Pasaulio sveikatos organizacijos prezidentas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas penktadienį perspėjo valstybes, kad šios imtųsi visų įmanomų priemonių stabdant pandemijos plitimą.
„Mūsų žinutė valstybėms ir toliau išlieka ta pati: jūs privalote imtis visapusiškų veiksmų. Ne tik atlikti tyrimus, ne tik sekti užkrėstųjų aplinką, ne tik taikyti karantiną, ne tik organizuoti socialinį apribojimą – darykite viską vienu metu“, – cituojamas jis „The Independent“.
PSO atstovas taip pat pažymėjo, kad tos šalys, kurios tik stebi epidemijos apimtas valstybes ir galvoja, kad „mums taip nenutiks“, „mirtinai klysta“. „Tai gali nutikti bet kuriai valstybei“, – perspėjo T. A. Ghebreyesusas.
Italija uždaryta
Labiausiai Europoje nuo viruso nukentėjusi Italija jau šios savaitės pradžioje „uždarė“ valstybę: neveikia parduotuvės (išskyrus maisto prekių ir vaistines), mokymo įstaigos, ribojamos tarpmiestinės kelionės, uždrausti vieši renginiai, draudžiama lankytis baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose. Maisto galima užsisakyti į namus.
Šalies miestų gatvės ištuštėjo, žmonėms buvo liepta be būtinybės neiti į lauką. Laikytis vienas nuo kito bent jau per metrą, nesiliesti.
Italijoje nuo koronaviruso jau mirė daugiau nei 1,2 tūkst. žmonių. Premjeras Giuseppe Conte taip pat pažadėjo, kad šalies ekonomika, gydymo įstaigos sulauks 25 mlrd. eurų injekcijos. Finansų ministras Roberto Gualtieri paaiškino, kad pusę šios sumos Italija panaudos iškart, o likusią dalį – kovai su koronaviruso padariniais.
Ispanija paskelbė nepaprastąją padėtį
Penktadienį Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas pareiškė, kad jau šeštadienį specialus ekstremalių situacijų kabinetas paskelbs šalyje nepaprastąją padėtį. Užsikrėtusiųjų virusu skaičius šalyje šoktelėjo iki 4,2 tūkst., daugiau nei 120 mirė nuo viruso padarinių.
Nepaprastoji padėtis tęsis mažiausiai 15 dienų ir suteiks vyriausybei daugiau galių, įskaitant evakuacijos organizavimą ar žmonių judėjimo ribojimą, rašoma „Reuters“. Taip pat bus mobilizuotos kariuomenės pajėgos.
Mokyklos ir kitos viešos vietos jau buvo uždarytos anksčiau. Madrido regione taip pat uždaromi restoranai, barai ir daugelis parduotuvių – išskyrus maisto prekių ir vaistines – jau nuo šio šeštadienio.
Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija – kol kas nesiima griežčiausių priemonių
Didelį dėmesį Vokietijos valdžia skyrė šalies verslo gelbėjimui. Olafas Scholzas, šalies finansų ministras, valdžios politiką gelbėjant koronaviruso pažeisto verslo sektorius pavadino „didžiule bazuka“, kuri turi padėti išvengti didžiausios euro zonos ekonomikai krizės.
Vokietijoje nuo pirmadienio bus uždaromos daugelis mokyklų.
Prancūzija taip pat pažadėjo atleisti kai kurias įmones nuo mokesčių ar atidėti juos vėlesniam laikotarpiui. Šalyje veikia viešasis transportas, tačiau taip pat bus uždaromos mokyklos.
Kol kas bene daugiausiai kritikos susilaukia Didžiosios Britanijos valdžios, kuri delsia imtis griežtų priemonių, veiksmai. Šioje šalyje mokyklos uždaromos tik tuo atveju, jeigu mokiniui ar kažkam iš personalo yra nustatoma koronaviruso diagnozė.
Žmonėms vis dar rekomenduojama tiesiog likti namuose ir stebėti, ar neatsiranda simptomai. Šalies mastu nėra uždrausti sporto ar kultūros renginiai.
Lenkija tikrina temperatūrą
Lenkijos pasienyje visiems atvykstantiems yra tikrinama kūno temperatūra. Nuo kovo 11-osios yra uždarytos mokymo įstaigos.
Bažnyčios lieka atidarytos, tačiau neveikia kino teatrai ar kitos kultūros institucijos. Atšaukti visi masiniai renginiai.
Valstybė tėvams, kurie lieka su vaikais namuose, įsipareigojo mokėti kompensaciją.
Baltijos kaimynės: panikos nėra
Estijos sostinė Talinas planuoja įvesti kiekvieno atvykstančio iš rizikos zonos šalių priverstinį karantinavimą 14-ai dienų. Visi, atvykstantys iš kitų šalių piliečiai turi užpildyti specialią anketą. Oro uoste yra matuojama atvykstančiųjų temperatūra.
Estijoje visos mokyklos yra uždarytos, taip pat uždrausti renginiai.
Latvijos valdžia perspėjo visus, kurie atvyko iš epidemijos vietų, izoliuotis 14-ai dienų. Taip pat yra uždrausti vieši renginiai su daugiau nei 200 dalyvių. Mokyklos kol kas nėra uždarytos, bet svarstoma tai daryti.
Uždaromos sienos
Visame pasaulyje valstybės imasi riboti žmonių judėjimą. Kol kas griežčiausias priemones taiko Čekija, kuri visiškai uždarė savo sienas: faktiškai niekas nebegalės ne tik atvykti į šalį, bet ir iš jos išvykti.
Turkija nutraukia susisiekimą su Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Italija ir kitomis Europos šalimis iki balandžio 17-osios.
Pakistanas uždaro savo sausumos sienas ir riboja skrydžius. Omanas bent mėnesiui įšaldė vizų visiems atvykstantiems išdavimą. Atvykimą iš epidemijos apimtų šalių riboja faktiškai visos šalys.
Ukraina nuo sekmadienio uždraudžia kitų šalių piliečiams lankytis šalyje. Taip pat savo sienas atvykėliams uždaro ir Slovakija. Turistų nebelaukia ir Indija.
Atvykstantiems į Izraelį teks 14 dienų išbūti karantino sąlygomis – nepaisant to, iš kurios valstybės atvykstama.
Jau anksčiau buvo skelbta, kad Jungtinės Valstijos uždaro savo sienas faktiškai visoms Europos šalims. Draudimas taikomas visiems atvykėliams, kurie per pastarąsias 14 dienų lankėsi Šengeno zonos šalyse.
***
Lietuvoje šeštadienį patvirtintas 7-tas koronaviruso atvejis: