Spalio 17 d. Vilniuje pristatytas tyrimas apie Lietuvos galimybė apsiginti karinio konflikto atveju. Tyrime dalyvavę karybos ekspertai pabrėžė, kad susiduriame su situacija, kai rusų pajėgos gali bet kada nuspręsti atvykti prie Lietuvos sienos. Kaip iki to laiko sugebėsime reaguoti?
„Žmonės visada kalba apie 5-ąjį straipsnį ir kolektyvinę gynybą. Prieš 5-ąjį straipsnį yra 3-iasis, kuriame sakoma, kad tauta turi pasirengti gintis pati ir parengti ginkluotąsias pajėgas taip, kad galėtų prisidėti prie NATO gynybos“, ketvirtadienį žurnalistams sakė Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) generolas Philipas Breedlove‘as.
„Taigi tai sako, kad tokiai tautai kaip jūsų reikia pasirengti savo gebėjimui išsilaikyti, kol nato galėtų atvykti su jėga“, – pažymėjo jis.
Esminis dalykas – Lietuva nesmūgiuoja pirma. Kai tik Rusija ima pulti mus, t.y. apšaudyti ilgojo nuotolio raketomis, bombomis ir kt., mes, turėdami vidutinio/tolimojo nuotolio raketas, naikiname priešą jų teritorijoje, siekdami išvengti karo savo žemėje
„Kai prasideda mūšis ir jų pajėgos peržengia linijas, mes neturime laukti, kol jie ateis, ir tik tada imti šaudyti. Jiems pradėjus mūšį, mes turime smogti jų teritorijoje, kol jie nepasiekė mūsų“, – pažymėjo P. Breedlove'as.
Spaudos konferencijos metu buvo akcentuojama, kad prasidėjus Lietuvos užpuolimui, naikinti taikinius Rusijos teritorijoje kurį laiką gali tekti vienai Lietuvai, kol NATO valstybės priimtų sprendimus atsakyti šaliai agresorei, smūgiuojant į jos teritoriją. Vadinasi, užpuolimo atveju Lietuva tam tikrą laikotarpį (galbūt ne vieną dieną) savo vidutinio/tolimojo nuotolio raketomis šaudytų į taikinius Rusijos teritorijoje.
Ištyrė, kokia Lietuvos gynybinė galia
Spalio 17 d. Vilniuje pristatytas Lietuvos gynybinės galios tyrimas. Jame aptariami rezultatai simuliacijos, kurioje modeliuotos kelios situacijos, padedančios prognozuoti karinio konflikto baigtį. Preziumuojama, kad 2027 m. Rusija užpuola mūsų šalį.
Pagal pirmąjį scenarijų Lietuva ginasi su esamais, geriausiu atveju – šiek tiek padidintais, pajėgumais. Trūkdama gynybinės galios, ji, prognozuojama, nesugebėtų apginti šalies teritorijos. Priešas nueitų net iki Kauno.
Antrasis scenarijus – optimistiškesnis. 2027 m. Lietuva yra sustiprinta ir turi gerokai daugiau ginkluotės: karinius sraigtasparnius „Apache“, dar daugiau HIMARS baterijų, yra pajėgi paleisti tūkstančius raketų „Spike“ ir kt.
Pagal šį scenarijų Lietuva galėtų 10 dienų efektyviai priešintis Rusijos ginkluotųjų pajėgų puolimui ir iš esmės neprarastų savo teritorijos. Tačiau yra viena sąlyga – tai būtų įmanoma, jei per artimiausius ketverius metus šalis skirs 10 mlrd. eurų gynybai.
Tyrimas atliktas pasitelkus aukščiausio rango profesionalus, tokius kaip Benas Hodgesas, buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas, ir kiti JAV, Vokietijos, Lenkijos ir mūsų šalies gynybos ekspertai.
Simuliacijoms pasitelkta speciali kompiuterinė įranga, sukurta JAV. Ją naudoja ir „New Generation Warfare Centre“.