sąjungos žlugimui ir Rusijos Federacijai iškilus galimybei iširti, politikos formuotojai turi pradėti, pasak analitikų, planuoti naują geopolitinę realybę Eurazijos sausumoje. Šios politikos memorandumo tikslas nėra skatinti režimo pasikeitimą Rusijoje – tai bus Rusijos žmonių reikalas.

REKLAMA

Kol kas neaišku, kaip turės atrodyti ir Rusija bei platesnis Eurazijos regionas po galutinio Sovietų Sąjungos žlugimo ir Rusijos Federacijos iširimo. Tiesa, pasak Hudsono instituto politikos ir saugumo analitikų, svarbu nusistatyti realistiškus Vakarų politikos formuotojų tikslus, išdėstyti prielaidas, kuriomis šie tikslai grindžiami, ir išryškinti klausimus, kuriuos sprendimus priimantys asmenys turėtų užduoti dabar, kad geriau pasiruoštų ateičiai.

REKLAMA
REKLAMA

Tikslai

Po Rusijos Federacijos iširimo Jungtinės Valstijos turėtų siekti tam tikrų pasiekiamų tikslų, kurie susitelktų tik į Amerikos nacionalinius interesus.

Konkrečiai, JAV reikės: realiai vertinti Rusijos demokratines ir laisvosios rinkos perspektyvas. 10-asis dešimtmetis parodė, kad geopolitiniai pokyčiai (pvz., teisinis Sovietų Sąjungos žlugimas) automatiškai nepakeitė Rusijos visuomenės, kaip daugelis tikėjosi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV ir jos partneriai turėtų pasimokyti iš 1990-ųjų pamokų ir nešvaistyti išteklių bandydamos paversti Rusijos visuomenę, ekonomiką ar valdžią vakarietiško stiliaus demokratija. Dešimtajame dešimtmetyje bandymai žlugo ir greičiausiai žlugs dar kartą. Vietoj to, politikos formuotojai turėtų nuolankiai pripažinti Vakarų įtakos ribas, kad sukurtų demokratizuotą Rusiją.

REKLAMA

Sulaikyti bet kokį vidinių Rusijos kovų „išsiliejimą“ jos teritorijos. Revoliucija, maištas ir pilietinis karas – tiek nacionaliniu, tiek regioniniu lygiu – gali įvykti po Rusijos Federacijos iširimo. Bet kokios vidaus kovos sustabdymas dabartinėse tarptautiniu mastu pripažintose Rusijos sienose turėtų būti pagrindinis JAV ir jos partnerių prioritetas.

Rusijos masinio naikinimo ginklų atsargų bazė. Rusijoje yra beveik 6000 branduolinių galvučių, žinoma, kad šalis turi reikšmingą cheminio ir biologinio ginklo programą. Žinojimas, kad šie ginklai saugūs ir kur jie yra, atitiktų tarptautinės bendruomenės interesus. 

REKLAMA

Skleisti stabilumą Europos periferijoje, plečiant euroatlantinę integraciją ir gilinant dvišalius santykius. Euroatlantinė integracija yra vienas didžiausių stabilumo Europoje varomųjų jėgų nuo 1949 m. Kai Rusijos Federacija išnyksta, NATO ir Europos Sąjunga turėtų pasinaudoti Maskvos silpnumu ir siekti „didžiojo sprogimo“ plėtros likusioms šalims kandidatėms ir kandidatėms. To planavimas, įskaitant parengiamuosius darbus, susijusius su bet kokiomis institucinėmis reformomis, kurių reikia norint įtraukti naujus narius, turėtų prasidėti dabar. Jei narystė NATO ar ES nėra tinkama, JAV turėtų palaikyti tvirtesnius dvišalius ar daugiašalius santykius, ypač pasitelkdama regionines grupes, tokias kaip GUAM1 arba tiurkų valstybių organizacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlaikyti didesnę karinę galią Europoje. Pasibaigus Šaltajam karui, daugelis politikos formuotojų tikėjosi vadinamojo „taikos dividendo“ Europoje. Remdamiesi šia viltimi, kelios administracijos sumažino karines išlaidas ir sumažino Amerikos pajėgų poziciją Europoje. Tačiau taikos dividendai niekada nepasiteisino, o JAV ir jos sąjungininkės buvo nepakankamai pasiruošusios Rusijos agresijai. Amerika dabar neturėtų daryti tos pačios klaidos. Kai kas tvirtins, kad Rusijos Federacijos pabaiga panaikins bet kokį stipraus JAV karinio buvimo Europoje poreikį. Tačiau niekas nežino, kokia Rusija atsiras po Vladimiro Putino valdymo. Taigi JAV ir jos partneriai turėtų imtis veiksmų, kad sušvelnintų, atskirtų, sutramdytų, atgrasytų ir prireikus nugalėtų Rusiją artimiausioje ateityje.

REKLAMA

Jei įmanoma, patraukite Rusijoje esančius asmenis atsakomybėn už Ukrainoje įvykdytus žiaurumus. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pateikė įdomų pasiūlymą, kuriam pritarė įvairūs Vakarų parlamentiniai organai, ogi sukurti Specialųjį tribunolą bausti už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą. Tribunolas patrauks aukščiausius Rusijos politinius ir karinius lyderius atsakingais už agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą įvykdymą. Net jei galimybė nuteisti Rusijos politinius ir karinius lyderius menka, tarptautinė bendruomenė vis tiek turėtų pasistengti. Chaotiška padėtis Rusijoje gali sudaryti galimybę tarptautinei bendruomenei patraukti atsakomybėn šiuos nusikaltėlius.

REKLAMA

Planavimas turi vykti jau dabar

Nors niekas negali numatyti, kokia Rusija taps, kai neliks Putino, kai kurios pagrįstos prielaidos gali padėti politikos formuotojams geriau planuoti.

Rusija dar labiau susiskaldys. Rusijos Federacijos iširimas de facto ar de jure gali sugriauti Rusiją geopolitiškai. Šis tolesnis susiskaldymas greičiausiai nebus toks paprastas ar „švarus“, kaip 15 naujų valstybių atsiradimas po teisinio SSRS iširimo 1991 m. Politikos formuotojai turėtų manyti, kad tolesnis Rusijos susiskaldymas bus panašesnis į Čečėniją 1994 m. (žiaurus konfliktas) nei Estiją 1991 m. (taikiai ir tiesmukai).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam tikruose Rusijos regionuose bus daug bedarbių karo veteranų. Nemaža dalis Rusijos karių Ukrainoje yra tik iš kelių Rusijos Federacijos regionų. Tūkstančiai jaunų vyrų iš etninių mažumų turės kovinės patirties Ukrainoje ir grįš į savo gimtuosius regionus neturėdami didelės ekonominės ar socialinės ateities. Daugelis šių regionų praeityje buvo linkę į nepriklausomybės judėjimus ir sukilimus. Tai gali padidinti vidinių kovų tikimybę.

REKLAMA

Kinija ir Turkija bandys užpildyti jėgos vakuumą visoje Eurazijoje. Kinija ir Turkija varžysis dėl įtakos Centrinėje Azijoje ir Kaukaze, kur Maskva tradiciškai turėjo didelę įtaką. Konkurencija gali atsirasti ir Rusijos Tolimuosiuose Rytuose.

Daugės privačių ginkluotų grupuočių. Žlugus Rusijos valstybei, gali padaugėti „privačių armijų“ (pvz., Wagnerio grupė) arba subnacionalinių ginkluotų grupuočių (pvz., Čečėnijos 141-asis specialusis motorizuotas pulkas, paprastai vadinamas kadyroviečiais). Šios grupės ir jų lyderiai taps svarbiais galios tarpininkais poputininėje Rusijoje, ypač visuomenėje, kurioje bus dešimtys tūkstančių Rusijos invazijos į Ukrainą veteranų.

REKLAMA

Putiną pakeis ne taikos balandis. Tas, kas pakeis Putiną, bus toks pat nacionalistas ir autoritaras. Vakarų politikos formuotojai turėtų nustoti tikėtis „nuosaikaus“ ​​Rusijos lyderio, kuris nori taikos su kaimynais ir reformų namuose.

Rusija grįš. Nepriklausomai to, koks didelis būtų Rusijos pralaimėjimas Ukrainoje ir dėl to pablogėjusi Rusijos ekonomika ir kariuomenė, Maskva niekada neatsisakys savo imperinių planų dėl Rytų Europos. Net jei perginklavimas ir atstatymas užtruks kelis dešimtmečius, Maskva kels grėsmę savo kaimynams. JAV ir NATO savo pajėgų laikyseną ir strategijas turi grįsti šia prielaida.

REKLAMA
REKLAMA

Septyni klausimai, kuriuos politikai turi sau užduoti 

Niekas negali pasiūlyti konkrečių rekomendacijų politikos formuotojams dėl Rusijos po Putino. Tačiau dabar, atsižvelgiant į minėtus tikslus ir prielaidas, jie turėtų užduoti septynis klausimus, kad geriau pasirengtų galutiniam Sovietų Sąjungos žlugimui ir Rusijos Federacijos iširimui.

1. Ką turėtų daryti JAV, kad koordinuotų tarptautinį atsaką į nepriklausomybės ir apsisprendimo raginimus, kurie greičiausiai iškils visoje Rusijoje? Rusijos Federaciją sudaro 83 federaliniai subjektai. Daugelį sudaro žmonės, kurių kultūra, istorija ir kalba skiriasi nuo Rusijos slavų gyventojų. Kai kurie iš šių subjektų jau turi žemo lygio nepriklausomybės judėjimus. Po Rusijos Federacijos iširimo politikos formuotojai turėtų tikėtis, kad kai kurie iš šių federalinių subjektų paskelbs nepriklausomybę. Jungtinės Valstijos turi dirbti su savo partneriais, kad koordinuotų atsaką į šiuos raginimus.

 2. Kaip JAV ir jos partneriai gali užkirsti kelią vidinio ginkluoto konflikto plitimui po Rusijos Federacijos iširimo? Rusijos Federacijos žlugimas greičiausiai sukels vidines kovas tarp skirtingų galios centrų. Vakarai yra suinteresuoti, kad kovos ir konfliktai liktų dabartinėse Rusijos Federacijos ribose ir nepaveiktų kaimyninių šalių. Taigi JAV ir partneriai turės stiprinti dvišalį bendradarbiavimą visoje Eurazijos sausumoje, kad pagerintų karinius, sienų saugumo, teisėsaugos ir saugumo sektoriaus pajėgumus.

REKLAMA

3. Kaip JAV ir jos partneriai gali koordinuoti tarptautinį atsaką, kad apsaugotų Rusijos masinio naikinimo ginklų atsargas? Tūkstančiai Rusijos Federacijos branduolinių ginklų kartu su cheminio ir biologinio ginklo programomis kelia pavojų pasaulio stabilumui, jei nėra saugumo ar atskaitomybės. Šis klausimas turėtų kelti bendrą tarptautinės bendruomenės susirūpinimą. Reikia daugiau investuoti į geresnius aptikimo pajėgumus sienos kirtimo punktuose visame regione.

4. Ar NATO ir ES turėtų pasinaudoti Maskvos silpnumu ir siekti „didžiojo sprogimo“ plėtros likusioms šalims kandidatėms ir kandidatėms? Europoje yra keletas šalių, kurios siekia kada nors prisijungti prie Europos Sąjungos, NATO arba abiejų. Tokioms šalims kaip Gruzija ir Ukraina pagrindinis kliūtis buvo Rusijos spaudimas ir ginkluota agresija. Jei Rusijos Federacija išsiskirs, ES ir NATO turėtų apsvarstyti galimybę paspartinti tam tikrų šalių narystės procesą.

