Vilkaviškietis Julius Langaitis turi išsaugojęs ne vieną kadaise vilkėtą aprangą. Ketvirtį amžiaus vyras dirbo ugniagesiu.
Pareigūno uniformą vilkaviškietis dabar apsivelka nebent pozavimui. Šį pavasarį vyras išėjo į pareigūno pensiją. Nepertraukiamai ugniagesiu dirbo 25-erius metus. Už nepriekaištingą tarnybą Julius tikėjosi ir atitinkamos pareigūno pensijos. Todėl negalėjo patikėti savo akimis, kai iš „Sodros“ gavo laišką, kuriame parašyta, kad jam nubraukta kone pusė darbo stažo:
„Man iš Sodros atsiuntė laišką, kad paskaičiavo 14 metų ir aštuonis mėnesius. Na, kiekvienam nemalonu tokią žinią sužinoti. Tiek metų išdirbus ir per pusę stažą skaičiuotų, tai kažkaip pikta irgi.“
Vilkaviškiečio pareigūno pensija – 142 eurai. Vyras skaičiuoja, kad valstybė nusuko mažiausiai po šimtą eurų per mėnesį.
Į tokią situaciją kaip Julius pateko ir daugiau šalies ugniagesių gelbėtojų. „Sodrą" į teismą padavė jau 14 pareigūnų. Trys bylos laimėtos, viena atmesta, kitos dar nagrinėjamos.
Į teismą kreipėsi ir vilkaviškietis Julius. Vyrui skaudu, kad su valstybe tenka bylinėtis teismuose dėl sąžiningai uždirbtų pinigų:
„Jie man parašė paskui laišką, kad motyvuok, kodėl mes tau turime užskaičiuoti. Na, tai motyvai yra, kad mano popieriai rodo, kad aš išdirbęs esu visus metus.“
„Sodra" situaciją aiškina paprastai: pareigūnams pensijas paskaičiuoja tokias, kokius gauna duomenis.
„Kai pareigūnas išeina į pensiją, į pareigūno pensiją, jis kreipiasi, ir ta tarnyba, pagal tam tikras procedūras, „Sodrai" pateikia informaciją apie to žmogaus tarnybos laikotarpius“, – pasakoja Sodros atstovas Saulius Jarmalis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pripažįsta, kad kai kurie ugniagesiai tiesiog pakliuvo į vidaus reikalų sistemoje vykdytas reformas. Dalis jų iš pradžių buvo įdarbinti pagal darbo sutartį, o paskui tapo statutiniais. Tik tuomet priklauso pareigūno pensija. Daugelio ugniagesių pareigos, atsakomybė išliko tokia pati. Tai buvo tik formalumas.
„Buvo atliekama reforma. Reforma užtruko, nes valstybė neturėjo finansinių galimybių reformą atlikti anksčiau ir tam tikri periodai, kurie turėjo būti įskaičiuoti į stažą, bet nebuvo įskaičiuoti, nes nebuvo realiai baigta ta reforma, jie turėtų būti įskaičiuoti. Mes tam neprieštaraujame“, – teigia viceministrė Eglė Radišauskienė.
Vidaus reikalų ministerija svarsto kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl įstatymo koregavimo. Pastaroji keisti įstatymo kol kas nežada. Neabejojama, kad valstybę į teismą paduos ir daugiau ugniagesių. Kiek pareigūnų pateko į kažkada vykdytas reformas ir dėl to neteko stažo bei pensijos – duomenų nėra.