• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors pacientai šiuo metu itin aršiai piktinasi dėl sunkumų ne tik patekti pas gydytoją, bet ir prisiskambinant į registratūrą, dalis jų, įbaiminti naujojo koronaviruso ir pandemijos, išvis nesiryžta kreiptis pagalbos. Medikai neslepia, kad tokios tendencijos didina nerimą, mat „iškentėtas“ skausmas ar „išvaikščiotas“ insultas gali dar labiau pabloginti pacientų būklę.

117

Nors pacientai šiuo metu itin aršiai piktinasi dėl sunkumų ne tik patekti pas gydytoją, bet ir prisiskambinant į registratūrą, dalis jų, įbaiminti naujojo koronaviruso ir pandemijos, išvis nesiryžta kreiptis pagalbos. Medikai neslepia, kad tokios tendencijos didina nerimą, mat „iškentėtas“ skausmas ar „išvaikščiotas“ insultas gali dar labiau pabloginti pacientų būklę.

REKLAMA

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidento Šarūno Narbuto manymu, toks elgesys yra labai žmogiškas. 

„Taip, yra tų, kurie gauna paslaugas, kurie negauna. Kaip ir yra tų, kurie nori gauti paslaugą, ir tų, kurie bijo. Taip yra dėl to, kad visų pirma pacientai gydymo įstaigas vertina kaip didesnį pavojaus šaltinį užsikrėsti koronavirusu. Juolab, kaip žinia, ši infekcija onkologiniams pacientams ypač pavojinga“, – kalbėjo jis.

Bijo išeiti iš namų

Kitas jo įvardytas nenorą lankytis gydymo įstaigose didinantis dalykas – tai, kad pacientai negali apsirūpinti apsaugos priemonėmis:

REKLAMA
REKLAMA

„Įstaigos dabar apsaugos priemonių turi daugiau nei pakankamai, bet su pacientais jomis nesidalina. Taip, daugelis patys nusiperka, bet yra žmonių grupė, kuri nenusiperka ir todėl rizikuoja arba neina.“

REKLAMA

Savo ruožtu Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė pastebėjo, kad apskritai yra įbaugintų vyresnių  žmonių, kurie dar nuo karantino pradžios niekur nekiša nosies laukan.

„Ta baimė yra ir kas labiausiai ją įvaro – pastovus eskalavimas žiniasklaidoje, kad jei jūs esate virš 60 metų, sergate įvairiomis ligomis, negalite išvis iš namų išeiti. Žinau tokių žmonių, kuriai dar šiandien nesusitinka nei su vaikais, nei su anūkais, nei į  parduotuvę, nei į vaistinę – niekur neišeina“, – pastebėjo ji. 

REKLAMA
REKLAMA

Neatvyksta ir užsiregistravę

Tai, kad dalis pacientų patys nenori atvykti konsultacijos, pastebi ir ne vienos gydymo įstaigos atstovai. 

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) poliklinikos vedėjos Rasos Vancevičiūtės-Petkevičienės teigimu, situacija šiuo metu išlieka panaši į karantininę.

„Dalis pacientų vis dar neatvyksta ir užsiregistravę  konsultacijai“, – konstatavo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalui pasakodamas, kaip įstaigoje po truputį atnaujinamos planinės paslaugos, Švenčionių ligoninės direktorius Antanas Lašinskas irgi pastebėjo, kad žmonės ar per tiek ilgai trukusį karantiną atprato lankytis gydymo įstaigose, ar tiesiog yra įsibaiminę.

Į tai, kad dalis pacientų, girdėdami apie naujus su židiniai ligoninėse siejamus koronaviruso atvejus, dėmesį yra atkreipusi ir VUL Santaros klinikų direktoriaus medicinai pavaduotoja ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui Jolita Jakutienė. 

REKLAMA

„Žiniasklaidoje vis girdima apie naujus atvejus, tad dalis tikrai bijo kreiptis ir atvykti, bet šiaip įstaigoje stengiamės atnaujinti kuo daugiau planinių paslaugų, kiek tai leidžia dabartiniai reikalavimai", – sakė ji.

Baimė kitų problemų nepridengia

Nepaisant to, pacientų organizacijos atkreipia dėmesį, kad išaugusi pacientų baimė nepaneigia šiuo metu didžiulių problemų dėl paslaugų prieinamumo.

REKLAMA

Vienas pagrindinių skundų tai, kad žmonės jei sulaukia pagalbos, ji dažnai teikiama nuotoliniu būdu.

„Bet juk gydytojas nuotoliniu būdu nei kraujo spaudimą pamatuos, nei širdies ar plaučių pasiklausys. Dėl to žmonės išgyvena, kad jiems liga užleidžiama, kad negali laiku patekti pas specialistus“, – sakė pacientų atstovė.

Patys kai kurių įstaigų vadovai jau pastebi, kad tenka sulaukti ne tiek didesnio pacientų srauto, kiek sunkesnių ligonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karantino pasekmių banga – link Naujųjų 

Nors NVI poliklinikos vedėja teigė dar tokių sunkių pacientų srauto išaugimo nepastebinti, visgi jaučianti nerimą, kad problemos gali išryškėti artėjant Naujiesiems metams.

„Kalbant apie pirmą kartą besikreipiančius pacientus, jų srautas nebuvo nutrūkęs. Be to, dar praėjo per mažai laiko, kad tą pacientų sunkumą galėtume įvertinti. Trys mėnesiai – dar nėra kraštutinis terminas, kad tai pasijaustų.

REKLAMA

Vis dėlto, manau, kad tam tikrą bangą pasekmių matysime apie Naujus metus ir ji tikrai gali būti, nes pirminė grandis kažkaip lėčiau pradeda dirbti nei mes“, – pastebėjo Rasa Vancevičiūtė-Petkevičienė.

Ji priminė, kad aktualu ir tai, kad taip pat yra sustabdytos ir prevencinės programos.

„Aišku, į jas ateina pacientai su dar neišplitusia liga. Tačiau tikrai pasitaikys, kad šiuo laikotarpiu žmonės bus mažiau drąsūs kreiptis į gydytoją.  Ir tai vėliau atsilieps sulaukiant sunkesnių pacientų“, – sakė ji.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad dėl tokio besikeičiančio pacientų elgesio, vengimo lankytis gydymo įstaigose ateityje ir toliau numatoma dalį paslaugų teikti nuotoliniu būdu.

„Ir dabar jau patys pacientai taip nesiveržia fiziškai atvykti į įstaigą. Anksčiau vos kas suskausdavo ir reikalaudavo iškart pagalbos gydytojų. Dabar 10–15 proc. žmonių tikrai užtenka pasikonsultuoti telefonu. Nuotoliniu būdu dabar leidžiama išrašyti ir vaistus, ir paskirti gydymą“, – pastebėjo Centro poliklinikos direktorius, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų