„Seimo tinklalapis veikia, transliacija vykdoma. Tam tikrų niuansų yra dėl pritaikytų apsaugos priemonių, bet jei pati atakos esmė buvo sutrikdyti konferenciją - konferencija nesutrikusi, ji transliuojama“, - BNS sakė R.Černiauskas. - Šiuo metu ataka yra pasibaigusi, bet kad dienos metu nebūtų trikdoma tinklalapio veikla, priemonės bus taikomos iki pat vakaro“.
Atakos iš užsienio
Jis patvirtino, kad DDoS atakos, tai yra kai tuo pat metu siunčiama daugybė užklausų iš įvairių interneto taškų, buvo vykdomos iš mažiausiai 10 tūkstančių kompiuterių, esančiu visuose kontinentuose. Jis neatmetė, kad šiuo metu atakų sumanytojai gali stebėti situaciją vertindami tinklalapio saugumo pasikeitimus.
„Nėra nė vieno lietuviško „boto“, nė vieno kompiuterio, kuris būtų atakavęs iš Lietuvos adresų. Tai tik po teisinės pagalbos prašymo būtų galima kažką sužinoti, greitai nepavyks“, - kalbėjo R.Černiauskas.
Anot jo, atakų organizatoriai siekė sutrikdyti tik pagrindinio Seimo tinklalapio, iš kurio vykdytos transliacijos, veiklą - teisės aktų duomenų bazė ir kiti Seimo tinklalapiai nebuvo atakuojami. Centras bendrauja su policija - dėl to, ar kreiptis į pareigūnus dėl patirtos žalos, turėtų apsispręsti Seimo kanceliarija.
R.Černiauskas anksčiau sakė, kad ataka vykdoma nuo šeštadienio 17 valandos, centras sekmadienį situaciją suvaldė ir pritaikė apsaugos priemones, kad tinklalapis veiktų, tačiau pirmadienį sutrikimų neišvengta. Anot jo, atakų kilmės šalį būtų galima nustatyti, jei dėl to kreiptųsi policija.
Atakos priežastis - neaiški
Kaip pirmadienį sakė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, tai pirma tokio masto ataka prieš parlamentą. Seimo pirmininkė sakė, kad tiksliai nežinoma, ar programišių ataka buvo nukreipta prieš Krymo totorių renginį.
„Sunku pasakyti, ar čia konkrečiai dėl šio renginio. Jeigu dėl šio renginio, tai akivaizdžiai rodo, kad nenorima, jog pasklistų informacija plačiau pasaulyje, nes tikrai tema yra aktuali: Krymo totorių klausimai, žmogaus teisių pažeidimai, jų gyvenimas tose teritorijose tampa nežmoniškas, gyvena nežmoniškomis sąlygomis. Ta tarptautinė kova telkiasi ir galbūt kam nors nepatinka“, – svarstė L.Graužinienė.
Pirmadienį taip pat buvo laikinai sutrikusi kai kurių kitų valstybės institucijų tinklapių veikla. Kurį laiką vartotojams buvo nepasiekiamos Prezidentūros, Krašto apsaugos ministerijos, Karo akademijos, Jungtinio štabo, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Ryšių reguliavimo tarnybos svetainės internete. Anot Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovo, šie sutrikimai nesusiję su atakomis, o atsirado dėl paslaugas teikiančios valstybinės įmonės „Infostruktūra“ įrangos gedimo.