Finansų ministerija savo internetinėje svetainėje trečiadienį pasidalino naujiena „Europos Komisijos vertinimas: Lietuvos biudžeto projektas pirmą kartą visiškai atitinka fiskalinės drausmės reikalavimus“.
Rašoma, jog Europos Komisija patvirtino, jog 2018 m. biudžeto projektas atitinka Stabilumo ir augimo pakte keliamus fiskalinius reikalavimus – laikomasi išlaidų ribojimo taisyklės limito.
Tekste taip pat rašoma, kad „tapusi euro zonos nare, Lietuva jau trečią kartą teikia savo biudžeto projektą EK ir Euro grupės vertinimui – tai pirmieji metai kuomet Komisija biudžeto projektą įvertino kaip visiškai atitinkantį fiskalines drausmės taisykles.“
Ne visai tiesa
Tačiau Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Ingrida Šimonytė savo „Facebook“ paskyroje rašė, jog „Finansų ministerija ir toliau žengia erškėčiuotu manipuliavimo informacija keliu“.
Pasak parlamentarės, tekste nėra įrodymų, kad Europos Komisija pripažino, jog išlaidų augimo apribojimas išjungtas pagrįstai.
Tuo tarpu Valstybės kontrolė priekaištauja, kad 2018 m. struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, lyginant su 2017 m. rodikliais, auga 0,3 procentinio punkto bendrojo vidaus produkto (BVP), o ne mažėja, kaip reikalauja fiskalinės drausmės taisyklė, ir sudarys 0,5 procentinio punkto BVP. Europos Komisija prognozuoja, kad 2018 m. Lietuvos struktūrinis valdžios sektoriaus balanso deficitas sieks 0,9 proc. BVP.
V. Šapoka: melo čia nėra
Reaguodamas į I. Šimonytės pastabą dėl Finansų ministerijos svetainėje publikuotos naujienos, finansų ministras Vilius Šapoka portalui tv3.lt atsiuntė savo komentarą.
„Norėtume patikslinti, kad Europos komisija (EK), niekada nevertina, ar Lietuvos biudžeto projektas atitinka nacionalines taisykles. Vertindama Lietuvos biudžeto projektą EK atsižvelgia į struktūrinio balanso ir išlaidų augimo taisykles, kurios numatytos Stabilumo ir augimo pakte“, - teigia ministras.
EK vertinimu, komentare rašo V. Šapoka, Lietuvos 2018 m. biudžeto projektas visiškai atitinka abi taisykles.
„Valdžios sektoriaus struktūrinis balanso rodiklis yra mažesnis nei vidutinio laikotarpio tikslas, o išlaidos taip pat neviršija limito. Išlaidų vertinimui EK naudoja įšaldytą pavasario prognozių rodiklį, kur nustatytas limitas yra 6,4 proc. EK vertinimu Lietuvos valdžios sektorius išlaidos auga 6,3 procento. Taigi EK vertinimu, Lietuva, planuodama 2018 m. biudžetą, I-ą kartą atitinka abi Stabilumo ir augimo pakte numatytas fiskalinės drausmės taisykles“, - rašo finansų ministras.