• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo pat koronaviruso ribojimų pradžios tam tikros visuomenės grupės skatino panaikinti visus reikalavimus ir tiesiog leisti visiems žmonėms persirgti. Naujų užsikrėtimų skaičiui kylant, ribojimai naikinami – jau netrukus atsisveikinsime su galimybių pasu, kalbama, kad palaipsniui gali nelikti ir kitų ribojimų. Kai kurie specialistai svarsto, kad paleidus pandemijos valdymą iš rankų ir leidus persirgti visiems gyventojams, pandemijos pabaiga ateitų greičiau. Vis dėlto neaišku, kiek žmonių, susidūrus su virusu prireiks medikų pagalbos, tad atšaukti ribojimus reikėtų palaipsniui.

Nuo pat koronaviruso ribojimų pradžios tam tikros visuomenės grupės skatino panaikinti visus reikalavimus ir tiesiog leisti visiems žmonėms persirgti. Naujų užsikrėtimų skaičiui kylant, ribojimai naikinami – jau netrukus atsisveikinsime su galimybių pasu, kalbama, kad palaipsniui gali nelikti ir kitų ribojimų. Kai kurie specialistai svarsto, kad paleidus pandemijos valdymą iš rankų ir leidus persirgti visiems gyventojams, pandemijos pabaiga ateitų greičiau. Vis dėlto neaišku, kiek žmonių, susidūrus su virusu prireiks medikų pagalbos, tad atšaukti ribojimus reikėtų palaipsniui.

REKLAMA

Per dieną pastarąją savaitę vidutiniškai patvirtinama apie 10 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu. Jei taip ir toliau, nereikės nei metų, kad persirgtume praktiškai visi.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) medicinos genetikas Lukas Žemaitis ketvirtadienį naujienų agentūrai BNS pripažino, kad greitas viruso plitimas iš esmės gali padėti suvaldyti pandemiją, gyventojams natūraliu būdu suteikdamas imunitetą.

REKLAMA
REKLAMA

„Stebime įdomią situaciją, kai omikron atlieka tarsi ir tokią paslaugą „paskiepydamas“ natūraliu būdu tuos, kurie nespėjo pasiskiepyti. Tai, vėlgi, galime tikėtis tam tikro atvejų sumažėjimo, manyčiau, reikšmingo. Bet reikia laukti, žiūrėti, kaip viskas pasikeis, nes gana sunku tai prognozuoti“, – kalbėjo L. Žemaitis.

REKLAMA

Galbūt laikas visus pandemijos valdymo ribojimus tiesiog palikti užnugaryje ir kaip tik siekti, kad COVID-19 persirgtų kuo daugiau žmonių?

Kuo daugiau užsikrėtimų – tuo arčiau pandemijos pabaiga?

Vilniaus universiteto (VU) profesorė Aurelija Žvirblienė aiškina, kad Lietuvoje per parą patvirtinamų užsikrėtimų skaičius iš tikrųjų yra didesnis nei tas, kurį Statistikos departamentas paskelbia kiekvieną rytą.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis užsikrėtusiųjų nespėja laiku pasidaryti PGR testo, kai kurie žmonės nejaučia simptomų ar dėl kitų priežasčių nusprendžia nesitestuoti, tad į oficialią užsikrėtimų statistiką nepapuola.

Trumpai tariant, kiekvieną dieną imunitetą COVID-19 įgija daugiau žmonių nei galime matyti statistikoje.

Pasak profesorės, skiepijimas ir persirgimas kuria kolektyvinį imunitetą, tad kuo daugiau žmonių įgija atsparumą virusui, tuo geriau. Kartu, kuo daugiau žmonių sėkmingai perserga COVID-19, tuo mažiau galinčių užsikrėsti lieka, o tai veda link pandemijos pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Imunizacija yra pagrindinis dalykas, kuris ir anksčiau sustabdydavo pandemijas. Tą mes žinome tiesiog iš istorijos – niekas kitas, kaip tik atsparių žmonių atsiradimas, negali sustabdyti viruso plitimo.

Bangos iš esmės kyla todėl, kad atsiranda nauji variantai, kurie greičiau plinta. Paprastai žmonės, kurie yra neseniai persirgę, per sekančią bangą neužsikrečia, tačiau virusas užkrečia tuos asmenis, kurie yra nepersirgę.

REKLAMA

Bangos taip ir ritasi, kol galų gale pasiekiamas labai aukštas imunizacijos lygis. Tai nėra 70 proc., o, pavyzdžiui, 95 proc.“ – tv3.lt aiškina A. Žvirblienė.

Kaip aiškina VU Gyvybės mokslų centro virusų tyrinėtojas Gytis Dudas, bet kokie pandemijos valdymo ribojimai iš esmės yra tik politinės priemonės, nurodančios valstybės požiūrį ir poziciją. Pasak jo, pandemija gali sustoti tik tada, kai nebeliks terpės, kur užkratas galėtų plisti.

REKLAMA

Tokios teorijos pavyzdys galėtų būti gripo protrūkiai.

„Vienu metu šaltuoju metų sezonu gripu visi neserga. Serga kažkuri populiacijos dalis, dažniausiai tai bus, tarkime, vaikai, kuriems tai yra pirmasis susidūrimas su gripo virusu. Jie neturi imuniteto. Kai kurie sergantieji bus vyresnio amžiaus žmonės, kurie dėl nusilpusio imuniteto yra imlūs.

Dalis žmonių bus tie, kurie gripu ar gripo atmaina yra sirgę praėjusiais metais, bet dabartinio sezono viruso giminaičiu buvo susidūrė prieš 10 metų“, – tv3.lt teigia G. Dudas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar ateityje kils naujų koronaviruso bangų, priklausys nuo to, ar atsiras naujų atmainų ir nuo to, kokį imunizacijos lygį bus pasiekusi žmonija.

Dabartinė banga dar turi potencialo

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektoriaus Juozo Augučio teigimu, turimi duomenys rodo, kad dabartinė koronaviruso banga dar turi potencialo. Tikėtina, kad dar ir kitą savaitę nematysime ženklesnio atvejų skaičiaus kritimo.

Pasak analitiko, jei neatsiras dar viena koronaviruso atmaina, gali būti, kad pavasarį pandemija baigsis ir pereis į endemiją ar kitą būseną.

REKLAMA

Atsiradus omikron atmainai, buvo girdėti svarstymų, kad ši atmaina reiškia, jog koronavirusas po truputį išsikvepia. Nors duomenų apie šią atmainą kol kas turima nedaug, aišku tiek, kad ji plinta greičiau, tačiau pasižymi kiek lengvesne ligos eiga.

VU Gyvybės mokslų centro virusų tyrinėtojas G. Dudas pastebi, kad nuo pat pandemijos pradžios girdėjome apie daug koronaviruso atmainų, tačiau ženkliai pandemijos eigą paveikė trys – alfa, delta ir omikron. Šiuo metu, pasak mokslininko, nepanašu, kad virusas išsikvepia.

REKLAMA

„Ką matėme visą laiką ar dabartinėje situacijoje, kai ribojimai yra laisvinami, tai labiau yra ne viruso judėjimas link kažko, bet labiau atspindi tai, kad visuomenė tampa vis labiau imunizuota. Gana didelė visuomenės dalis yra paskiepyta, labai nemaža dalis yra persirgę. Dabar žmonės bus ne tik vakcinuoti ar persirgę, bet ir vakcinuoti, ir persirgę.

