Trečiadienį apie mokestinius pakeitimus renkantis diskutuoti koalicinei tarybai, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad viešojoje erdvėje nuskambėję siūlymai yra spekuliacijos. Visgi Vyriausybės vadovas neatmeta galimybės, jog siūlymų pakete numačius pelno mokesčio didinimą kartu galima būtų įvesti lengvatas inovacijoms – tai jas taikančioms įmonėms mažintų mokestinę naštą.
Socialdemokratų frakcijos atstovė, buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė Eltai po socialdemokratų partijos valdybos posėdžio pirmadienį teigė, jog mokestinės korekcijos bus priimamos atsižvelgiant į socialiai jautrias visuomenės grupes. Tarp galimų pokyčių politikė įvardino nekilnojamo turto (NT), pelno mokesčio pakeitimus.
„Viską dėsim (ant stalo – ELTA), visas suplanuotas korekcijas. Kol kas, apie ką buvo diskutuota viešumoje, čia tokios spekuliacijos ir to rimtai siūlau nevertinti“, – žurnalistams antradienį sakė Gintautas Paluckas.
„Ką mes diskutuojame, kas padėta ant stalo aš tikrai dabar nedetalizuosiu, nes tai tikrai tokia derybinė pozicija ir su koalicijos partneriais, su tam tikrais sektoriais – ar visuomenės, ar verslo asociacijų. (…) Kai kurie mokestiniai pakeitimai ir korekcijos galbūt yra labiau priimtini, kai kurie – mažiau“, – pažymėjo premjeras.
Po pristatymo koalicinėje taryboje iš frakcijų ir Finansų ministerijos atstovų ketinama sudaryti neformalią darbo grupę, kuri svarstymus siūlys, o tada „paruoš ir sudėlios raudonąsias linijas“, kokiems mokestiniams pokyčiams priimti pakanka politinės valios.
„Tada bus sprendžiama, ar ieškoti paramos už koalicijos ribų kažkokiam klausimui, ar vis tik laikytis bendro principo, kad mėginam realizuoti tai, ką pajėgiam, o ko nepajėgiam dėl kažkokių priežasčių – dedam į kažkokią netolimą ateitį arba atsisakom, nes tai nereikalinga ir sprendžiam kitomis priemonėmis“, – sakė G. Paluckas.
Lengvatos inovacijas taikančioms įmonėms
Vyriausybės vadovas dar pernai gruodį išsakė mintį, kad galima būtų įvesti lengvatas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklą vykdančioms įmonėms, leidžiant iš apmokestinamų pajamų atskaityti tris kartus didesnes išlaidas nei buvo patirtos iš tiesų.
Tokiu būdu, kaip pabrėžė G. Paluckas, net pakėlus pelno mokestį verslas didesnės naštos nepajustų.
„Kalbame apie bendrą mokestinę naštą – tai jeigu vienoje vietoje ir keičiasi, sakykime, tarifas pelno mokesčio, tai kitoje vietoje tos įmonės, kurios investuoja į inovacijas, į tyrimus, į aukštos pridėtinės vertės kūrimą gauna tam tikrą lengvatą“, – antradienį dar kartą pažymėjo G. Paluckas.
„Mes stengiamės tas investicijas išlaikyti ir jas pritraukti – yra daug didesnės ekonominės, socialinės vertės sukuriamos nei tik peno sumokamas mokestis“, – tikino jis.
Pernai priimtu Valstybės gynybos fondo paketu pelno mokestis pakeltas nuo 15 iki 16 proc.
G. Palucko teigimu, galutinius sprendimus turės priimti Seimas, todėl siūlymus reikės vertinti bendrame mokesčių pakete, o ne kaip „atskiras vyšnias ant torto“, kurios iškraipytų vaizdą.
Premjeras, kaip ir socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, akcentavo, kad dabartinis mokestinių siūlymų paketas nepaveiktų mažas ir vidutines pajamas gaunančių gyventojų.
„Pagal tai, kas yra modeliuojama, šiandien tikrai nematau, kad mažiausias pajamas gaunantys asmenys, jų našta kažkaip didėtų“, – tikino G. Paluckas.
Premjeras jau anksčiau taip pat yra užsiminęs apie idėją taikyti „nuodėmių“ mokesčius, kuriais kartu būtų skatinama sveikesnė ir teisingesnė mityba.
Iš valdančiųjų partijų sudaryta koalicinė taryba Vyriausybėje renkasi trečiadienį. Mokestiniai pokyčiai svarstomi šalyje siekiant didinti ir gynybos finansavimą.
Sausio mėnesį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) sutarė 2026–2030 m. laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5–6 proc. nuo BVP. Papildomi asignavimai reikalingi, siekiant iki 2030 m. Lietuvoje suformuoti kariuomenės diviziją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!