Lietuva – kol kas viena iš nedaugelio valstybių, kurioje neauginami genetiškai modifikuoti organizmai. Tačiau draudimo juos auginti nepatvirtinus įstatymu, jie bet kada gali būti pradėti auginti.
Pabūgo visuomenės
Prieš trejus metus buvo bandyta visą Lietuvą paskelbti teritorija, kurioje neauginami genetiškai modifikuoti organizmai (GMO). Tačiau iš Europos Komisijos tokio pritarimo nesulaukta. Kita vertus, tuo metu visuomenės bei žiniasklaidos reakcija į paviešintą problemą buvo tokia audringa ir nevienareikšmė, kad nė vienas turintis teisę ir galintis priimti sprendimus vyriausybės atstovas nepasirašė konkretaus įsakymo, leidžiančio į mūsų šalį įžengti kompanijoms, užsiimančioms GMO auginimu ir platinimu.
Pagrįstos sodininkų baimės
Praėjusiais metais Seimo narys D.A.Barakauskas teikė pasiūlymus, kad nuo GMO būtų apsaugoti mūsų šalies draustiniai ir rezervatai.
„Pirmame teikime įstatymo pataisai pritarta vienbalsiai. Galutinis balsavimas vyks pavasario sesijoje. Tikiuosi, kad įstatymo pataisa bus patvirtinta, todėl kuo skubiau prie esamų siūlymų reikia pridėti ir draudimą, kuris garantuotų sodininkams, kad jie užsiaugins sveiką, GMO neužterštą derlių“, – teigė politikas.
„Sodininkų bendrijų pirmininkai ir atstovai ne kartą yra išsakę nuogąstavimą dėl galimo genetiškai modifikuotų organizmų ir kultūrų plitimo, jei prie sodininkų bendrijų teritorijų būtų pradėti auginti, sandėliuoti ar bet kokiu kitu būdu naudoti genetiškai modifikuoti organizmai. Sodininkai savo žemėje, kuri prilyginama žemės ūkio paskirties žemei, augina daržoves, gėles, bites savo poreikiams ir yra suinteresuoti, kad jos augtų ekologiškos, be trąšų, pesticidų“, – tikino pasiūlymo autorius D.A.Barakauskas.
Nėra įrodymų, kad nepavojinga
Lietuvos įstatymuose, anot. D.A.Barakausko, nenumatyti draudimai GMO auginti sodininkų teritorijose ir šalia jų. „Atsižvelgdamas į tai, kad tiek kitose ES valstybėse, tiek Lietuvoje nėra vienos ir neginčytinos nuomonės dėl GMO poveikio aplinkai, žmonių sveikatai, biologinei įvairovei bei ekosistemai, siūlau uždrausti išleisti į aplinką, auginti, dauginti genetiškai modifikuotus organizmus, augalus bei jų sėklas sodininkų bendrijų teritorijose ir 5 km atstumu nuo jų“, – teigė politikas.
5 km atstumas, Seimo nario tikinimu, grindžiamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės ir kiti vabzdžiai, ieškodami medingų plotų, gali nuskristi pirmyn ir atgal iki 7 km. Kol nėra aiškių neginčytinų įrodymų, kad GMO nepavojingi aplinkai ir žmogui, ne tik sodininkai nepritaria jų auginimui. Šios nuomonės yra ir dauguma šalies gyventojų.
Galime būti apsaugoti nuo GMO
D.A.Barakausko nuomone, reikia atsižvelgti ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali išplisti, pavyzdžiui, vėjui pernešant rapsų žiedadulkes.
„Naujai sukurtas stiprus ir atsparus genetiškai modifikuotas augalas gali užvaldyti ir keisti natūraliai besidauginančius augalus ir pažeisti saugomose teritorijose nusistovėjusią ekosistemą. Todėl kuo skubiau turime imtis priemonių. Jei būsime sąmoningi ir vieningi, visa Lietuvos teritorija gali būti pažymėta žalia spalva, reiškiančia, kad mūsų šalyje nėra GMO“, – sakė pašnekovas. Anot jo, šalies žemdirbiams tai būtų didelė nauda, nes rinkoje esantys nemodifikuoti produktai kuo toliau tuo labiau vertinami.
„Agresyviai plečiantis visame pasaulyje GMO propaguojančių kompanijų veiklai, genetiškai nemodifikuotų produktų, pavyzdžiui, nemodifikuotos sojos, pasiūla nuolat mažėja. O juk be jos negali apsieiti vaikų maisto gamintojai, konditerijos fabrikai, farmacijos pramonė“, – pasakojo D.A.Barakauskas.
Reikia įstatymo
Seimo nario iniciatyvai pritaria ir Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas prof. Algirdas Skirkevičius.
„Dirbdami sutelktai, mes, bitininkai, pasiekėme, kad arčiau nei 5 km nuo registruotų bitynų būtų uždrausta auginti GMO. Šis draudimas nustatytas Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų patvirtintose taisyklėse. Tačiau būtų daug geriau, jei tokie draudimai būtų įtvirtinti įstatymu. Tada jaustumės daug ramiau“, – sakė pašnekovas.
Anot jo, GMO tema reikia kalbėti nuolat, nes dalis visuomenės nesigilina į tai ir nesistengia suprasti, kokią nepataisomą žalą aplinkai ir žmogui gali padaryti GMO.