Būtent tai lemia, kad pakartotinės infekcijos sugeba sukelti vis mažiau problemų, nes žmogaus imuninė sistema yra gana gerai susipažinusi su visais viruso baltymais. Todėl iš karto, nors ir naujai atmainai užkrėtus, jau turi kažkokį atsaką antikūnais“, – aiškina G. Dudas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl idėjos atleisti visus ribojimus ir leisti persirgti visiems, specialistai nesutaria

Jei mokslininkai sutaria, kad didesnis imunizacijos lygis reiškia vis labiau artėjančią pandemijos pabaigą, ar nebūtų tikslinga paleisti visus ribojimus ir tiesiog leisti visiems žmonėms persirgti?

Virusų tyrinėtojas G. Dudas svarsto, kad kaip pandemijos sprendimo būdas, pasiūlymas leisti persirgti visiems, yra visiškai normalus. Pasak jo, kol mokslininkams nėra duotas parametras, kiek kainuoja vieno žmogaus gyvybė, tol bet kokie pandemijos valdymo būdai yra tiesiog politiniai sprendimai.

REKLAMA

VU profesorė A. Žvirblienė aiškina, kad ribojimų tikslas niekad ir nebuvo priartinti pandemijos pabaigą. Ribojimais nuo perkaitimo buvo saugoma sveikatos priežiūros sistema. 

„Priemonės gali suplokštinti staigų infekcijų kilimą, tačiau tai nesprendžia problemos iš esmės, nepadidina atsparių žmonių skaičiaus. Pandemiją stabdo būtent atsparių žmonių skaičius“, – sako A. Žvirblienė.

Šiuo metu, kaip pastebi profesorė, jau einama link to, kad visų ribojimų artimu metu bus atsisakoma, o pandemija bus palikta savieigai. Pasak pašnekovės, galimybių paso sustabdymas yra žingsnis link to.

REKLAMA

Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad staigus visų ribojimų panaikinimas gali padidinti ligoninėms tenkančią naštą. Todėl tikėtina, kad ribojimai bus naikinami palaipsniui.

Tačiau J. Augutis laikosi šiek tiek kitokios pozicijos. Jo nuomone, idėja leisti persirgti visiems kelia dvejonių.

„Statistiškai galima taip elgtis. Tačiau kiekviena liga yra pavojinga žmogui, tuo labiau tokia, kaip COVID-19, kuri nelabai žinoma su savo pasekmėmis. Todėl lengvabūdiškai leisti visiems persirgti, nemanyčiau, kad būtų teisingas kelias. Turbūt, nei viena šalis pasaulyje tuo neina ir bando kiek įmanoma labiau apsaugoti savo visuomenes, kad kuo mažiau žmonių persirgtų.

REKLAMA
REKLAMA

Visiškai atleisti skiepus ir pasakyti, kad liga kaip skiepai, tegul visi užsikrečia, manau, būtų nelabai atsakingas žingsnis“, – svarsto J. Augutis.

Pasak profesoriaus, nevakcinuotiems žmonėms išlikti nepersirgusiems iki pandemijos pabaigos praktiškai neįmanoma. Norint neužsikrėsti reikėtų užsidaryti namuose, niekur neiti ir reikalingus produktus pirkti nuotoliniu būdu.

Specialistai primena, kad šiuo metu efektyviausia imunizacijos priemonė yra vakcinacija. Vakcina apsaugo nuo sunkios ligos formos ir nuo mirties.

„Didžioji apsauga buvo ir lieka vakcinacija. Jeigu žmogus pasiskiepija sustiprinamąja doze, statistika yra negailestinga tiek mirčių ir netgi užsikrėtimų atveju. Sakoma, kad vakcina pilnai neapsaugo – tai yra tiesa, tačiau užsikrečiančių santykis, jei perskaičiuotume, matytume, kad dvigubai daugiau užsikrečiančių yra nepasiskiepiję. Tikrai negalima nuleisti rankų, reikia vakcinuotis. Kitos tokios veiksmingos priemonės neturime“, – apibendrina J. Augutis.

