Spalio 17 d. Vilniuje pristatytas Lietuvos gynybinės galios tyrimas. Jame aptariami rezultatai simuliacijos, kurioje modeliuotos kelios situacijos, padedančios prognozuoti karinio konflikto baigtį. Preziumuojama, kad 2027 m. Rusija užpuola mūsų šalį.
Pagal pirmąjį scenarijų Lietuva ginasi su esamais, geriausiu atveju – šiek tiek padidintais, pajėgumais. Trūkdama gynybinės galios, ji, prognozuojama, nesugebėtų apginti šalies teritorijos. Priešas nueitų net iki Kauno.
Antrasis scenarijus – optimistiškesnis. 2027 m. Lietuva yra sustiprinta ir turi gerokai daugiau ginkluotės: karinius sraigtasparnius „Apache“, dar daugiau HIMARS baterijų, yra pajėgi paleisti tūkstančius raketų „Spike“ ir kt.
Pagal šį scenarijų Lietuva galėtų 10 dienų efektyviai priešintis Rusijos ginkluotųjų pajėgų puolimui ir iš esmės neprarastų savo teritorijos. Tačiau yra viena sąlyga – tai būtų įmanoma, jei per artimiausius ketverius metus šalis skirs 10 mlrd. eurų gynybai.
Jonas Ohmanas: „Tas ribotas situacijos matymas mane erzina“
Visgi kalbos apie Lietuvos galimybę visiškai apsiginti J. Ohmano nesužavėjo. Pasak Ukrainoje kovojančio savanorio, tyrimo iniciatoriai geopolitinę situaciją mato per siauriai
„Tiesiog matymas yra kitoks. Nesakau, kad tai yra blogai, bet jie (tyrimo iniciatoriai – red. past.) mąsto pagal savo supratimą, kas yra karas: ką mes turime, kaip mes veikiame ir t.t.“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė J. Ohmanas.
„Tas ribotas situacijos matymas mane erzina“, – pridūrė jis.
J. Ohmanas pažymėjo, kad kariniai veiksmai nevyksta taip nuspėjamai, kaip parodyta tyrimo pristatyme. Anot J. Ohmano, vien karas Ukrainoje yra toks dinamiškas, kad tenka nuolat keisti strategiją, taktiką ir technologijas.
„Mes keičiam taktiką kiekvieną dieną. Mes keičiam technologijas. Keičiam kovinius būdus“, – tikino „Blue/Yellow“ įkūrėjas.
Jis pripažino, kad tyrime apie Lietuvos galimybes apsiginti iš dalies atsispindėjo šių dienų realybė Ukrainoje, tačiau įsiveržę į Lietuvą ar bet kurią kitą Baltijos valstybę, rusai, pasak J. Ohmano, eis tolyn, net jei patirs didelių nuostolių.
„Rusai, jeigu ateis, jie eis ir eis. Jiems dzin. Nuostoliai kai kurių rusų dalinių Ukrainoje yra 70–80 tūkst. ir vis tiek jie eina“, – teigė „Blue/Yellow“ vadovas.
Ragina rimtai ruoštis
J. Ohmanas akcentavo, kad tyrimas turi labai daug trūkumų. Visuomenininkas pasigedo dronų vaidmens, įžvalgų apie karinę aviaciją.
„Supraskit tai, kad rusai irgi mokosi. Aš matau su tais pačiais dronais, kaip jie stato gamyklas. Ten yra mokslo institutai. Jie gerina ginkluotę“, – kalbėjo J. Ohmanas.
„Gal po kelerių metų jie eis su šimtais dronų. O ką mes darysim? Karas gali būti visai kitoks negu mes įsivaizduojame“, – pridūrė jis.
Visgi iš pateiktų scenarijų pirmasis, kuriuo prognozuojamas Lietuvos pralaimėjimas dėl pajėgų trūkumo, J. Ohmanui pasirodė realesnis.
„Pagal esamą padėtį pirmas scenarijus realistiškesnis. Jeigu ateis ta banga, tikrai mes turėsime labai didelių bėdų“, – teigė jis.
„Čia bus Antrojo pasaulinio karo šarvų mūšiai? Nieko panašaus. Koviniai atstumai bus labai dideli. Ar mes tam pasiruošę? Galbūt. (Atakos sraigtasparnių – red. past.) „Apache“ kol kas neturim“, – šyptelėjo jis.
Todėl dabar, pasak J. Ohmano, Lietuva turi galvoti apie tai, kaip kovoti Ukrainoje, kad vėliau nereikėtų pačiai gintis nuo Rusijos.
„Aš noriu geriausio, bet reikia ruoštis blogiausiam. Ir mes turim ruoštis kiek kitaip“, – akcentavo „Blue/Yellow“ įkūrėjas.
Ištyrė, kokia Lietuvos gynybinė galia
Kaip nurodo forumo organizatoriai, tai pirmas tokio masto viešai skelbiamas tyrimas Lietuvoje, kurio tikslas – atsakyti mūsų šalies visuomenei ir verslui, ar karinio konflikto atveju Lietuva yra apginama ir kiek reikia išteklių, kad galėtume nesibaiminti dėl šalies saugumo ir sieti su Lietuva savo ateitį bei investicinius planus.
Tyrimas atliktas pasitelkus aukščiausio rango profesionalus, tokius kaip Benas Hodgesas, buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas, ir kiti JAV, Vokietijos, Lenkijos ir mūsų šalies gynybos ekspertai.
Tyrimu simuliuojamos kelios situacijos, padedančios prognozuoti karinio konflikto baigtį.
Viena preziumuojama, kad 2027 m. Rusijos federacija užpuola mūsų šalį ir kaip Lietuvai pavyksta atremti ataką, turint omenyje visas šiuo metu žinomas to laikotarpio aplinkybes, įskaitant ir tai, kad turime dislokuotą vokiečių brigadą.
Antra simuliacija siekta gauti aiškią išvadą, kokių išteklių reikia mūsų šaliai, kad karinio konflikto atveju užtektų Lietuvos kariuomenės pajėgumų iki tol, kol atvyktų gausios sąjungininkų sausumos pajėgos, ir per tą laiką nekiltų grėsmė valstybingumui ir teritoriniam vientisumui.
Simuliacijoms pasitelkta speciali kompiuterinė įranga, sukurta JAV. Ją naudoja ir „New Generation Warfare Centre“.