Per 300 organizacijų ir apie 500 fizinių asmenų pasirašė „Memorandumą dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“.
Šiame Lietuvos Prezidentei, Seimui, Vyriausybei, Lietuvos žmonėms ir žiniasklaidai adresuotame dokumente prašoma 2013 metus paskelbti Sveikatos ir sveikatinimo metais.
Memorandume, kurį penktadienį spaudos konferencijoje Seime pristatė Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. doc. Aurelijus Veryga, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė ir Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas Juozas Dapšauskas, reiškiamas susirūpinimas dėl valstybės nenoro rūpintis gyventojų sveikata.
„Lietuvos politikai ignoruoja žmonių siekį ir teisę gyventi sveikai. Pastaruoju metu priimti teisės aktai buvo naudingi ne Lietuvos žmonių sveikatai, o žmonių sveikatos sąskaita besipelnančioms verslo grupėms“, – apgailestaujama memorandume.
„Šio memorandumo įgyvendinimas yra Lietuvos išlikimo klausimas“, – sakė A. Veryga.
Memorandume pažymima, kad per pastaruosius metus Seimas, ignoruodamas visuomenės prašymus, atšaukė alkoholinių gėrimų reklamos draudimą, nesugebėjo apriboti energinių gėrimų prieinamumo, nesugebėjo imtis įstatyminių priemonių, sugriežtinančių tabako ir alkoholio pardavimo vaikams kontrolę.
Valdžiai priekaištaujama, kad iki šiol nesugebama sistemingai puoselėti sveikos gyvensenos ugdymo įstaigose, sveikatos politika ir strategija formuojama akcentuojant ligų gydymą ir farmacijos pramonės interesus, neatsižvelgiama į visuomenės narių sveikatos tausojimo ir stiprinimo skatinimo svarbą.
Memorandume reikalaujama „ištirti alkoholio reklamos draudimo atšaukimo korupcines ištakas ir neskaidrią eigą“. Taip pat siūloma įtvirtinti valstybėje praktiką, kuomet iš žalingų medžiagų prekybos (tabako, alkoholio ir kt.) surenkamų mokesčių dalis būtų tiesiogiai skiriama šių medžiagų vartojimo prevencijai vykdyti.
Pasirašiusieji dokumentą siūlo nedelsiant peržiūrėti priimtus dokumentus ir užtikrinti, kad „fizinis aktyvumas visiems visuomenės nariams būtų Lietuvos fizinio aktyvumo skatinimo veiklų pagrindas ir prioritetas“. Jų nuomone, sveikos ir ekologiškos socialinės aplinkos kūrimas privalo tapti prioritetine Lietuvos politikos sritimi.
„Raginame Lietuvos žmones gelbėtis iš ligų, kurių atsiradimą nulemia paties žmogaus gyvenimo būdas. Europoje lėtinės neinfekcinės ligos sukelia 86 proc. visų mirčių. Tai sudaro net 77 proc. visų ligų, kuriomis serga europiečiai. Prognozės rodo, kad, nepasikeitus šių ligų prevencijos ir gydymo tendencijoms, dėl keturių pagrindinių sveikatą nulemiančių veiksnių (tabako rūkymo, prastos mitybos, alkoholio vartojimo ir mažo fizinio aktyvumo) tolimesnis sergamumas lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis tik didės“, – perspėja memorandumo iniciatoriai.