Stabdo galimybių pasą

Portalas tv3.lt primena, kad Vyriausybė apsisprendė, jog nuo šeštadienio Lietuvoje nebegalios galimybių pasas. Šį dokumentą pakeis žmonių srautų ribojimai. Taip pat nuspręsta naikinti prievolę daliai darbuotojų testuotis dėl COVID-19.

Sveikatos apsaugos ministerija atsisakyti galimybių paso Vyriausybei pasiūlė pastebint, kad omikron atmaina užsikrečia ir imunitetą turintys gyventojai. Vis dėlto ministerija neatmetė, kad galimybių pasas, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos, galėtų būti grąžintas ateityje.

REKLAMA

„Pandemija tikrai nesibaigė. Tiesiog pastarąsias savaites darome tolimesnius mūsų veiksmų pakeitimus pagal tai, kaip elgiasi omikronas. Turėjome izoliacijos pokyčius, dabar mūsų prioritetas yra testavimas, rūpinamės respiratoriais. Dabar ateiname į etapą, kada norime aptarti kitas priemones, kurios susijusios su keliavimu, su galimybių pasu“, – Vyriausybėje trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

A. Dulkys neabejoja, kad galimybių pasas padėjo valdant COVID-19 pandemiją ir paskatino skiepijimąsi.

„Turėdami tas žinias apie tai, kaip elgiasi omikrono atmaina, matome, kad jai plintant, rizika užsikrėsti išlieka tiek neskiepytiems, tiek pilnai skiepytiems asmenims. Todėl galimybių paso, kaip COVID-19 valdymo priemonės, reikšmė yra gerokai sumažėjusi. Siūlome sustabdyti galimybių paso veikimą šalyje, o esant nepalankiai epidemiologinei situacijai ir poreikiui, bus galima grįžti prie jo taikymo“, – sakė A. Dulkys.

Savo ruožtu ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė nedrįso teigti, kad galimybių paso Lietuvoje niekada nebeprireiks. Jos manymu, tai buvo geras įrankis valdant pandemiją bei skatinant gyventojus skiepytis.

„Jaučiuosi kaip nekrologą skaitydama. Labai gerai bus, jeigu nebereikės grąžinti šito įrankio“, – posėdyje sakė I. Šimonytė.

REKLAMA

Ribos klientų skaičių

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos, net ir atsisakius galimybių paso, gyventojams vis tiek įvedami tam tikri ribojimai.

Parduotuvėms, turgavietėms ir kitoms prekybos vietoms, esančioms uždaroje erdvėje, nustatytas reikalavimas užtikrinti 15 kv. m bendrą plotą vienam lankytojui arba vienu metu aptarnauti ne daugiau kaip vieną asmenį.

Ploto reikalavimas nustatytas, atsižvelgiant į anksčiau taikytą praktiką iki galimybių paso įvedimo bei atsižvelgiant į 2 m saugaus atstumo laikymąsi nuo kitų asmenų tose vietose, kuriose susidaro dideli lankytojų srautai.

Kartu nuspręsta kontaktiniu būdu teikiamas paslaugas, ūkinę veiklą, prekybą, organizuojamus komercinius ir nekomercinius kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges, festivalius ar kitus viešus renginius leisti vykdyti užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytus reikalavimus, t.y.: asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi sąlygas, kitus visuomenės sveikatos saugos, higienos ir kt.

Galimybių paso atsisakoma nuo vasario 5 dienos.

As neskiepytas,persirgau tuo covidu gan lengvai.Kaimynas po 2 daziu irgi susirgo,bet gan sunkokai.Gaves 3 doze po kiek laiko vel susirgo,na tipo omikronu,bet lengvai.Tai cia viskas priklauso nuo organizmo ir imunines sistemos,o tie skiepai kaip tik naikyna imuniteta.Cia kaip narkotikas,kol vartoji tol gerai.Po to dar neaiskios pasekmes gali buti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų