Jos populiarumo nepalaužė nei viešai nediskutuojama komunistinė praeitis, nei politologams neaiški užsienio politika, nei populiarios žurnalistės išleista knyga apie jos „nuslėptą gyvenimą“. Prezidentė Dalia Grybauskaitė nuo pat prezidentavimo pradžios lieka populiariausių politikų reitingų viršūnėse. Be to, apklausos rodo, kad gyventojai pasiryžę ją perrinkti prezidente antrai kadencijai. Atrodo, būsimų prezidento rinkimų baigtis jau žinoma, tačiau ko delsia pagrindinė jų dalyvė?
Gera taktika
Vytenis Andriukaitis, Seimo narys, LSDP narys
Prezidentei D.Grybauskaitei nėra ko skubėti. Ji laikosi geros taktikos. Ne visi jau taip delsia. Štai Darbo partijai atstovaus Artūras Paulauskas. Kitos partijos dar tyli, tačiau ne be reikalo: socialinės apklausos, prognozuojančios D.Grybauskaitės pergalę, atbaido daugelį. Vis dėlto apklausos dabar gali rodyti vienokius rezulatatus, o po kelių mėnesių – kitokius.
Lietuvos socialdemokratų partija savo kandidato dar kol kas taip pat neišsirinko, tačiau tai padarys partijos posėdyje dar šį mėnesį. Kalbos, kad prezidento rinkimuose nekandidatuos partijos lyderis Algirdas Butkevičius, dar yra negalutinės.
Kartu su partijos nariais stengsiuosi įkalbėti jį dalyvauti. A.Butkevičius turi realių galimybių įveikti D.Grybauskaitę, tačiau jei jis vis dėlto atsisakys kelti kandidatūrą, bus renkamas kitas partijos atstovas, kuris dar nėra numatytas. Iki prezidento rinkimų liko penki mėnesiai, tad dar yra laiko būsimiems kandidatams viską apgalvoti ir kelti kandidatūras. Manau, kad įtampa augs likus keliems mėnesiams iki rinkimų. Tuomet tikrai pamatysime visus siekiančius prezidento posto.
Tapo tradicija
Mindaugas Kluonis, politologas Įvardyti save kaip būsimą kandidatą rinkimuose paskutinę akimirką – jau Lietuvos politinio gyvenimo tradicija. Mažiau žinomiems kandidatams toks slapukavimas leidžia išvengti išankstinio žiniasklaidos ir oponentų puolimo, lieka mažiau laiko rinkti kandidatui nepalankią medžiagą.
Žinomiems kandidatams, tokiems, kaip D.Grybauskaitė, užimantiems oficialius postus valstybės valdžioje, delsimas įvardyti save kandidatais leidžia išvengti kaltinimų naudojantis valdžios teikiamomis galimybėmis vykdant rinkimų kampaniją, iš anksto susižinoti galimus varžovus ir išanalizuoti jų galimybes bei ištirti, kurios politinės partijos galėtų remti dabartinės valstybės vadovės kandidatūrą. Matant kitus potencialius kandidatus, jų rėmėjus, dar nesant kandidatu, lengviau įvertinti galimą paramą ir galimybes pritraukti paramą, formuoti rinkimų strategijas.
Mažai kas abejoja D.Grybauskaitės kandidatavimu, tačiau nesiskelbdama, kad kandidatuos, ji turi daugiau užkulisinio veikimo galimybių, nei turėtų paskelbusi apie kandidatavimą, ir yra mažiau politiškai pažeidžiama.