Į portalą tv3.lt moteris kreipėsi po to, kai prieš dvi savaites į šv. Roko ligoninę paguldytam tėčiui Albinui (vardas pakeistas) prireikė tam tikrų kraujo tyrimų.
„Labai keista situacija, jei žmogus guli slaugos ligoninėje, jam neįmanoma atlikti papildomų tyrimų – feritino ir PSA (prostatos specifinio antigeno), kurie reikalingi jo sveikatai, vaistams paskirti. Atrodo, kad patekęs į slaugos ligoninę žmogus tampa lyg nurašytas...“ – tvarka stebėjosi Rūta.
Vyras nevaikšto, tad patiems vežti nesinori
Pasak jos, situacija sunki – prieš 5 metus patyręs infarktą tėtis išgirdo turintis daug gretutinių ligų.
„Tėtis gulėjo Santaros klinikų reanimacijoje, jį ten išgelbėjo, o po to padarius tyrimus atrado daug kitų ligų – širdies nepakankamumą, prostatos vėžį, 4 stadijos inkstų nepakankamumą ir Parkinsono ligą.
Kadangi vaistų inkstų nepakankamumui gydyti negali skirti namuose, tenka gultis į ligoninę, kad rodikliai pagerėtų. Bet prieš tai dar vaikščiojęs su vaikštyne po pabuvimų ligoninėje tėtis ėmė išvis nebevaikščioti.
„Labai keista situacija, jei žmogus guli slaugos ligoninėje, jam neįmanoma atlikti papildomų tyrimų.“
Dėl to pradėjome guldyti į slaugą, nes po kojos traumos kad ir keletą valandų padedant socialinei darbuotojai pati negaliu susitvarkyti. Kai tokia būklė, sudėtinga kažkur patiems jį vežti, kad padarytų tyrimus, reikia įvertinti ir riziką“, – kalbėjo moteris.
Į namus atvažiuoja, bet slaugos ligoninėje atlikti tyrimo negali
Kaip pasakojo ji, anksčiau, tėčiui būnant namuose, iš Antakalnio poliklinikos be problemų atvykdavo padaryti PSA tyrimą į namus.
„Anksčiau užsakydavome tyrimą į namus, poliklinikoje užmokėdavau 12 eurų ir jie atvažiavę padarydavo tyrimą. Paradoksalu, bet kai dabar jis guli ligoninėje, to padaryti neįmanoma.
Tėčiui yra prostatos vėžys, tad kas 3 mėnesius būtina sekti būklę ir atlikti tyrimą – jei rodikliai pakenčiami, dar neskiria papildomų vaistų. O dėl feritino – jam skiriami tam tikri vaistai, leidžiami į pilvą, bet gydytojui būtina matyti tyrimus, kitaip negali jų išrašyti“, – situaciją nusakė Rūta.
Įstaigos – šalia pat, bet nėra kaip atlikti tyrimų
Ji pasakojo, kad pradėjus aiškintis, ką būtų galima padaryti, paaiškėjo, kad iš Antakalnio poliklinikos, kur jos tėtis prirašytas, niekas negali atvykti ir paimti tyrimus, tuo neužsiima ir privačios laboratorijos.
„Pati slaugos ligoninė sutinka, kad kažkas atvažiuotų ir padarytų tuos papildomus tyrimus, nes jie nebeturi sutarties tokioms paslaugoms, nors kažkada turėjo su viena laboratorija. Didžiausias absurdas tas, kad pati slaugos ligoninė yra visai šalia Antakalnio poliklinikos.
Tvarka kaip iš akmens amžiaus – pagal įstatymus negali iš poliklinikos atvykti paimti tyrimų, kada žmogus guli slaugos ligoninėje. O jei jis gulės tris mėnesius ir daugiau, tai ką daryti? Panašu, kad sistemoje yra spraga“, – svarstė Rūta.
„Nors į namus jie patys atvykdavo turėdami mėgintuvėlius ir viską, ko reikia, dabar aš turiu susiveikti tam tikrų spalvų mėgintuvėlius, kur reikės ant užklijuoto lipduko užrašyti tėčio asmens kodą, tyrimą atlikusios slaugytojos vardą, pavardę ir tada greitai pristatyti juos į polikliniką, tada jie padarys tyrimą.“
Paprašyta pakomentuoti situaciją Antakalnio poliklinika tik patvirtino, kad tokia yra tvarka – nors į namus gali nuvyti, į kitą ligoninę – ne.
„Ambulatorinės slaugos paslaugos teikiamos pacientų namuose. Jei pacientas, dėl pablogėjusios būklės pradedamas gydyti stacionarinėje gydymo įstaigoje, ambulatorinės slaugos paslaugų (pvz.: kraujo paėmimas, perrišimai) poliklinika teikti negali.
Kai pacientas gydomas stacionarinėje įstaigoje, ta įstaiga turi suteikti visas tuo metu pacientui reikiamas paslaugas“, – nurodė įstaigos atstovė Rūta Vanagienė.
„Dabar teks lakstyti su mėgintuvėliais“
Tiesa, pradėjus domėtis šia istorija Albino dukra papasakojo sulaukusi pasiūlymo iš šeimos gydytojos, kaip būtų galima spręsti susidariusią situaciją. Rūta džiaugėsi, kad, rodos, ledai pajudėjo, bet tai, ką išgirdo turėsianti padaryti, skamba kiek kurioziškai.
„Pakalbėjusi su vedėja ji man pasiūlė tokį variantą – aš turiu susitarti su Šv. Roko ligoninės gydytoja, kuri prižiūri tėtį, tada nuvažiuoti į Antakalnio polikliniką, sumokėti už tyrimus.
Nors į namus jie patys atvykdavo turėdami mėgintuvėlius ir viską, ko reikia, dabar aš turiu susiveikti tam tikrų spalvų mėgintuvėlius, kur reikės ant užklijuoto lipduko užrašyti tėčio asmens kodą, tyrimą atlikusios slaugytojos vardą, pavardę ir tada greitai pristatyti juos į polikliniką, tada jie padarys tyrimą.
Mėgintuvėlis turi būti geltonas arba raudonas, viską reikia perduoti gydytojai, dar būtų gerai, kad tyrimus pervežčiau „konteineriuke“. Tai iš ar jį gausiu? Žiūrėsime, kaip viskas čia gausis. Gydytoja dar turi patvirtinti, kad viską gerai užrašys, paims mėgintuvėlius, kad paskambintų man laiku ir laiku nuvežčiau, nes juk yra ir griežtos kraujo laikymo sąlygos“, – neeiline situacija dalinosi moteris.
Tiesa, penktadienį ryte ji pasidalino naujausia žinia – tėtį trumpam nuspręsta išvežti į Antakalnio miesto klinikinę ligoninę, kur bus padarytas feritino ir kiti tyrimai.
Nors iš pradžių Rūta sakė, kad ligoninė PSA tyrimo neatliekanti ir greičiausiai jai teks pačiai su mėgintuvėliu lakstyti į polikliniką, po pietų ji pranešė sulaukusi dar vienos geros žinios – ligoninėje buvo atliktas ir šis reikalingas tyrimas.
„Laimei, kad pavyko, nes 20 d. turiu susisiekti su gydytoju urologu iš Santaros klinikų dėl PSA rezultato. Nors sistema nesąmoninga, ačiū gydytojams, kurie pasistengė padėti išspręsti situaciją“, – pridūrė Rūta.
Komentaro dėl susidariusios situacijos portalas tv3.lt kreipėsi ir į Šv. Roko ligoninę, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė. Jį gavę straipsnį papildysime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!