• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ligoninėse mirusiesiems suskaičiuotas laikas

Įprasta, kad pacientai išprašomi iš ligoninių, tačiau ar moralu, kad medikai skubina atsiimti mirusiųjų palaikus net naktį. Toks klausimas jau beveik metai neduoda ramybės Panevėžio rajono gyventojai Violetai (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Įprasta, kad pacientai išprašomi iš ligoninių, tačiau ar moralu, kad medikai skubina atsiimti mirusiųjų palaikus net naktį. Toks klausimas jau beveik metai neduoda ramybės Panevėžio rajono gyventojai Violetai (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

REKLAMA

 

Mirusiojo nakčiai nepaliko

Pernai vasarį Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje mirė jos senyvo amžiaus uošvis. Vyras sirgo ir lėtai geso. Jo gyvybė nutrūko apie 12 valandą nakties artimųjų akivaizdoje.

Pasak Violetos, jie tikėjosi, kad mirusiojo kūną iš ligoninės galės pasiimti rytą, kai jau žinos, kur šarvos.

„Tačiau medikai pasakė, kad per dvi valandas turime pasiimti lavoną. Kur mums jį naktį vežti, kur šarvoti?“ – apie stresinę situaciją, kurioje buvo atsidūrę mirusiojo artimieji, pasakojo rajono gyventoja.

Ponia Violeta sakė nė neįsivaizdavusi, kad ligoninėse tokia tvarka. Ji svarsto, ar tik už tokios skubos nekyšo ritualinių paslaugų firmų ausys.

REKLAMA
REKLAMA

„Visi žinome, kad jos smarkiai konkuruoja dėl mirusiųjų. Kai reikia velionį naktį pasiimti iš ligoninės, aišku, kad sutrikę žmonės medikų klaus, į kokia įmonę jiems skambinti“, – samprotavo moteris.

REKLAMA

Tiesa, Violetos uošvio kūną iš ligoninės pasiėmė pačių giminaičių pasirinkta laidojimo paslaugas teikianti bendrovė.

Dalinti telefono numerius uždrausta

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorę Violetą Grigienę nustebino iškelta problema. „Kiek dirbu, niekas dėl to, kad prašome mirusiuosius pasiimti per porą valandų, nereiškė pretenzijų. Pagal įstatymus, skyriuje, kuriame buvo gydomas pacientas, konstatavus jo mirtį, palaikai palatoje laikomi iki 2 valandų. Per tą laiką artimieji turi susirasti laidojimo paslaugas teikiančią įmonę, kuri paims kūną“, – „Sekundei“ teigė direktorė.

REKLAMA
REKLAMA

Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovė patikino, kad įstaiga neprivalo turėti lavoninės ar patalpos, kurioje būtų galima mirusiuosius laikyti ilgiau. Iki remonto ligoninėje buvo patalpa, kur tas porą valandų ar kiek ilgiau, jeigu paprašydavo artimieji, buvo laikomi mirusieji.

Vykstant remonto darbams, teko labai susispausti, tad mirusių pacientų artimieji kūnus dažnai pasiima tiesiog iš palatų. Po kapitalinio remonto ligoninėje į mažą lavoninę panašios patalpos nebus, nebent atskira nedidelė palata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Suprantama, kad kitiems pacientams nėra malonu matyti mirusį palatos kaimyną. Todėl velionio artimųjų ir prašome kaip galima greičiau pasiimti kūną“, – tvirtino V. Grigienė.

Pasak direktorės, kadangi įstaiga yra mieste, kur veikia kelios ritualinių paslaugų įmonės, žmonėms nėra problemų pasiimti mirusiuosius. Ji griežtai paneigė, kad medikai velionių artimiesiems dalija laidojimo paslaugų teikėjų telefonus.

REKLAMA

„Kai pradėjau vadovauti šiai ligoninei, iš karto darbuotojus įspėjau, kad nebūtų jokių reklamų, jokių lapelių su ritualinių paslaugų firmų numeriais dalijimo. Net ir žodžiu draudžiu rekomenduoti kurią nors. Tam yra informacijos telefonai, internetas, pažįstami“, – pabrėžė direktorė.

