• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pamenate prieš porą metų darželinukams mėgintą sekti pasaką apie du princus? Ši pasaka žymi tuo, kad princai buvo gėjai. Anuomet Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA), kuriai nerimą sukėlė ikimokyklinėse įstaigose per „Gender Loops“ projektą diegiama mažamečių ugdymo metodika, aiškinanti ir apie netradicinę seksualinę orientaciją, tokius mokymo planus užprotestavo.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai viešumoje pasirodė informacija, kad labai panašų projektą Lietuvos darželiams planuoja siūlyti Moterų informacijos centras, bet keli Seimo nariai, sužinoję, kad trimečiams ruošiamasi pasakoti apie tai, kad lytis yra kiekvieno žmogaus ne prigimties, o apsisprendimo reikalas, pakėlė triukšmą. Projekto vykdytojų teigimu, Seimo nariai negalėjo susipažinti su leidinio medžiaga, nes ji... slapta, tad panašu, kad kalbama apie labai didelį „dramblį“, kurį kiekvienas bando įsivaizduoti savaip.  Liepos 31 d. Seime vyko apskritojo stalo diskusija „Ar mūsų vaikai taps lyčių lygybės bandomaisiais triušiais?“.

REKLAMA

„Šią diskusiją suskubau rengti po to, kai sužinojau, kad paskutiniu metu ypač pagarsėjusi, tačiau neviešinama lyčių lygybės mokymo projektą ketinama įgyvendinti jau nuo rugsėjo 1-osios. Kaip Seimo narė ir kaip mama, šią diskusiją rengiu, siekdama sužinoti visas slepiamas subtilybes, nes tėvai privalo būti informuojami, kokias „vertybes“ ir naujoves siekiama diegti jų vaikams, nes tėvai neturėtų nerimauti, kad darželyje palikę mergaitę, pasiims berniuką ir atvirkščiai“, – teigė diskusijos iniciatorė Asta Baukutė.

REKLAMA
REKLAMA

A. Baukutė akcentavo, kad tėvus glumina nežinia, nes į klausimus apie rengiamą programą nebuvo atsakyta.

Šiaurės ministrų tarybos biuro patarėja Vida Gintautaitė sakė : „Projektas vyksta pagal bendrą lygių galimybių suderintą programą. Paskutinėje penktojoje programoje be kitų temų numatyta ir lyčių lygybės tema.“ Specialistė teigė, kad programose įgyvendinama Danijos ir Islandijos darželiams parengta metodika. V. Gintautaitė pabrėžė, kad metodika turi būti suderinta su Lietuvos ekspertais ir gautas jų pritarimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei būtų tokia situacija, kad visų Baltijos šalių ekspertai pamatytų, jog tekstai turi daug pakeitimų, leidiniai nebūtų spausdinami, tik aptarti ekspertų“, – teigė patarėja.

Šiam projektui skirti trisdešimt penki tūkstančiai litų, projekto darbo grupę sudaro tiek valstybinių, tiek nevyriausybinių organizacijų specialistai.

REKLAMA

Diskusijos metu itin daug aštrių komentarų pažėrė Seimo narė Dalia Teišerskytė, kuri teigė, kad projekto užmojai kelia rimtų abejonių ir niekina lietuviško auklėjimo standartus.

Psichiatras Gintautas Vaitoška, kuris taip pat domėjosi rengiama metodika, sakė: „Švietimo ministerijos patvirtintoje programoje kalbama, kad berniukas ir mergaitė yra vienodai vertingi, bet skirtingi ir dokumente pabrėžiami vyrų ir moterų lytiniai skirtumai. Jūsų metodikoje trūksta pusiausvyros dėl kiekvienos iš lyčių unikalumo.“

REKLAMA

Diskusijoje dalyvavusi Nacionalinės šeimų asociacijos atstovė Vita Kuliavienė sakė: „Teko dalyvauti darbo grupėje, tačiau jaučiausi vieniša dėl savo nuomonės. Kiekvienas mano argumentas buvo užglaistomas ir pabrėžiama, kad programa privalo eiti į priekį.“  Kalbėtoja taip pat pabrėžė, kad po darbo grupės posėdžio nesulaukusi ir susitikimo protokolo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moterų informacijos centro vadovė Jūratė Šeduikienė pripažino, kad psichologei nebuvo išsiųstas protokolas:  „Ekspertai sutarė, kad iki galo nesutvarkius metodinio leidinio, jo viešinti negalima. Vėliau metodiką Lietuvos kontekstui adaptavo ikimokyklinio ugdymo specialistė Austėja Lansbergienė.“

REKLAMA

Į J. Šeduikienės komentarą apie tai, kad mūsų visuomenėje gajūs stereotipai ir berniukui parkritus sakoma „būk vyras, neverk“, iš auditorijos buvo replikuota, kad pagal naująjį projektą parkritus mergaitei bus sakoma „būk vyras, neverk“. Ironiškas komentaras buvo palydėtas plojimais.

REKLAMA

„Ši metodika – tai pasiūlymą susipažinti su Danijos patirtimi, bet apie jos tinkamumą Lietuvai mes ir nuspręsime“, – kalbėjo J. Šeduikienė ir pridūrė, kad ji bus pristatytą siauram ekspertų ratui tik vėlyvą rudenį.

Diskusijos metu nuskambėjo daug aštrių pastabų, dėl neva Moterų centro pastangų įsisavinti projektui skirtas lėšas. „Prieš imdami pinigus iš svetimos valstybės pagalvokime, kur juos panaudosime, o prieš darydami Lietuvos tėvams paslaugą, pirmiausia jų paklauskite, ar jiems tokios paslaugos reikia“, – karčiai kalbėjo Seimo narė D. Teišerskytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turime būti geranoriški, bet kartu ir teisingi. Manau, kad programos idėjos nebus keičiamos, ten rašoma, kad „lytimi tampama“. Paredaguosite, duosite tam tikriems specialistams, kurie viską įvertins palankiai. Tikime, kad norite gero, pritariu, kad stereotipus reikia naikinti, bet pasaulyje yra ir kitų patirčių“, – kalbėjo G. Vaitoška ir pridūrė, kad šiuo metu pasaulyje itin aktuali vyriškosios tapatybės problema.

„Šiuo metu pastebima vyriškos tapatybės krizė ir tokios paraiškos kaip hedonizmas, neatsakingumas, nenorėjimas imtis atsakomybės“, – kalbėjo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų