Darbo partijos frakcija Seimui antradienį pateikė Darbo kodekso pataisas, kuriomis siūlo, kad tris ir daugiau vaikų auginantys tėvai turėtų ilgesnes atostogas. Jų trukmė priklausytų nuo to, kelias dienas per savaitę dirba tėvai.
59 Seimo nariai balsavo už, 6 – prieš, 60 susilaikė. Projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.
Darbuotojai dirbantys penkias dienas per savaitę, galėtų atostogauti 25 dienas per metus, o dirbantys šešias dienas – 30 dienų. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2022-ųjų.
„Šiuo pakeitimu mes siūlome papildyti darbuotojų, gaunančių papildomas kasmetines atostogas, sąrašą. <...> Mes siūlome papildyti šį sąrašą ir įtraukti darbuotojus, kurie augina tris ir daugiau vaikų.
Tikimės, kad toks pakeitimas prisidės prie darbuotojų darbo ir šeiminių santykių derinimo, leis daugiau laiko praleisti su savo vaikais. Tai ypač aktualu turint gausesnę šeimą, vasaros metu“, – Seime antradienį pataisas pateikė Seimo narė, „darbietė“ Vaida Giraitytė-Juškevičienė.
Bijo meškos paslaugos
Tačiau Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius Mindaugas Lingė atkreipė dėmesį, kad įvedus papildomas socialines garantijas, darbdaviai gali vengti įdarbinti daugiavaikius tėvus.
„Kad jie rečiau bus darbe, daugiau sirgs, ir dar papildomai numatant jiems socialinių garantijų, ar nepasitarnaus prie tos pačios stigmatizacijos, kada darbdaviai pradės vengti tokių darbuotojų įdarbinimo?“ – teiravosi parlamentaras.
Tačiau, pasak V. Giraitytės-Juškienės, tai „nebus meškos paslauga“.
„Tikiuosi, kadangi nacionalinė valstybės politika paremta [šeimyninių darbo įsipareigojimų gerbimo] principu, tai tikiuosi, kad tai bus tik papildoma paskata darbuotojams, turintiems gausią šeimą, į papildomas atostogas“, – kalbėjo Seimo narė.
M. Lingei antrino ir valstietis Robertas Šarknickas, paklausęs, ar pakeitus Darbo kodeksą daugiavaikiai tėvai bus patrauklūs darbdaviams.
„Jūsų geri norai yra, bet ar įvertinate dabartinę [nedarbo] situaciją, kuri Lietuvoje yra?“ – klausė R. Šarknickas.
„Mes vertiname ir galvojame, kad tai neturėtų sudaryti problemų, įdarbinant darbuotojus, turinčius gausesnes šeimas. Kitas dalykas, Darbo kodeksas šiai dienai numato labai platų spektrą darbo sutarčių, kodėl nesinaudojama kitomis priemonėmis, derinant pamaininį darbo grafiką, nuotolinio darbo sutartis?“ – į klausimą atsakė V. Giraitytė- Juškevičienė.
Dabar ilgesnės atostogos suteikiamos darbuotojams iki 18 metų, taip pat vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, taip pat neįgaliems darbuotojams. Įprastos atostogos trunka 20 arba 24 dienas.