5. Kaip JAV ir jos partneriai gali koordinuoti ekonominę ir atkūrimo pagalbą Rusijos okupuotiems regionams, kurie bus išlaisvinti? Tai apima Padniestrę Moldovoje, Abchaziją ir Chinvalio (taip pat žinomus kaip Pietų Osetijos) regionus Gruzijoje, Krymą ir kitas Ukrainos vietas, kurias šiuo metu okupuotos Rusijos. Vašingtonas turės unikalią galimybę padėti šiems JAV partneriams atkurti jų teritorinį vientisumą savo tarptautiniu mastu pripažintose sienose. Kuo greičiau ir efektyviau tai bus daroma, tuo stabilesnė bus situacija

REKLAMA

6. Ką reikia daryti koordinuojant tarptautinį ar regioninį atsaką, sprendžiant esamos Rusijos Federacijos ir kai kurių jos kaimynių ginčus dėl sienų? Šiuo metu yra ginčijamos Ukatnyj, Žestky ir Maly Žemchuzhny salos Kaspijos jūroje, Estijos ir Rusijos de facto siena, šiaurinių teritorijų statusas ir galbūt Karelijos klausimas. Vakarams tai gali atrodyti nedideli klausimai, tačiau kiekvienas iš jų gali tapti regionine problema, kuri gali turėti pasaulinių pasekmių.

7. Kaip sumažinti Rusijos įtaką kitose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, Sirijoje, Libijoje ir į pietus nuo Sacharos esančios Afrikos dalyse? Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą Maskvos įtaka tam tikrose pasaulio dalyse jau sumažėjo. Jei Rusijos Federacija žlugs, nukentės ir Kremliaus palaikomos valstybės bei įgaliotosios pajėgos Vidurio Rytuose ir Afrikoje. JAV jau dabar turi pradėti dirbti su savo partneriais, kad sukurtų strategiją, kaip padidinti Vakarų įtaką regionuose, kuriuose Rusijos įtaka mažėja.

Kas bus toliau?

Rusijos invazija į Ukrainą 2022 metų vasarį pakeitė saugumo situaciją Šiaurės Atlanto regione, to nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo. Eurazijos sausuma ne iki galo pajus Rusijos invazijos pasekmių, ypač jei Ukraina laimės, daugelį metų. Politikos formuotojai turi pripažinti istorinį situacijos mastą ir pradėti ruoštis.

REKLAMA

Ukrainos sėkmė mūšio lauke prieš Rusiją gali pasiūlyti galimybę grąžinti Rusiją į savo geopolitinę erdvę. Taip atsirastų nauja geopolitinė realybė. Planuodami šią naują geopolitinę realybę, politikos formuotojai turėtų pasimokyti iš dešimtojo dešimtmečio, kai Vakarų sprendimų priėmėjai naiviai tikėjosi demokratinio valdymo ir ekonominių reformų Rusijoje, bet jos taip ir neįvyko.

Jei Maskvos elgesys pasaulinėje arenoje nuo 1991 m. ką nors parodė, tai tik tai, kad Rusija artimiausiu metu netaps atsakinga pasauline veikėja. Užuot sutelkę dėmesį į tai, kas nepasiekiama,  sprendimus priimantys asmenys turėtų vykdyti pragmatišką ir realistišką politiką.

Nereikia jokio subyrėjimo
Nereikia jokio subyrėjimo
Tereikia kaip Šiaurės Korėja uždaryti ir tegul ten vieni kitus smaugia. Ir neįsileisti niekur. Tegul murkdosi savo deržavoje - geriausioje šalyje Pasaulyje
puse bus kinjos ...
kad tik nepaklaustu kieno vilnija su memeliu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų