Operatyvaus reagavimo kontratakos komandą sudaro ypatingai gerai atrinktų ir paruoštų pareigūnų pajėgos, skirtos vykdyti Viešojo saugumo tarnybai priskirtas padidintos rizikos užduotis.
Priskirtos užduotys
ORKA padaliniui tenka dirbti su įkaitų išlaisvinimu įkalinimo įstaigose. Taip pat ginkluoto pavojaus likvidavimams masinių riaušių metu.
Šie pareigūnai įgyvendina ypatingai pavojingų nusikaltėlių konvojaus apsaugą. Taip pat jiems priskirta užduotis – strateginių valstybės saugomų objektų užpuolimo bei nekonvencinių grėsmių Lietuvai atrėmimas.
Verta paminėti, kad ORKA kovotojai karo metu tampa Lietuvos ginkluotųjų pajėgų dalimi.
Svarbiausi atrankos etapai
Atranka į Operatyvaus reagavimo kontratakos komandą susideda iš kelių etapų.
Pirmiausia, išankstinis dokumentų, sveikatos, nepriekaištingos reputacijos patikrinimas, psichologo vertinimas. Tada bendrųjų žinių, intelekto patikrinimas.
Vėliau prasideda kombinuoto ištvermės ir loginio mąstymo patikrinimas, kurį sudaro praktinis šaudymas, psichofizinis testas, alpinizmo testas, kitos užduotys.
Ir pabaigoje atrankos dalyvių laukia bendrojo fizinio pasirengimo ir kovinės savigynos testas.
Pagrindinis atrankos tikslas įvertinti ne tik fizines savybes ar protinius gabumus, bet ir privesti kandidatą iki jo galimybių ribų, kad būtų įvertintas jo ryžtas, užsispyrimas, motyvacija bei drąsa.
Stebimas iki atrankos
Pareigūnas taip pat stebimas ir vertinamas iki atrankos: kaip pastarasis ruošiasi atrankai, domisi būsimais iššūkiais, laiku įvykdo administracines procedūras. Tai labai daug parodo apie kandidato discipliną, kuri daugeliu atvejų yra pagrindinis veiksnys įvertinant kovotoją, pirmiausiai – kaip patikimą žmogų.
Tik praėjęs atranką kandidatas tampa tikru ORKA komandos ginklo broliu. Tačiau čia būsimo kovotojo vargai dar nesibaigia – jo laukia 3-jų pakopų ORKA komandos kovinis rengimas, nuolatiniai mokymai, pratybos, specializuoti kovinių pozicijų kursai ir ilgas kelias tobulėjimo link.
Viešojo saugumo tarnyba – tai Vidaus reikalų ministerijos institucija, kuri atlieka nuteistųjų ir suimtųjų konvojavimą, konfliktinių situacijų laisvės atėmimo vietose likvidavimą, prireikus palaiko viešąją tvarką masinių renginių metu ir talkina kovos su nusikalstamumu operacijose.
Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai užtikrina svarbių valstybės objektų apsaugą, vykdo asmenų paiešką, užtikrina viešąją tvarką ekstremaliųjų ir ypatingųjų situacijų atvejais, dalyvauja Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių organizacijų misijose, vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka ir jo nurodymu talkina kitoms teisėsaugos institucijoms, privalo ginti valstybę karo metu.