„Aš esu prieš, aš esu prieš tokius reikalavimus. Ir manau, kad Lietuvoje jie nebus įgyvendinti. Aš, kaip prezidentas, padarysiu viską, kad tokie reikalavimai šiuo metu negalėtų būti įgyvendinami.
Mes turime Lietuvos Respublikos Konstituciją. Kuomet mes ją cituojame, turėtume cituoti ir jos 38 str., kuris, pavyzdžiui, labai akivaizdžiai pasako, kas yra santuoka. Yra vienas labai geras, garbingas būdas, jeigu norime pakeisti principinius dalykus, įtvirtintus Konstitucijoje, reikia keisti Konstituciją, o ne apsimesti, kad ji neegzistuoja“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
Įteikė reikalavimų sąrašą
LGBTQ+ atstovai ketvirtadienį Seimo pirmininkei įteikė savo reikalavimų sąrašą iš 14 punktų.
„LGBTQ+ reikalaus teisių, kol būsime lygiaverčiai piliečiai. Tai nėra kokios nors išskirtinės teisės, kurių mes norime, tai teisės, numatytos Konstitucijos 29 straipsnyje, kad visi piliečiai yra lygūs. Mes norime lygių teisių“, – sakė vienas „Kaunas Pride“ atstovų Rokas Budrauskas.
Įteiktame sąraše yra reikalavimas užtikrinti teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, nepaisant partnerio lyties, garantuoti socialines garantijas ir paslaugas visiems, nediskriminuojant pagal šeiminį statusą, įteisinti orų lyties keitimą, pakeisti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, „kurio pagrindu informacija apie LGBTQ+ bendruomenę yra cenzūruojama“.
Taip pat reikalaujama užtikrinti LGBTQ+ žmonių apsaugą nuo diskriminacijos darbe bei kitose visuomenės gyvenimo srityse.
„32 proc. LGBTI asmenų Lietuvoje teigia patiriantys diskriminaciją darbe. Privaloma įtraukti lytinę tapatybę ir lyties raišką į teisės aktus kaip nediskriminavimo pagrindus bei iš tikrųjų užtikrinti nediskriminavimo normų įgyvendinimą“, – teigia „Kaunas Pride“ atstovai.
Reikalaujama supaprastinti asmens dokumentų išdavimą, pakeitus lytį, kad nereikėtų dėl to kreiptis į teismą, mokyklose, kolegijose ir universitetuose mokyti apie LGBTQ+ bendruomenę ir skirtingas orientacijas, lytines tapatybes ir išraiškas.
„Norime mokytis apie LGBTQ+ bendruomenės istoriją, kultūrą ir kovą už lygias teises Lietuvoje bei pasaulyje. 47 proc. LGBTI žmonių yra patyrę patyčias Lietuvos mokykloje. Reikalaujame lytinio švietimo, grįsto mokslu ir žmogaus teisėmis“, – teigiama Seimo pirmininkei įteiktame sąraše.
Jame taip pat nurodyta, kad būtina užtikrinti kvalifikuotą, prieinamą psichologinę pagalbą visiems Lietuvos žmonėms, kad sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos nediskriminuojant dėl lytinės tapatybės, seksualinės orientacijos ir lyties raiškos.
Reikalaujama įstatymu uždrausti konversijos terapiją – praktiką, siekiančią pakeisti seksualinę orientaciją.Tarp reikalavimų yra ir kova su neapykantos nusikaltimais.