Vis daugiau aplinkybių rodo, kad Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkursas grimzta į neskaidrumo liūną. Kalėjimų departamentas (KD) ir toliau visais būdais bando pašalinti iš konkurso mažiausią kainą pasiūliusią bendrovę „City Service“, tačiau noriai neskelbiamas derybas tęsia su žymiai brangesnes kainas pasiūliusiais dalyviais – „Pilies projektais“ ir bendrovių „Hanner“, „Dailistos“ ir „Corpus A“ konsorciumu. Jų pateikti pasiūlymai atitinkamai siekė 289 mln. ir 273 mln. litų.
Po paslapties skraiste tūnantis ir griežtai nuo visuomenės saugomas konkursas paskatino gandus, esą vienas iš likusių dalyvių ženkliai padidino galutinę kainą. KD komercinio dialogo su dviem konkurso dalyviais nelinkęs komentuoti, todėl ir toliau nėra aišku kas už šiuos pinigus tiksliai bus daroma.
Kaip portalui balsas.lt sakė Seimo narys Naglis Puteikis, konkurso dalyvių pasiūlymų vertinimas primena viešuosiuose pirkimuose įsišaknijusią korupciją – iš konkurso buvo išeliminuota mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė, o dabar du pasilikę dalyviai galimai dar didina kainą. Politiko teigimu, ir pati KD vadovybė elgiasi keistai.
„Pinigais reikia dalintis. Ir departamentui, ir Teisingumo ministerijai, ir politikams, Seimo nariams“, - sako N.Puteikis.
Parlamentaras užsiminė, kad dar vasaros pabaigoje, paaiškėjus, kad iš konkurso buvo išeliminuota mažiausią kainą pasiūliusi bendrovę, jis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas ištirti, ar KD organizuotame konkurse nėra korupcinių apraiškų.
„Iš prokuratūros gavau atsakymą, kad mano kreipimasis persiųstas į Vilniaus apygardos prokuratūrą. Iš pastarosios, nors jau praėjo nemažai laiko, jokio atsakymo nesulaukiau. Ir vargu ar sulauksiu: panašiai sutiko su milijoninės vertės Valdovų rūmų, Nacionalinio stadiono statybomis. Nors korupcija akivaizdi, pareigūnai tyli“, - N.Puteikis minėjo, kad ten, kur milijoninės sumos, teisėsauga ne tik akla, bet ir kurčia.
Liepos 24 d. KD išplatintame pranešime iš pradžių buvo nurodyta, kad atnaujinamas ankstesnis konkurencinis dialogas su dviem dalyviais. Po keleto dienų, liepos 29 d., KD pakeitė savo pranešimo tekstą ir jame jau nurodė, jog „Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Viešųjų pirkimų komisijos siūlymu kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą dėl sutikimo tęsti Lukiškių kalėjimo iškėlimo iš Vilniaus m. centrinės dalies projektą neskelbiamų derybų būdu“. Sutikimas iš Viešųjų pirkimų tarnybos yra gautas. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu, KD Viešųjų pirkimų komisija 2014-07-24 nusprendė viešai paskelbti pirkimo techninę specifikaciją centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje.
Taigi KD paskelbė apie savo veiksmus jau naujame pirkime ir netgi paskelbė techninę specifikaciją, dėl kurios iki 2014 rugpjūčio 5 dienos visi suinteresuoti dalyviai galėjo teikti savo pastabas.
Tokia KD pozicija ne tik suklaidino visuomenę, nes be jokio specialaus paaiškinimo pakeistas informacijos turinys, bet ir leidžia daryti pagrįstas išvadas, jog KD ir pačiam visiškai neaišku, ką jis daro ir kodėl daro. Tokie veiksmai tik dar labiau suponuoja įžvalgas, jog KD vadovybei vis vien, už realią ar išpūstą kainą bus statoma nauja įkalinimo įstaiga.
Balsas.lt kalbintas Seimo narys Remigijus Šimašiaus teigė neturintis nuomonės dėl veik triskart padidėjusios Lukiškių kalėjimo iškeldinimo kainos, tačiau akcentavo, kad „kalėjimo iškėlimas prasmingas tik tokiu atveju, jeigu vėliau bus iškeltas ir tardymo izoliatorius, ir ligoninė. „Iškėlus tik kalėjimą, tai neatpigintų, o gal net pabrangintų visą kalėjimų sistemą", – sakė jis.
Šių metų vasaros pabaigoje Teisingumo ministerija parengė teisės aktų projektus, leisiančius pradėti statyti Vilniaus pakraštyje naują tardymo izoliatorių-pataisos namus, į kurį bus perkelti Lukiškių tardymo izoliatoriuje laikomi suimtieji ir Vilniaus pataisos namų nuteistieji. Siūloma, kad nauja laisvės atėmimo įstaiga būtų statoma viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės būdu. Planuojama, kad bendra šio 25-erių metų trukmės projekto vertė siektų iki 998 mln. litų, todėl minėto projekto įgyvendinimui dar reikės gauti Seimo sutikimą. Taigi viso Lukiškių komplekso, kuriame be kalėjimo ir izoliatoriaus dar yra ir ligoninė perkėlimas mokesčių mokėtojams kainuos ne mažiau milijardo litų.