Pastaraisiais mėnesiais viena po kito Lietuvą sukrėtė smurto prieš medikus istorijos. Dar lapkritį pranešta apie Vilniuje stipriai sumuštą greitosios pagalbos automobilio vairuotoją.
Vėliau gruodį Kėdainiuose užpultas ir sumuštas į pagalbą skubėjęs paramedikas.
Svarstoma griežtinti bausmes smurtautojams
Anot Seimo Sveikatos reikalų komiteto primininko Antano Matulo, jau yra svarstomas administracinių nusižengimų kodekso pakeitimas, kuriuo yra siūloma didinti baudas dėl pažeidimų už agresiją prieš viešąsias paslaugas teikiančius asmenis, ne tik medikus, bet ir socialinius darbuotojus ar mokytojus.
Nors parlamentaras yra įsitikinęs, kad bausmės bus sugriežtintos, vis dėlto abejoja, ar jos išties sumažins smurtautojų kiekį.
„Kai kažkoks žmogus, alkoholikas yra linkęs nusikalsti, rodo agresiją, negalvoja, kad jeigu bauda bus 50 eurų, puls mediką, o jei 200 – nepuls“, – svarsto A. Matulas.
Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė pritaria idėjai, kad bausmės už fizinio ar emocinio smurto prieš medikus taikymą turėtų būti didinamos.
„Ribų nustatymas visą laiką labai sveika. Įstatymas moko, visuomenė turėtų keisti savo požiūrį ir tos ribos turi raudonu pieštuku smarkiai brėžiamos, kad visi matytų, kad nebus nuolaidžiaujama“, – kalba pašnekovė.
Gerliakienė siūlo kokybiškiau ruošti medikus
Anot A. Matulo, dalis sveikatos priežiūros įstaigų šiuo metu neturi kamerų, apsaugos ir nėra numatę algoritmų, pagal kuriuos darbuotojams smurto atveju reikėtų elgtis. Jie taip pat turėtų būti užtikrinti.
„Turi būti viskas sudėliota, kas ir kam turi skambinti, kaip reaguoti. Turi būti kameros. O mes komiteto posėdyje bandysime kompleksiškai įvertinti, jeigu įstaiga nepajėgi pasisamdyti darbuotojų, galvosime ir apie tai, galbūt diferencijuoti įkainį“, – tikina A. Matulas.
Vis dėlto A. Gerliakienė pabrėžia, kad didelis darbas sprendžiant problemą tenka ir patiems medikams – vertėtų gilinti žinias tiek teisėje, tiek psichologijoje.
„Smurto valdymas komunikuojant yra įmanomas, jeigu medikas sugeba ribas nustatyti bendraudamas, neleisdamas kilti konfliktui. Kartais būna, kad pacientai nori perteklinių, nerealių dalykų, tačiau vietoje to, kad būtų bandoma konstruktyviai su jais kalbėti, yra ignoruojama ar ciniškai atsakoma ir dar labiau paaštrinama situacija. Taip neturėtų būti.
Brandos kartais trūksta ir patiems medikams. Labai skatinčiau gilintis, kelti kvalifikaciją šioje vietoje“, – komentuoja A. Gerliakienė.
Medikų atstovė pastebi, kad patys medikai, rezidentai, skundžiasi bendravimo sudėtingose situacijose įgūdžių trūkumu.
„Žmogus, mokęsis maždaug 15 metų, nesugeba bendrauti su pacientu, ligoniu taip, kaip reikia“, – teigia ji.
A. Gerliakienė pastebi, kad Lietuvos medikų sąjūdis dar pernai kreipėsi į Kauno ir Vilniaus universitetus bei prašė įtraukti minėtus dalykus į studijų programas. Anot jos, buvo gautas atsakymas, kad tai programose jau yra.
„Universitetai turėtų sukrusti ir pakeisti požiūrį“, – kalba ji.
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!