„Kol kas apie būsimąjį Valstybės sekretorių žinome mažai, bet tikimės, jog mūsų draugai JAV padės atsakyti į keliamus klausimus“, - BNS sakė Vilniuje įsikūrusio Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.
64-ių R.Tillersonas Vašingtone dėl savo glaudžių verslo ryšių su Rusija yra vertinamas prieštaringai. Kandidatas vadovauti JAV diplomatijai yra vienos didžiausių pasaulyje naftos ir dujų bendrovės „ExxonMobil“ vadovas.
Jis nepritarė JAV paskelbtoms ekonominėms sankcijoms Rusijai po jos veiksmų Ukrainoje, o 2013 metais prezidento Vladimiro Putino buvo apdovanotas Draugystės ordinu.
Politologas: apdovanojimas nėra intymus
Sankcijas kandidatas į valstybės sekretorius kritikavo dėl savo verslo interesų, sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.
Pasak jo, Rusijos prezidento įteikiamas Draugystės ordinas taip pat nėra skiriamas tik politiniams bendražygiams.
„Šis apdovanojimas nėra intymus, jį nebūtinai yra gavę V.Putino draugai ar su politika susiję žmonės. Pavyzdžiui, buvęs rusų krepšinio rinktinės treneris Davidas Blattas irgi yra gavęs šitą apdovanojimą, - BNS sakė K.Girnius. -Vien tas apdovanojimas nereiškia, kad jis (...) yra Rusijos marionetė“.
„Aišku, kad jis turi ryšių su Rusija, kaip „Exxon“ vadovas. Bet aš manau, kad mes visi apie tuos ryšius žinome paviršutiniškai, o kritiškai jo atžvilgiu nusiteikę Senato nariai kaip Johnas McCainas ar Marco Rubio klausymuose pasistengs išsiaiškinti kuo daugiau“, - teigė politologas.
Nors neturi diplomatinės patirties, vadovaudamas „ExxonMobil“ R.Tillersonas mezgė aukšto lygio ryšius visame pasaulyje.
„Visgi vadovauti visai JAV diplomatijai, derėtis dėl taikos sutarčių, konfliktų sprendimo, dažnai atstovauti visam Vakarų pasauliui ir jo vertybėms nėra tas pats, kas ginti pelno siekiančios kampanijos interesus“, - sakė L.Kojala.
Išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo įvardytą kandidatą į JAV diplomatijos vadovus dar turi patvirtinti Senatas.