„Kaip žinia, maisto produktams – ir tai yra Europos Sąjungos ir tarptautinių sankcijų politikos pagrindinė nuostata, – tai, kas susiję su maisto prieinamumu, sankcijos tokiems produktams yra netaikomos. Nei į Rusiją gabenant, nei iš Rusijos“, – Seime per Vyriausybės valandą ketvirtadienį teigė premjerė.
„Tai nereiškia, kad aš manau, kad žmonės, kurie turi verslą, susijusį net ir su maisto produktais, ir turi kokius nors prekinius ryšius su Rusija, elgiasi moraliai. Man taip toli gražu neatrodo, bet jie elgiasi teisėtai“, – pridūrė premjerė.
I. Šimonytė žadėjo aiškintis per Lietuvą gabenamų rusiškų grūdų ir maisto produktų kiekius.
„Tikrai patikrinsiu, kiek perkrauna tokių grūdų Klaipėdos uostas, koks yra importas, eksportas ir tranzito duomenis“, – pridūrė premjerė.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika per Vyriausybė valandą klausė, kiek per Lietuvą į Europos Sąjungą gabenama rusiškų grūdų ir kitos maisto produkcijos.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas anksčiau teigė, kad Rusijos grūdai gabenami per Latvijos uostus, tačiau į Klaipėdos uostą jie nepatenka. Vis dėlto jis neatmetė, kad rusiški grūdai gali būti įvežami klastojant jų kilmės dokumentus.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas yra sakęs, kad iš Rusijos į Latviją iki šiol įvežta apie milijonas tonų grūdų. Anot jo, Lietuvos Vyriausybė turi užtikrinti, kad jie nepatektų iš Latvijos į Lietuvą.
Pasak ministro, ES sankcijos maisto produktams iš Rusijos netaikomos, tačiau grūdų įvežimą į Bendriją būtų galima apriboti draudimais, susijusiais su transportu, nors priimti tokį Briuselio sprendimą būtų sudėtinga.