„Iš visų alternatyvų, kurios buvo, deja, yra tokia realybė, šiandien reikia kalbėti ne tik apie pačią koalicijos sudėtį, bet ir apie tai, ar ji galės įgyvendinti ir priimti sprendimus Seime“, – pirmadienį po koalicijos sutarties pasirašymo sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„(Šis variantas – BNS) buvo pasirinktas atsižvelgiant į pagrįstą būsimo ministro pirmininko pageidavimą, kad stabilumas ir užtikrintumas priimant svarbiausius dalykus (...) būtų užtikrinti gana solidžia balsų persvara“, – sakė jis.
Anot S. Skvernelio, tai nebuvo idealiausias variantas, tačiau jis „garantuoja, kad net ir atsiradus vadinamojo politinio džiazo, bus galimybė priimti svarbiausius sprendimus, kurių tikrai reikės“.
Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad „sutarimas rastas po ilgų derybų“.
„Šitos trys partijos turi didžiulį Lietuvos žmonių pasitikėjimą, už jas balsavo virš pusės milijono žmonių. (...) Dabar svarbu, kad darbai pirmiausia parodytų, kad mūsų valdančioji koalicija stipri, kad būsima Vyriausybė yra tikrai darbinga ir gebanti priimti sprendimus, nes to laukia Lietuvos žmonės“, – sakė ji.
Socialdemokratų į premjerus nominuotas Gintautas Paluckas teigė negalįs dar įvardyti būsimų ministrų, tik garantavo, jog Vyriausybėje nedirbs partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Anot jo, parenkant ministrų kandidatūras pirmiausia bus atsižvelgiama į jų kompetenciją.
„Vyriausybės formavimas yra atsakingas procesas, bus vertinama ir kompetencijos, ir kiti dalykai“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Paluckas.
BNS žiniomis, prezidentas Gitanas Nausėda yra pareiškęs pageidavimą, kad „Nemuno aušra“ į Ministrų kabinetą deleguotų nepartinius asmenis.
R. Žemaitaitis pirmadienį neatskleidė, ką teiks į ministrus, Seimo vadovybę, taip pat neatsakė, ar pats sieks tapti parlamento vicepirmininku.
„Palaukite, kaip ir sakė būsimas premjeras, laikas yra įdomus, gal po mėnesio, gal po pusės metų, gal po metų bus kas nors kita“, – kalbėjo jis.
Pirmadienį LSDP, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“ pasirašė koalicijos sutartį.
Jos priede fiksuojama, kad „Nemuno aušrai“ teks vadovavimas trimis, demokratams – dviem ministerijoms, LSDP – devynioms.
„Aušriečiai“ vadovaus Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms, o demokratai – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijoms.
Socialdemokratai turės finansų, krašto apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, susisiekimo, sveikatos apsaugos, švietimo, mokslo ir sporto, užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrų portfelius.
LSDP priklausys pirmojo Seimo vicepirmininko ir dar dvi vicepirmininkų pareigybės. Dar du Seimo pirmininko pavaduotojai bus „Nemuno aušros“ atstovai.
Koalicijos sutartyje taip pat žadama kurti Kelių fondą, įvesti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą vaisiams ir daržovėms, pertvarkyti antrąją pensijų pakopą, leisti grįžti pas visuomeninį elektros tiekėją, stabdyti švietimo reformas.
LSDP, „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ koalicija kitos kadencijos parlamente turėtų mažiausiai 86 mandatus iš 141.