Ką daro tų velionių giminės, kurie gyvena ne Panevėžyje, o, pavyzdžiui, Vilniuje, Kaune ar kituose miestuose? Dažnai pacientai, kurių artimieji gyvena toliau, turi vietoje giminių, kaimynų, kurie esant reikalui ateina į pagalbą. Kartais kituose miestuose gyvenantys vaikai medikams palieka pačių pasirinktos laidojimų paslaugas teikiančios įmonės telefoną, kad artimajam mirus paimtų kūną.

REKLAMA

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje priimta mirusio paciento artimiesiems iš karto pranešti apie mirtį, nesvarbu, koks būtų paros metas.

V. Grigienės teigimu, to paprastai pageidauja giminės. Gydytojos nuomone, tokiu atveju nėra nieko blogo žmogų pažadinti antrą ar trečią valandą nakties.

Patys mirusiųjų nebeprausia

Šiemet renovuotoje Naujamiesčio ligoninėje taip pat nėra lavoninės, tik nedidelė patalpa be šaldymo įrangos, kurioje kūnai gali būti laikomi iki kelių valandų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninės vyriausioji gydytoja Nijolė Ulienė sako, kad palatoje velionis laikomas ne ilgiau kaip 2 valandas. Jeigu artimieji nespėja kūno per tą laiką pasiimti, jis perkeliamas į minėtą patalpą.

„Paprastai dėl kūno atsiėmimo nekyla problemų. Atvyksta ritualinių paslaugų įmonės ir išsiveža velionį. Neretai kartu atvažiuoja ir giminės. Tie laikai, kai žmonės patys ligoninėje prausdavo, rengdavo mirusiuosius, o paskui savo automobiliais išsiveždavo, seniai praėjo“, – pasakojo gydytoja.

REKLAMA

Ligoninės vadovė pabrėžė, kad jie neturi teisės artimiesiems atiduoti kūno, jeigu šie neturi tinkamo automobilio ir karsto jam vežti.

N. Ulienės teigimu, į ligoninę pasiimti mirusiųjų atvyksta įvairių ritualines paslaugas teikiančių įmonių darbuotojai, ji tik atkreipė dėmesį, kad viena įmonė paprastai išsiveža tik tuos mirusiuosius, kurie buvo vieniši, labai varganai gyveno ar jų gyvenimo būdas buvo toks, kad artimieji nepanoro rūpintis laidotuvėmis.

REKLAMA

„Nežinau, iš kur ji sužino apie tokių pacientų mirtį. Galbūt rajono Savivaldybė yra sudariusi su ja sutartį?“ – svarstė gydytoja.

Rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Vitalijaus Žiurlio teigimu, Savivaldybė nė su vienais ritualinių paslaugų teikėjais nėra sudariusi sutarties dėl vienišų, benamių gyventojų laidojimo. Pasak jo, mirus tokiam asmeniui, seniūnijos pačios ieško įmonių, galinčių palaidoti pigiausiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Skelbti konkurso neverta, nes tokių žmonių būna nedaug. Seniūnijos firmą pasirenka apklausos būdu“, – paaiškino administracijos direktorius.

Panevėžio miesto savivaldybė yra sudariusi sutartį su bendrove „Ramybės takas“. 2012 metais ji palaidojo 17, pernai iki gruodžio 1 dienos – 6 vienišus gyventojus ir benamius.

Laiko iki keturių parų

Respublikinė Panevėžio ligoninė garantuoja mirusiojo nemokamą apsaugą iki tol, kol jį atsiims šeimos nariai, jo atstovai arba paciento prieš mirtį nurodyti asmenys, bet ne ilgiau kaip 4 paras.

REKLAMA

Ligoninėje mirusieji dvi valandas laikomi skyriuje, specialioje patalpoje, paskui perkeliami į Patologijos skyriaus šaldytuvus.

Autopsija, vadinamasis skrodimas, atliekamas įstatymų nustatyta tvarka, jei tam neprieštarauja artimieji. Pacientui mirus smurtine mirtimi, siuntimą autopsijai išduoda teisėtvarkos institucijos. Sutikimą ar nesutikimą atlikti autopsiją artimieji privalo patvirtinti parašais. Inga Smalskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų