Algirdai Sysai, kodėl priėmėt tokį Darbo kodeksą, kad praėjo tik savaitė ir taisot jau?
Buvo forsuotai priimtas, prezidentė vetavo, ji pateikė visą pluoštą pastabų 22 straipsniam. Kai kurie verslininkai suskaičiavo, kad net 70 straipsnių keitė. Ìr buvo alternatyva Seimui pasirinkti – ar pritarti prezidentei ir taisyti tris ar du straipsnius, kurie kliūna verslui, ar atmesti prezidentės veto ir taisyti dvidešimt straipsnių, kurie kliūna profesinėms sąjungoms. […] Pasirinkome antrą variantą, kai taisome daugiau, nes bet kokiu atveju būtume taisę. Pasirinkome padiskuoti, ar vienas kitas straipsnis, kuris reglamentuoja darbuotojo apsaugą, atitinka šiuolaikinius santykius, laikmetį. Dėl to yra užregistruota pataisų virš dvidešimt ir diskutuosime apie tai.
J. A. Dagy, tai gal reikėjo valdančiajai daugumai iš karto gerą įstatymą sutvarkyti?
Tai be abejonės. Mūsų frakcija, nors ir dešnioji frakcija, ir balsuojant už senąjį variantą dauguma nepalaikė. Ir dabar prezidentės veto turėjo būti svarstomas žymiai rimčiau, nes buvo pateiktos 74 straipsnių pataisos. O dabar buvo selektyviai apsirinkti projektai. […]. Bet tai neapima viso to komplekto, kurį buvo pasiūliusi diskutuoti prezidentė. Tai yra chaotiškas dalykas ir kuo aš labiausiai nusivylęs, kad ir vėl diskutuojame neįsigilinę į klausimus. Premjeras Algirdas Butkevičius komitete svarstant, ar pritarti prezidentės veto, prisipažino, kad jį perskaitė tik vasarą.
Prezidentė sakė, kad buldozeris...
Iš esmės taip, buldozeriu buvo priimta. Jokių diskusijų nebuvo. Buvo nuneigti visi kompromisai, kurių pavyko pasiekti Socialinių reikalų ir darbo komitete. Ir buvo pasakyta, kad mes vis tiek juos užblokuosim. Ir ta grupė užblokavo, rado šalininkus. Ir dabar vėl chaotiškai svarstom šitą įstatymo projektą. Nors turime laiko iki sausio ir galėtume ir trišalėje ir kitose tarybose pasverti visas šias pataisas ir jau tikrai šį kartą ne parodai, o rimtai priimti Darbo kodeksą.
Ką galite į tai atsakyti?
Algirdas Sysas: Net prie idealiausių sąlygų, jei surastume idealų variantą ir jį priimtume, jau kitą dieną atsirastų jam pataisų. Kiekvienas žmogus šį procesą mato labai skirtingai. Visgi 260 straipsnių, subtilybės kiekvienu atveju. Tad norėčiau matyti pozityvą, kad einam ir taisom.
Tai kodėl tuomet tiek skubėjot?
Algirdas Sysas: Nesutiksiu, ministerija su ta iniciatyva kreipėsi į mokslininkus, kadencijos vidury. Mokslininkai labai intensyviai dirbo, teko dalyvauti jų aptarimuose. Ir taip viskas nusistūmė į kadencijos pabaigą. … Kodekse įdėti pagrindiniai dlaykai, dėl kurių ir kilo ginčas – kad reikia liberalizuoti, sumažinti įspėjimo terminus, kad atleidimo sumą sumažinti, kad atsirastų papildomų darbo sutarčių. Viskas tas yra.
Labiausiai naujame Darbo kodekse neramina žmones darbo sutarčių klausimas. Ir profsąjungos tą patį mini, kad tai yra tuščios darbo sutartys. A. Sysai, ar Jūs asmeniškai jos tenkina ir ar bus pataisytos?
Manęs asmeniškai netenkina. Tai yra visiškai naujos darbo sutartys, kurios yra Europoje atsiradę, jos kol kas yra trijose šalyle. Europos Komisija kol kas rekomenduoja jų netaikyti.
Tai kodėl tada valdančioji dauguma balsavo už jas?
Algirdas Sysas: Tai yra naujas mados klyksmas ir prisidengiama tuo, kad tai yra galimybė žmonėm ateiti ir dirbti vieną, dvi valandas, t. y. prisidurti prie mažesnių atlyginimų dirbant kitą darbą. Bet gali būti ir taip, kad žmogus dirbs tik pagal šitą sutartį, taigi 8 valandas per mėnesį. Aišku, kad jis iš jos neišgyvens, aišku, kad jis neturės socialinių garantijų. Dabar yra du pasiūlymai – vienas, kad kad galima leisti dirbti pagal tokias sutartis žmonėms, kurie turi socialinį draudimą. Bet tas socialinis dradimas gali būti vienai valandai. Tai čia toks labai slidus atvejis. Kitas variantas, kurį aš siūlau, yra kad įvedame papildomas naujas penkias sutartis. Yra juk ir laikino įdarbinimo sutartis. Tad galima problemą spręsti ir kitu būdu, apsaugant tuos žmones.
Ką Jūs apie tai manote, J. A. Dagy?
As bijau, kad jos liks tokios, kokios yra. Jos bus įteisintos. Svarstant Seime buvo rastas kompromisas. […] Kas visi suvoktų, kas tas yra, tai yra kaip normali darbo sutartis, bet įsipareigojimas yra mokėti tik už 8 darbo valandas. Už 8 valandų mokėjimą per mėnesį tu jokių socialinių draudimų nesukaupsi, nebūsi apdraustas nei sveikatos, nei pensijinių, nei kitais draudimais ir nestovėsi darbo biržoje, nes nebūsi bedarbis. Tu prarandi visas garantijas ir negauni jokio įsipareigojimo iš darbdavio. Tai ciniškas požiūris į žmogu, kuris kuria darbo vertę.
Kalbant apie apgaules... Ar gali būti, kad darbdaviai apgaudinės ir toliau, kai kalbame apie išeitines kompensacijas ir išėjimo terminus.
Algirdas Sysas: Garantijos buvo numatytos per socialinio nedarbo draudimą. Buvo galvojama, kad mes pailginsim bedarbio pašalpą, kas leis kaip nors kompensuoti. Deja, dėl pinigų skaičiavimų šitas neliko. Tai Darbo kodeksas tikrai liberalizuotas. Jei įspėjimo terminas sumažėja dvigubai, kai kam trigubai, tai vadinasi žemesnės išlaidas.
J. A. Dagy, ar buvo gerai padaryta, kad išeitinės sumažintos ir sutrumpinti įspėjimo terminai?
Aš manau, kad turime prisipažinti, jog šiuo klausimu tikrai nebuvome darbuotojo pusėje. Darėme tam tikrus kompromisus. Buvome visko prigalvoję.
Daugiau - TV3 reportaže.