Žarnyno valymo aparatas – ne naujiena užsienyje. Tačiau tradicinėse Lietuvos gydymo įstaigose tokio nerasime. 15 metų vienam sostinės natūralios medicinos centrui vadovaujanti gydytoja tvirtina, kad visi darbuotojai čia turi licenzijas, tačiau kartais apšaukiami šarlatanais. Natūrali medicina Lietuvoje niekaip nereglamentuota, taigi ir kvalifikuoti alternatyvios medicinos ekspertai, ir būrėjai patenka į vieną grupę. Užsimota padėtį keisti ir įteisinti netradicinę mediciną.
„Kad žmonės pagaliau žinotų, kad tai yra tradicinės, oficialios medicinos sritis. Papildoma, alternatyvi medicina bus integruota į oficialią mediciną. Ir pagaliau bus konsensusas ir supratimas, harmonija tarp daktarų, kurie dirba tradicinėj medicinoj ir alternatyvioj“, - sako natūralios medicinos centro vadovė Jelena Tulčina.
Natūrali medicina įteisinta daugumoje Europos Sąjungos šalių. Lietuvoje jos rūšių – daugiau kaip 30: ajurveda, tradicinė kinų terapija, joga ir kitos.
„Jau yra tokia paklausa, kad neįmanoma apie tai nekalbėti ir nedaryti. Vis tiek žmonės eis ir darys, nes yra rezultatai“, - tikina J. Tulčina.
Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kad netradicinė medicina būtų kontroliuojama dvejopai. Kai kurioms sritims užtektų savireguliacijos ir stebėsenos, pavyzdžiui, menų, šunų, delfinų terapijai. Kitoms reikėtų licencijų – homeopatijai, akupunktūrai, fitoterapijai.
„Labai dažnai išgirstam klausimų, ar močiutė, kuri augina vaistažoles, dabar nebegalės jų pardavinėti. Galės pardavinėti, bet negalės mišinių pardavinėti, nes vaistažolės gali pakenkti žmogui vartojamos su vaistais“, - pasakoja SAM Teisės departamento direktorė Nerija Stasiulienė.
„Mūsų specialistai yra baigę užsienyje universitetus, turi tą tinkamą kvalifikaciją. Tačiau, kad ją galėtų teikti ir kaip galėtų teikti, tai reikia reglamentuoti“, - teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Danutė Mikutienė.
Siūlymas – kompleksinis
Visi pasaulyje taikomi natūralios medicinos metodai turi bendrą bruožą – gydoma ne atskira liga ar organas, o organizmo visuma. Šis požiūris skaldo ir medikų bendruomenę. Dalis tai vadina nesąmone. O štai ilgametis kardiochirurgas Jurgis Brėdikis tikina, kad tūkstantmetės patirties nurašyti negalima. Būna atvejų, kai įprasti vaistai negelbsti. O ir gilus žmogaus tikėjimas net ir kvailiausiu gydymo metodu kartais padaro stebuklus.
„Aš įsivaizduoju, kad ateities medicina turi būti šiuolaikinė, integruota ir išfiltruota Rytų šalių tradicinė medicina, energinė ir dvasinė medicina. Tai tikrai padės žmonėms būti sveikesniems“, - svarsto akademikas, kardiochirurgas Jurgis Brėdikis.
Lietuvos natūralios medicinos rūmų pirmininkas sako, kad siūlymas įteisinti netradicinę mediciną – kompleksinis. Tam būtinas švietimas – ir sveikos gyvensenos pamokos vaikams, ir daugiau informacijos visuomenei.
„Valstybė turi pradėti vertinti sveiką žmogų. Sveikas žmogus sukuria daug didesnę pridėtinę vertę, jis, galų gale, neišleidžia valstybės pinigų, nes jis savimi rūpinasi. Todėl atsakomybės perkėlimas ant paties žmogaus, nes pats žmogus irgi privalo rūpintis savo sveikata“, - tikina Lietuvos natūralios medicinos rūmų pirmininkas Algirdas Raslanas.
Vis dėlto lieka daug klaustukų – ar pripažinti specialistai gali tikėtis valstybės pinigų, kaip užtikrinti, kad neatsivers nauji keliai šarlatanams.
„Tai procesas, tai ilgalaikis procesas. Šiandien aš negaliu pasakyti, kaip mes toliau gyvensim ir kaip tvarkysimės tuos klausimus“, - priduria A. Raslanas.
Statistika rodo, kad 65 procentai Europos gyventojų gydėsi natūraliais metodais. Penktadaliui jie buvo paskirti gydytojų. Pasak ekspertų, aiškesnė tvarka žmonėms leistų žinoti, ar jie kreipiasi į specialistą, ar į savamokslį. O kurį pasirinkti – liktų apsispręsti patiems.