• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija jau kurį laiką prie Ukrainos sienos yra sutelkusi šimtus tūkstančių karių ir technikos. Ukraina ir Vakarai baiminasi, kad Kremlius įsiverš į Ukrainą ir taip prasidės didžiausias karinis konfliktas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo metų. Visgi pirmasis šūvis kol kas nepaleistas, nors ekspertai svarsto, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas karo pradžiai gali pasirinkti simbolinę dieną.

Rusija jau kurį laiką prie Ukrainos sienos yra sutelkusi šimtus tūkstančių karių ir technikos. Ukraina ir Vakarai baiminasi, kad Kremlius įsiverš į Ukrainą ir taip prasidės didžiausias karinis konfliktas Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo metų. Visgi pirmasis šūvis kol kas nepaleistas, nors ekspertai svarsto, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas karo pradžiai gali pasirinkti simbolinę dieną.

REKLAMA

Apie galimą Rusijos įsiveržimą į Ukrainą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, buvęs kariuomenės vadas generolas Arvydas Pocius ir Tarptautinio gynybos ir saugumo centro (ICDS) Taline tyrimų vadovas Tomas Jermalavičius.

„Putino režimui tokie simbolizmai patinka“

T. Jermalavičius neabejoja, kad karinis konfliktas Ukrainoje bus ir Rusija panaudos prie kaimynės sienos sutelktas daugiatūkstantines pajėgas. Eksperto teigimu, kol kas tik neaišku, kada konkrečiai bus paleistas starto šūvis.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra spėlionių, toks simbolizmas yra, kad po olimpinių žaidynių, vasario 23 dieną, kuri Rusijoje, pagal sovietinę tradiciją, yra švenčiama kaip Tėvynės gynėjo diena. Putino režimui tokie simbolizmai patinka“, – kalbėjo T. Jermalavičius.

REKLAMA

Pašnekovo tvirtinimu, į vasario pabaigą reikia žvelgti ne tik iš lyrinių, bet ir praktinių perspektyvų.

„Tuo pačiu ir pratybų su Baltarusija antroji fazė bus pasiekusi pabaigą, pajėgos bus pačiame aukščiausiame parengties lygyje“, – sakė T. Jermalavičius.

Putinas siekia tapti antru Stalinu?

T. Jermalavičiui antrino ir A. Pocius, kuris tvirtina, kad Rusija labai rimtai žiūri į tokius simbolius.

REKLAMA
REKLAMA

„Vasario 23-oji sovietmečiu buvo tapusi tikrų vyrų diena. Aš manau, kad iki šiol ta dvasia Rusijoje yra išlikusi, ta diena švenčiama iki šiol“, – pažymėjo A. Pocius.

Generolas spėjo, kad Ukrainos puolimas tikrai gali būti siejamas su Tėvynės gynėjo diena.

„Tam, kad būtų sukelta rusų tautos kovinė dvasia. Tas naratyvas ir simboliai, įvardijant ukrainiečius fašistais, o savo kovinę dvasią pakeliant, manyčiau, turi savo reikšmę“, – sakė A. Pocius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs kariuomenės vadas veda ir kitą simbolinę paralelę. Pasak A. Pociaus, V. Putinas savo veiksmais siekia būti lyginamas su Josifu Stalinu.

„Pasižiūrėkime, kas vyko Antrojo pasaulinio karo metais. Stalinas buvo tapęs kultu, o Putinas, kaip žinome, yra didžiulis Stalino gerbėjas ir jis taip pat norėtų į istoriją vos ne kaip Stalinas“, – teigė A. Pocius.

REKLAMA

„Šioje vietoje, tikrai galime išvesti tam tikras paraleles ir matyti, kad tie simboliai, tiek Rusijai, tiek pačiam Putinui, yra labai svarbūs“, – pridūrė jis.

Nejaukus istorinis pasikartojimas

Jeigu prognozės išsipildytų ir Rusija Ukrainą tikrai pultų vasarį, pamatytume tam tikrą tragišką istorinį dėsningumą – Rusija imasi agresijos, kai Pekine vyksta olimpinės žaidynės.

2008 metais, kai viso pasaulio akys nukrypo į vasaros olimpines žaidynes priimančią Kinijos sostinę Pekiną, Rusija įsitraukė į Antrąjį Pietų Osetijos karą, po kurio sekė Sakartvelo pralaimėjimas.

REKLAMA

Karo Sakartvele rezultatas – Rusijos remiamos separatistinės Abchazijos ir Pietų Osetijos respublikos paskelbė nepriklausomybę, tačiau šias valstybes oficialiai pripažįsta tik Rusija, Nikaragva, Venesuela, Nauru, Vanuatu, Sirija ir kitos nepripažintos pasaulio valstybės, pavyzdžiui, Padniestrė.

Paralelių tarp 2008 metų ir šių dienų įvykių įžvelgė ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas nejaukus istorinis pasikartojimas yra, kad 2008-aisiais ataka prieš Sakartvelą vyko Pekino olimpiados metu. Mes vėl grįžtame į Pekiną, šį kartą – žiemos olimpiadą. Tas sutapimas tikrai nejaukus, siejantis du skirtingus istorijos momentus“, – po susitikimo su Sakartvelo vicepremjeru ir užsienio reikalų ministru Davidu Zalkalianiu praėjusią savaitę teigė G. Landsbergis.

Kad Rusijos agresijos šaknys glūdi ne 2014-aisiais Ukrainoje, o 2008-aisiais Gruzijoje pažymėjo ir D. Zalkalianis.

REKLAMA

„Pirmasis ir buvo Sakartvelas, į kurį 2008-aisiais įsiveržė Rusijos pajėgos ir okupavo dalį šalies teritorijos. Gaila, bet šis procesas tęsiasi“, – kalbėjo Sakartvelo vicepremjeras.

Rusijai sutelkus prie Ukrainos sienos daugiau kaip 100 tūkst. karių ir karinės technikos, Vakarai vis labiau nerimauja, kad Europoje gali kilti didelis karinis konfliktas. Be to, pastaruoju metu Rusijos kariuomenės pajėgos permetamos į ES kaimynystėje esančią Baltarusiją esą planuojamoms bendroms pratyboms.

REKLAMA

Rusiją reikalauja, kad NATO nesuteiktų narystės Ukrainai ir jokioms kitoms buvusioms sovietinėms respublikoms, be to, nedislokuotų jose savo pajėgų bei ginkluotės.

Didėjant įtampai dėl Rusijos pajėgų telkimo, NATO sąjungininkai pirmadienį paskelbė padidintą pajėgų parengtį ir pasiuntė karinių laivų ir naikintuvų, kad sustiprintų bloko rytinio sparno gynybą.

Tai tik dalis pokalbio su A. Pociumi ir T. Jermalavičiumi laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.

Duok idiotams valdžią, tai nužmogėja ir užuot taiką palaikę savo tuščias ambicijas iškelia aukščiau sveiko proto.
Lyg būtų maža betvarkės, korupcijos ir moralinio degradavimo savo varganoj šaly, dar beždžionžmogis kacapas ir pasaulyje bardaką nori daryti... Apgailėtina tikrai...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų