Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Vilnietis Rimas erkiniu encefalitu susirgo prieš porą metų. Pirmuosius ligos požymius dar galėjo kentėti.
„Temperatūra, po to lygsvara, orientacija sutrikusi“, – vardija vilnietis Rimas.
Kreipėsi į polikliniką, o atsidūrė ligoninėje.
„Tris dienas nieko nepamenu, kas buvo, be sąmonės, galima sakyti. Pusė mėnesio ligoninėj“, – sako vyras.
Rimas nebuvo pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.
„Todėl gal, kad brangu. Kitiems siūlau pasiskiepyt, nes baisi liga ir gali pasekmių būt“, – tikina Rimas.
Nuo rugsėjo nuo 50 iki 55 metų amžiaus žmonės nuo erkinio encefalito gali skiepytis nemokamai. Tačiau tą daryti net ir už dyką nori ne visi.
Sergamumas išaugo dvigubai
Vilniaus Karoliniškių poliklinikos skiepų kabinete gydytojai paruošė vakcinas nuo erkinio encefalito ir tikėjosi, kad nuo rugsėjo pirmosios užplūs norintieji skiepytis, tačiau taip neatsitiko.
„Per šias 4 dienas mes turim paskiepytus tik 28 asmenis, nors per dieną galim paskiepyti šimtą ir daugiau žmonių“, – teigia Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja dr. Rima Piličiauskienė.
Gydytojus stebina toks žmonių vangumas, nes sergamumas erkiniu encefalitu šiemet išaugo dvigubai: iki rugpjūčio pasiekė beveik pusę tūkstančio, tai yra dukart daugiau nei pernai tuo pačiu metu. 6 žmonės mirė, kai pernai per visus metus mirė du.
„Mažas vabaliukas dideles nelaimes prišaukia. Miršta vyresnio amžiaus asmenys, tie, kurie paprastai turi šalutinių ligų ir neskiepyti“, – pasakoja medicinos entomologė Milda Žygutienė.
Anot specialistės, skiepytis būtina, nes Lietuvoje nėra nė vieno saugaus kampelio, kuriame nebūtų užkrėstų erkių. Todėl sveikatos apsaugos ministerija už kone milijoną eurų nupirko per 70 tūkstančių dozių vakcinų, kad nemokamai pasiskiepytų nuo 50 iki 55 metų amžiaus žmonės.
„Gal neišskirčiau tų amžiaus grupių, galėtų ir visiem padaryti nemokamai“, – sako vilnietė.
Ką skiepyti, sprendė medikai.
„Rekomendavo skiepyti būtent šią amžiaus grupę, dėl to, kad Europoje daugiausiai sergančiųjų yra registruojama 50 metų amžiaus ir vyresnių asmenų“, – komentuoja Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ginreta Megelinskienė.
Gali pažeisti kelis organus
Iki rugpjūčio šiemet nuo erkinio encefalito pasiskiepijo beveik ketvirtis milijono žmonių. Tai šiek tiek mažiau nei pernai tuo pačiu metu.
„Jeigu žmogus nepasiskiepijo ir ta forma yra lengva, jis atsidurs pas mus. Jeigu jinai sunki, atsidurs ligoninėje, jeigu jinai lengva, tai reiškia, kad žmogui reiks nueiti didelius kelius, kol mes pagalvosim, ar tai nėra erkinis encefalitas“, – kalba šeimos gydytoja.
Liga gali pažeisti ne vieną organą.
„Galvos skausmas, silpnumas, nuovargis, kaulų skausmai, labai retai viduriavimas gali būt“, – teigia dr. Rima Piličiauskienė.
Net ir persirgus ligos pėdsakai gali likti visam gyvenimui.
„Sunku susikaupti, tai pablogėja atmintis, tai galvos skausmai“, – sako gydytoja.
Nuo erkinio encefalito vaistų nėra, gydytojai malšina tik simptomus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.