• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europoje sparčiai plintant koronavirusui, liga neaplenkia ir Lietuvos. Šeštadienį pranešta apie dar vieną COVID-19 susirgusį asmenį, grįžusį iš Danijos. Pranešama, kad vaikinas tarp miestų judėjo bent dviem autobusais, Vilniuje laiką leido su drauge kavinėje, kitose viešose vietose. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad šiuo atveju kontaktų jau atsekti neįmanoma. Tai reiškia, kad užsikrėsti gali ir tie, kurie nebuvo išvykę į užsienį. 

Europoje sparčiai plintant koronavirusui, liga neaplenkia ir Lietuvos. Šeštadienį pranešta apie dar vieną COVID-19 susirgusį asmenį, grįžusį iš Danijos. Pranešama, kad vaikinas tarp miestų judėjo bent dviem autobusais, Vilniuje laiką leido su drauge kavinėje, kitose viešose vietose. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad šiuo atveju kontaktų jau atsekti neįmanoma. Tai reiškia, kad užsikrėsti gali ir tie, kurie nebuvo išvykę į užsienį. 

REKLAMA

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas profesorius Vytautas Kasiulevičius savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame pateikiama informacija, apie rizikingumo lygius užsikrėsti šia sparčiai plintančia liga. 

„The Lancet“ publikavo Ilinojaus COVID-19 tyrimų komandos patirtį vertinant ir valdant infekcijos riziką. Lietuvai tai gali būti pravartu.

REKLAMA
REKLAMA

Didelės rizikos kontaktai

Kartu su sergančiuoju COVID-19 gyvenantis šeimos narys, sergantį COVID-19 nuolat slaugantis asmuo arba medikas turėjęs artimą kontaktą su sergančiu COVID-19 pacientu ir atlikęs procedūras, pvz. mėginio paėmimą iš nosiaryklės PGR testui, bet nenaudojęs jokių apsaugos priemonių. Rekomenduojamas aktyvus simptomų vertinimas, nušalinimas nuo darbo ir namų karantinas 14 dienų laikotarpiui.

REKLAMA

Vidutinės – didelės rizikos kontaktai

Darbas vienoje patalpoje su sergančiuoju, kai patiriami artimi kontaktai, reguliarus sergančiųjų COVID-19 artimųjų lankymas, ilgiau kaip 15 minučių trukęs mediko kontaktas su patvirtintu COVID-19 atveju, kai NENAUDOJAMA bent viena būtina apsaugos priemonė (respiratorius, akiniai, pirštinės ir kita kūno apsauga). Pacientams rekomenduojamas namų karantinas ir aktyvus simptomų vertinimas 14 dienų, medikams - aktyvus simptomų vertinimas ir nušalinimas nuo darbo.

REKLAMA
REKLAMA

Vidutinės rizikos kontaktai

Vienoje darbovietėje, bet ne patalpoje, su COVID-19 dirbantys ir turintys epizodinių kontaktų su sergančiuoju asmenys. Medikai turėję trumpą kontaktą (1-2 min.) su sergančiuoju, jį apžiūrėdami naudoję visas reikiamas apsaugos priemones išskyrus respiratorių. Pacientams rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų laikotarpyje. Medikai nušalinami nuo darbo, rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų laikotarpyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažos rizikos kontaktai

Buvimas tame pačiame koridoriuje, kuriame 2 valandų laikotarpyje lankėsi COVID-19 sergantis asmuo. Teikimas bet kokių medicinos paslaugų asmeniui, kuriam patvirtintas COVID-19 naudojant visas tinkamas apsaugos priemones. Pacientams ir medikams rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų laikotarpyje.

Nėra rizikos

Jeigu nėra visų aukščiau aprašytų sąlygų, o galimas kontaktas pasireiškia tik prasilenkimu koridoriuje medikams ir pacientams rizikos nėra ir jokios stebėjimo priemonės nėra taikomos.

REKLAMA

PGR mėginiai sergantiems ir medicinos personalui

Sergantiems COVID-19 mėginiai imami kas 2-3 paros. Didelę riziką patyrusiems medikams PGR mėginys per 7 paras nuo kontakto su sergančiuoju turi būti atliktas bent vieną kartą. Didesnis medikų tyrimų dažnis priklauso nuo laboratorijos pajėgumų ir turimų resursų“, – „Facebook'e“ rašė profesorius.

V. Kasiulevičius socialiniame tinkle taip pat išreiškė rūpestį, kaip, plintant virusui, bus apsaugoti gydytojai. 

REKLAMA

„SAM atstovai nuolat kartoja, kad visomis reikalingomis medikų apsaugos priemonėmis pasirūpinta ir, jeigu reikės, bus panaudotas valstybės rezervas. Valstybei nepavykus užkirti kelią infekcijos patekimui į šalį ir sklindant tarp visuomenės narių, nuo šiandien kiekvienas karščiuojantis ar kitų ūmių respiracinių simptomų turintis asmuo, atvykstantis šeimos gydytojo konsultacijai, gali sirgti COVID-19. Aš dirbu SAM pavaldžioje įstaigoje Santaros klinikose šeimos gydytoju ir pirmadienio rytą konsultuosiu bent keletą karščiuojančių pacientų. Mano klausimas paprastas ir labai tikiuosi, kad kas nors iš valdžios atsakingų asmenų į jį atsakys:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar pirmadienį 7:30 mano konsultavimo vietoje bus bent vienas komplektas, į kurį įeina FFP2 klasės respiratorius, veido apsauga, apsauginis kostiumas ir pirštinės?“ – klausia V. Kasiulevičius. 

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 7 koronaviruso atvejai. Apie naujausią atvejį Vyriausybė pranešė šeštadienio rytą. 

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad susirgęs vaikinas kovo 10 dieną parvyko iš Danijos į Kauno oro uostą, autobusu nuvyko į Vilnių pas draugę. Vilniuje, su drauge leido laiką, buvo kavinėse, kitose viešose vietose. Kovo 11 dieną su drauge autobusu vyko į Kretingą, pasireiškus simptomams kreipėsi į ligoninę, kur jam patvirtintas koronavirusas. Vaikino tėvai yra saviizoliacijoje. Taip pat izoliavosi ir vienas draugas bei jo močiutė. 

REKLAMA

A. Veryga teigia, kad yra renkama informacija apie vaikino kontaktus, tačiau visų jų nustatyti nėra jokių galimybių.

„Dabar praktiškai neįmanoma nustatyti visų kontaktų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras aiškinasi kontaktus, bet jų visų niekas neišaiškins. Taip pat nereikia savęs apgaudinėti, tokių atvejų šalyje yra ne vienas, juo labiau, kad vaikinas parvyko iš Danijos, tai yra iš šalies, kuri tuo metu dar nebuvo įtraukta į sąrašą, todėl kai kurie žmonės galėjo ir nežinoti, kad jiems reikia izoliuotis ar kažką papildomo daryti.“, – sako A. Veryga. 

REKLAMA

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras renka kontaktus, bet tai priklauso nuo žmonių noro bendradarbiauti ir pasakti, kur jie buvo, su kuo buvo. Kai kuriuos kontaktus bus įmanoma atsekti. Supraskim, kad, jei šie žmonės pasivaikščiojo po kavines, barus, nebus jokių šansų atsekti tų kontaktų ir dabar yra ta stadija, kai turime maksimaliai laikytis režimo, kuo mažiau judėti, kuo mažiau kontaktų, tuo geriau. Idealus vaizdas gatvėje, kad nebūtų jokio judėjimo, o dirba tik tie, kam reikia. Supraskime, kad tai – kontaktinis plitimas. Kuo mažiau bus kontaktų, tuo mažiau bus susirgimų“, – sako A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras taip pat sako, kad lietuviai, esantys užsienyje, turėtų kuo greičiau organizuotis grįžimą.

„Visi išvykę, turi kuo greičiau parvykti į Lietuvą. Girdėjom tokių istorijų, kad žmonės, Užsienio reikalų ministerijai bandant susisiekt, sako, kad jiems dar nesibaigė kelialapis, kad dar išbus dienas. Labai realu, kad tada grįžti bus labai sudėtinga. Šalys jau dabar organizuoja savo piliečių susigrąžinimą, todėl tuo momentu ir reikia naudotis, nes paskui tas judėjimas bus dar ir dar labiau komplikuotas. Todėl jokių kelialapių pasibaigimų nereikėtų laukt, nes, gali taip atsitikti, kad ten užstrigsit labai ilgam laikui, nes tikrai negalėsime suorganizuoti reguliarių skrydžių“, – teigia ministras A. Veryga.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė spaudos konferencijoje informavo apie vidinių ES sienų kontrolės atnaujinimą.

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys informavo, kad nuo pirmadienio greičiausiai bus skelbiamas karantinas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų